cz  Czech      uk  EN

Český elektrobus EKOVA Electron se představí na veletrhu CZECHBUS

Ekova_Electron 6
Krátce po svém prvním představení na veletrhu Busworld v Belgii, budou mít také návštěvníci na veletrhu CZECHBUS v Praze si možnost ojedinělý elektrobus EKOVA Electron prohlédnout. BusPress, který dlouhodobě elektromobilitu ve veřejné dopravě podporuje a zároveň je také mediální partner projektu „Elektrické autobusy pro město“ rozhodnutí společnosti EKOVA ELECTRIC a.s. účastnit se na veletrhu CZECHBUS jednoznačně vítá. Jedná se o úplně první vozidlo vyrobeno na základě vlastního know-how EKOVA ELECTRIC.

Ekova_Electron 1

Český elektrobus EKOVA Electron, foto: EKOVA

Základní informace k výrobě elektrobusů ve společnosti EKOVA ELECTRIC a.s.

EKOVA ELECTRIC a.s. se zaměřuje na výrobu vozidel s elektrickým pohonem, tedy na tramvaje a trolejbusy. U těchto vozidel samozřejmě provádí i opravy a údržbu a významný podíl jsou modernizace tramvají. Zde je největší zakázkou modernizace 79 ks tramvají pro švédský Göteborg, které jsou již prováděny od roku 2011. Významná zakázka v r. 2014-15 byla rovněž výroba 7 tramvají s možností částečného pojezdu na baterie bez trolejí ve spolupráci se společností Inekon Group a.s. Tyto i další významné zakázky byly vždy realizovány ve spolupráci s obchodně-technickými partnery, např. výroba tramvají Vario pro ostravský Dopravní podnik ve spolupráci se společností Pragoimex a.s..

Prvním výrobkem se zcela vlastním know-how, který společnost vyvinula v letošním roce je elektrobus „Electron“. Společnost tím zúročila zkušenost z dřívějších montáží elektrobusů ve spolupráci s firmou SOR, které jezdí v Ostravě, jako v jediném městě v ČR, na pravidelných linkách.

Původně byl vyvíjen klasický elektrobus s motorem a kardanem, avšak zájem zahraničních zákazníků si vyžádal souběžně řešit i variantu elektrobusu s motory v kolech. Jedná se o nejmodernější trend v oboru elektrovozidel. V těchto dnech byl úspěšně montážně dokončen první prototyp, který byl vystavován mimo jiné na největší evropské přehlídce autobusů a elektrobusů v belgickém městě Kortrijk od 16.10. – 21.10.2015. Elektrobus společnosti EKOVA ELECTRIC a.s. bude vystavován rovněž na pražské výstavě CZECHBUS 24.11. – 26.11.2015.

V současné době je zahajována homologace obou prototypů elektrobusů. Již dnes je však možno říct, že v Ostravě vzniknul mimořádně zajímavý produkt se špičkovými parametry, který obstojí v náročné konkurenci, a to v segmentu elektrovozidel, který prožívá v současné době bouřlivý rozvoj.

Podle vyjádření vedení společnosti jsou veškeré předpoklady, podložené již konkrétními jednáními se zákazníky, o uplatnění elektrobusu i na mimořádně náročných trzích v západní a severní Evropě. Věříme, že v brzké době se s tímto technicky vyspělým a i vzhledově atraktivním výrobkem budou moci setkat cestující v Ostravě a dalších městech ČR. Ostravská veřejnost si bude moci vozidlo prohlédnout 28.10.2015 před radnicí na dnu otevřených dveří města Ostravy.

TZ: EKOVA ELECRTRIC

 

Logo Ekova electric

Základní technické údaje

 VNĚJŠÍ ROZMĚRY:

 • Délka – 11 980 mm
 • Šířka – 2 550 mm
 • Výška – 3 270 mm
 • Rozvor náprav – 5 940 mm
 • Jízdní výška- 340 mm
 • Kneeling – 270 mm
 • Rozchod přední nápravy – 2 096 mm
 • Rozchod zadní nápravy – 1 836 mm
 • Šířka dveřního prostoru –  1 280 mm

 HMOTNOSTI:

 • Celková hmotnost – 18 000 kg
 • Přední náprava –  7 200 kg
 • Zadní náprava – 11 500 kg

 TRAKČNÍ AKUMULÁTORY:

 • LiOn – 190 kWh – 265 kWh
 •  Umístění bateriových boxů: V zadním převisu a na střeše

 OBSADITELNOST:

 • celková – 90 osob
 • Stojící – 60 – 62 osob
 • Počet sedadel -28 – 30

Další technické podrobnosti ke stažení ZDE: ELECTRON 12_CZ

„EKOVA Electron“ je 100% elektrický nízkopodlažní autobus. Nabízíme širokou škálu možností a modifikací dle přání zákazníka. Díky našemu individuálnímu přístupu dokážeme maximálně přizpůsobit vozidlo tak, aby vyhovovalo i těm nejnáročnějším klientům – nejsme jen výrobcem, jsme i partnerem pro Vás.

Podívejte se na systém pohonu zadní nápravy Ziehl Abegg 

Ekova_Electron 7

Ekova_Electron 5

Český elektrobus EKOVA Electron, foto: EKOVA

Ekova_Electron 10

Český elektrobus EKOVA Electron, foto: EKOVA

Ekova_Electron 24jpg

Český elektrobus EKOVA Electron, foto: EKOVA

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.