cz  Czech      uk  EN

Výrobci elektrobusů a nabíjecích zařízení se dohodli na společném postupu

Attachment-508

Standardizace technologií pro průběžné nabíjení elektrobusů je stále otevřeným problémem (blíže viz  studie E-mobilita v MHD a informace o interním projektu E-STANDARD Sdružení dopravních podniků ČR v newsletteru SDP ČR z července 2015). Prvním průlomovým krokem k řešení tohoto problému se stala dohoda mezi klíčovými dodavateli elektrobusů a nabíjecích zařízení z 15. 3. 2016, směřující k dobrovolnému otevřenému a průhlednému přístupu ke konstrukci rozhraní vozidlo – infrastruktura.

Uvedená dohoda se týká čtyřpólového (resp. uzemněného) kontaktního nabíjení a uzavřely ji firmy Irizar, Solaris, VDL a Volvo za výrobce autobusů a dodavatelé nabíjecích zařízení ABB, Heliox a Siemens. Účastníci se dohodli, že parametry systémových rozhraní pro tento systém dobíjení budou volně a transparentně k dispozici všem účastníkům trhu s elektrobusy.

Pro čtyřpólové kontaktní průběžné rychlodobíjení stanovili účastníci dohody jako předmět této dobrovolné standardizace systém zahrnující pantograf, bezdrátovou komunikaci, kontaktní ližiny a zařízení infrastruktury, které automaticky propojí vozidlo s pantografem.

Pro nabíjení přes noc bude podle této dohody jako základní řešení pro zásuvku a komunikaci mezi vozidlem a infrastrukturou používán standard CCS (neboli Combo2) pro rychlé nabíjení elektromobilů.

Účastníci této dohody mají dále v úmyslu přispět ke všeobecné standardizaci v této oblasti a sdílet své zkušenosti s evropskými a celosvětovými standardizačními orgány CEN/CENELEC a ISO/IEC. Cílem je vytvořit celoevropský a celosvětový standard pro systémy nabíjení elektrobusů. Předpokládá se, že evropské standardy by mohly být k dispozici v roce 2019 a celosvětové standardy v roce 2020.

To, že standardizační proces začíná u čtyřpólového (či obecně, uzemněného) kontaktního dobíjení, není náhodou. Jde o systém, který se v současné době nejvíce rozvíjí v Evropě i v USA a splňuje bezpečnostní požadavky dané předpisy EHK OSN pro elektrická vozidla. Jako zdroj elektrické energie přitom může sloužit jak veřejná distribuční síť, tak trakční infrastruktura městské drážní dopravy (viz příklad z Drážďan). Zároveň jde však o technologii, která v současné době nabízí až přespříliš pestrou paletu nejrůznějších konkrétních řešení (viz články v rubrice Elektromobilita), takže úsilí o standardizaci je tu nasnadě.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.