Největším evropským výrobcem elektrobusů, alespoň podle našich informací, je v Česku poměrně málo známá společnost Optare Group Ltd. („Optare“) ze severoanglického Leedsu. V britských i jiných evropských městech je v současné době provozováno celkem 88 elektrobusů od tohoto výrobce. Nijak proto nepřekvapí, že na podzim 2015 získal Optare hned tři ocenění za svůj přínos ke zvýšení kvality ovzduší v dopravě. Koncem října 2015 to bylo národní ocenění „Passenger Transport Air Quality award“, kterému v září 2015 předcházela dvě další ocenění, udělovaná veřejně-soukromým sdružením Low Carbon Vehicle Partnership za rozvoj nízkoemisních vozidel.
Elektrobusy Optare se dodávají ve verzích Solo, MetroCity a Versa o délkách od 9,2 do 11,7 m, s počtem sedadel od 37 do 44. Kapacitně se tedy tyto elektrobusy pohybují na pomezí midibusu a standardního 12m autobusu. Na našich stránkách jsme již psali o jejich nasazení například v Londýně, Inverness, Yorku, na Orknejských ostrovech nebo ve švédském Karlstadu.
Elektrobusy Optare jsou ve všech verzích vybaveny pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.
Nabíjení probíhá prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu). Pro rychlé nabíjení používají elektrobusy Optare zásuvkové připojení s výkonem 50 kW. Například pro zmíněný Karlstad se předpokládá rychlodobíjení během 15minutové přestávky řidiče na konečné stanici po každých dvou hodinách provozu.
V této souvislosti je namístě poznamenat, že městská autobusová doprava ve Velké Británii je provozována soukromými dopravci v poměrně konkurenčním prostředí. Pravděpodobné obavy českých městských dopravců z nelibosti řidičů MHD, kterým podobný systém nabíjení „přidělá práci navíc“, by tedy ve Velké Británii nejspíš vyvolaly údiv a úsměv.
Je tedy zřejmé, že Optare cílí svými elektrobusy na takové přepravní trhy, kde se uplatní jejich ekologický provoz a jednoduché technické řešení, kterému odpovídá i požadovaná přepravní kapacita a provozní režim vozidla. Jednoduché technické řešení se mimo jiné odráží i v ceně dodávaných produktů, která vyznívá jako konkurenční i na české poměry. Například zmíněný provoz 9,5m elektrobusu Optare Solo pro Orknejské ostrovy, zahrnující vozidlo a nabíjecí systém, měl rozpočet cca 230 tisíc liber, tedy cca 8,7 mil. Kč. To zhruba odpovídá například pořizovací ceně elektrobusu SOR EBN 10,5 pro Dopravní podnik Ostrava.