cz  Czech      uk  EN

Rekuperovaná energie na železnici pro nabíjení elektrobusů a elektromobilů!

Rekuperovaná energie na železnici pro nabíjení elektrobusů a elektromobilů, ilustrační foto: Zdeněk Nesveda

Rekuperovaná energie na železnici pro nabíjení elektrobusů a elektromobilů, ilustrační foto: Zdeněk Nesveda

 

Projekt Hedgehog Applications v Apeldoornu: využití rekuperované energie na železnici pro nabíjení elektrobusů a elektromobilů

Může rekuperovaná energie z brzdících vlaků efektivně dobíjet elektrobusy a elektromobily? Na tuto otázku by měl dát odpověď připravovaný pilotní projekt nizozemské inovační firmy Hedgehog Applications v nizozemském městě Apeldoorn, o němž byla odborná veřejnost informována v únoru 2017.

Projekt vychází z předpokladu, že jeden brzdící vlak (podle rychlosti a hmotnosti) má energii cca 50 – 70 kWh. To je zhruba tolik, co spotřebuje jedna (nizozemská) domácnost za týden, anebo také tolik, kolik je třeba k průběžnému dobití několika elektrobusů nebo k plnému nabití několika elektromobilů. Pokud ovšem kapacita trakčního vedení a okamžitá dopravní situace neumožňují energii z brzdícího vlaku plně rekuperovat a následně využít pro jiný vlak, tato energie jde doslova „pánubohu do oken“ – odborněji řečeno, přemění se v odpornících lokomotivy na teplo a vyzáří do okolního prostředí.

Řešení společnosti Hedgehog Applications chce ukázat, že rekuperovaná energie z brzdících vlaků může být uchovávána ve stacionárních zásobnících energie a dále využívána právě pro průběžné dobíjení městských elektrobusů, případně elektromobilů. K tomu se nádraží přirozeně nabízí – linky MHD zde často mívají konečnou stanici a bývají zde i parkoviště, kde majitelé elektromobilů mohou zaparkovat a dobít.

Jak je patrno ze schématu, navržený systém pro využití rekuperované energie bude napojen jak na železniční trakční infrastrukturu, tak na veřejnou energetickou síť. Kromě bateriových zásobníků energie je jeho důležitou součástí „chytrá“ řídicí jednotka. Tato jednotka bude na principu smart grid efektivně řídit toky energie mezi železniční trakční infrastrukturou, veřejnou energetickou sítí a nabíjecími stanicemi pro elektrická vozidla.

Předpokládá se, že pilotní projekt v Apeldoornu bude zahájen během roku 2017. Jeho součástí bude průběžné dobíjení čtyř testovacích elektrobusů výkonem až 200 kW (viz schéma).

Projekt je realizován v partnerství firem Hedgehog Applications a ProRail (jedna z divizí správce nizozemských železnic, zaměřená na údržbu a rozvoj železniční sítě), dalšími partnery jsou místní orgány. Do projektu jsou kromě toho zapojeny také domácí a zahraniční průmyslové firmy – například ViriCiti jako dodavatel monitorovacího a operačního systému.

redakce Proelektrotechniky.cz

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

,

,

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.