cz  Czech      uk  EN

Zkušenosti z provozu elektrobusů při projektu ELIPTIC v Oberhausenu

Elektrobusy v Oberhausenu využívají tramvajovou infrastrukturu pro čtyřpólové průběžné dobíjení (foto: STOAG)

Elektrobusy v Oberhausenu využívají tramvajovou infrastrukturu pro čtyřpólové průběžné dobíjení (foto: STOAG)

Projekt ELIPTIC: elektrobusy v Oberhausenu využívají tramvajovou infrastrukturu pro čtyřpólové průběžné dobíjení

V rámci evropského projektu ELIPTIC jezdí od října 2015 v pravidelném provozu na linkách 962 a 966 dva průběžně dobíjené elektrobusy. Zvláštností systému jejich dobíjení je, že využívají trakční infrastrukturu pro tramvaje – ne však pro přímé nabíjení z troleje, jako například elektrické minibusy ve Vídni (viz naše studie „E-mobilita v MHD“), nýbrž pro uzemněné čtyřpólové nabíjení. První výsledky tohoto zkušebního provozu byly oznámeny odborné veřejnosti začátkem května 2017.

 

 

Inovační projekt ELIPTIC (electrification of public transport in cities, tedy elektrifikace městské dopravy ve městech), který je součástí evropské iniciativy CIVITAS, probíhá v období od června 2015 do května 2018 pod koordinací města Brémy. Cílem projektu je rozvíjet nové koncepty a obchodní modely pro optimalizaci stávající infrastruktury a vozidlového parku elektrické veřejné dopravy, tak aby byla energeticky i finančně efektivnější. Do projektu je zapojeno celkem 11 evropských měst: Barcelona, Brémy, Brusel, Eberswalde, Gdyně, Lanciano, Lipsko, Londýn, Oberhausen, Szeged a Varšava

Oba elektrobusy v Oberhausenu provozované v rámci tohoto projektu patří dopravci Stadtwerke Oberhausen GmbH (STOAG). Na lince 962 má elektrobus oběh 15,6 km, na lince 966 oběh 13,3 km. Obě linky jsou provozovány v 60minutovém intervalu, tak aby bylo možno každou z nich obsloužit jedním vozidlem. Elektrobusy najezdí denně na linkách v průměru 303 km (linka 962), resp. 204 km (linka 966).

Použité 12m elektrobusy Solaris Urbino 12 electric od polského výrobce Solaris Bus & Coach, který je jedním z partnerů projektu ELIPTIC, mají přepravní kapacitu 70 cestujících, z toho 24 sedících. Pro Oberhausen jsou vybaveny pohonnou jednotkou ZF Hinterachse AVE 130 se dvěma asynchronními trakčními elektromotory o jmenovitém výkonu 110 kW, umístěných v nábojích kol. Jako zásobník energie slouží LiFePO4 trakční baterie o celkové kapacitě 200 kWh, jejichž dodavatelem je polská firma IMPACT.

Nabíjecí zařízení pro rychlé průběžné dobíjení výkonem 220 kW dodal polský dodavatel EKO Energetyka. Pro kontakt vozidlo – infrastruktura využívá pantografovou konzoli vztyčovanou ze střechy vozidla typu Schunk Smart Charging.

Pro průběžné nabíjení touto technologií slouží dvě nabíjecí stanice. Obě jsou napojeny na tramvajovou trakční infrastrukturu, ale každá jiným způsobem:

Na lince 962 byla nabíjecí stanice u nádraží Oberhausen-Sterkrade napojena přímo na tramvajové trakční vedení (trolej) s podporou jednoduchého pylonu. Součástí nabíjecí infrastruktury jsou zde rovněž dva boxy. V jednom se nachází jistič a přepěťová ochrana, ve druhém řídicí jednotka pro rychlé nabíjení. Elektrická energie z trakčního vedení je k nabíjecí konzoli vedena sloupem vedení přes jistič a pylon nabíjecí stanice (viz foto níže).

Na lince 966 byl stejnosměrný proud pro rychlé nabíjení vyveden z tramvajové měnírny ve stanici Neumarkt (viz foto níže a nahoře). Nabíjecí stanice zde využívá již existující středněnapěťové spínače, konvertorový transformátor a usměrňovač z měnírny. Veškerá infrastruktura pro nabíjení je umístěna v budově měnírny, a nebylo tudíž třeba zabírat další prostor dodatečnými budovami nebo kontejnery s vybavením.

 

Elektrobusy v Oberhausenu využívají tramvajovou infrastrukturu pro čtyřpólové průběžné dobíjení (foto: STOAG)

Elektrobusy v Oberhausenu využívají tramvajovou infrastrukturu pro čtyřpólové průběžné dobíjení (foto: STOAG)

Linka 966

  • Nabíjení probíhá v obou případech cca 10 minut.

  • A jaké jsou dosavadní provozně ekonomické a ekologické výsledky?

Každý z elektrobusů stál o cca 300 tisíc € (cca 8,1 mil. Kč) více než srovnatelný dieselový autobus. Tento rozdíl pomohl finančně vyrovnat dopravní svaz Verkehrsverbund Rhein-Ruhr (VRR). Další investici představovala nabíjecí infrastruktura – každá z obou stanic stála v průměru cca 500 tis. €, tedy cca 13,5 mil. Kč.

Průměrná spotřeba elektrobusů (trakční i netrakční) činí 1,5 kWh/km. Roční náklady na údržbu na obou linkách jsou udávány ve výši 2 tis. €, tedy cca 54 tis. Kč.

Elektrobusy jsou napájeny elektřinou nakupovanou od dodavatelů z obnovitelných zdrojů. Předpokládá se tak roční úspora 80 tun CO2 oproti dieselovým autobusům.

Celkové provozní zkušenosti s elektrobusy jsou velmi příznivé. Byly zaznamenány pouze drobné poruchy, s nimiž si rychle poradil technický personál. Problémy někdy působí parkování elektrobusu u nádraží při nabíjení z konzole na troleji, ale také kontakty dobíjení při nižších teplotách. Detailní zmapování pro případné následovníky si zaslouží proces interakce vozidlo – infrastruktura a její funkčnost a bezpečnost.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Elektromobilita stálá rubrika na portálu BusPress, čtěte zde…

 

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.