cz  Czech      uk  EN

Indukční nabíjení elektrobusů Bombardier PRIMOVE prezentuje zajímavé výsledky

20160422_PRIMOVE_e-bus_records

Indukční nabíjení Bombardier PRIMOVE pro elektrobusy je v provozu od roku 2014 ve třech německých a jednom belgickém městě. Celkem třináct elektrobusů s tímto dobíjením najelo do dubna 2016 v úhrnu přes 200 tisíc kilometrů. Jeden z elektrobusů z Mannheimu byl v dubnu 2016 testován také v německém Marburgu. Při této příležitosti byla odborná veřejnost informována o některých zajímavých provozních výsledcích.

Indukční dobíjení Bombardier PRIMOVE se používá od roku 2014 u pěti elektrobusů Solaris (1 standardní a 4 kloubové) v Braunschweigu, od roku 2015 u dvou elektrobusů Hess v německém Mannheimu. Od téhož roku rovněž slouží čtyřem elektrobusům Solaris v Berlíně a dvěma elektrickým midibusům Van Hool v belgických Bruggách. Tento systém standardně pracuje s nabíjecím výkonem 200 kW.

Prezentované výsledky zní bezesporu zajímavě:

Během svého provozu v Mannheimu absolvovaly elektrobusy spolehlivě více než 10 000 nabíjecích cyklů.

Jeden z 18m elektrobusů v Braunschweigu byl zkušebně v provozu nonstop od soboty 2. 4. 2016, 8:00 hod. do pondělí 4. 4. 2016, 1:52 hod. Během této doby, tedy více než 40 hodin provozu přerušovaného pouze několikaminutovými přestávkami na dobíjení, najel elektrobus naprosto spolehlivě celkem 470 km.

csm_20160422_PRIMOVE_e-bus_records_Marburg_4af9dee340

Při zkušebních testech v Marburgu překonal elektrobus Hess s tímto dobíjením bez problémů 14% stoupání (viz foto nahoře).

Zavádění tohoto nového systému má pochopitelně za sebou i méně optimistické výsledky. Berlínská všeobecná média (NaNa č. 6 z února 2016) se například pozastavovala nad příliš velkým rozsahem „dětských nemocí“ indukčně dobíjených elektrobusů v Berlíně, doprovázených relativně nízkou disponibilitou pohybující se mezi 30 a 40 %.

Je nicméně zřejmé, že systém indukčního nabíjení (kromě technologie Bombardier PRIMOVE zde hovoříme i o technologii IPT Charge, používané již od roku 2003 – viz studie „E-mobilita v MHD“) má, přes všechny výhrady k účinnosti přenosu energie a nárokům na infrastrukturu, své pevné místo v současné pestré škále systémů pro průběžné dobíjení elektrobusů. Důvody jeho upřednostňování oproti kontaktním technologiím průběžného dobíjení přitom mohou být různé – od estetických (nenarušování vzhledu města) po čistě technické (například u patrových autobusů o výšce cca 4,5 m bude jakékoliv střešní nabíjení sotva přicházet v úvahu).

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.