cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Optare oceněny za zlepšování kvality ovzduší v dopravě

Optare 1

Největším evropským výrobcem elektrobusů, alespoň podle našich informací, je v Česku poměrně málo známá společnost Optare Group Ltd. („Optare“) ze severoanglického Leedsu. V britských i jiných evropských městech je v současné době provozováno celkem 88 elektrobusů od tohoto výrobce. Nijak proto nepřekvapí, že na podzim 2015 získal Optare hned tři ocenění za svůj přínos ke zvýšení kvality ovzduší v dopravě. Koncem října 2015 to bylo národní ocenění „Passenger Transport Air Quality award“, kterému v září 2015 předcházela dvě další ocenění, udělovaná veřejně-soukromým sdružením Low Carbon Vehicle Partnership za rozvoj nízkoemisních vozidel.

Optare 2

Elektrobusy Optare se dodávají ve verzích Solo, MetroCity a Versa o délkách od 9,2 do 11,7 m, s počtem sedadel od 37 do 44. Kapacitně se tedy tyto elektrobusy pohybují na pomezí midibusu a standardního 12m autobusu. Na našich stránkách jsme již psali o jejich nasazení například v Londýně, Inverness, Yorku, na Orknejských ostrovech nebo ve švédském Karlstadu. 

Elektrobusy Optare jsou ve všech verzích vybaveny pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.

Nabíjení probíhá prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu). Pro rychlé nabíjení používají elektrobusy Optare zásuvkové připojení s výkonem 50 kW. Například pro zmíněný Karlstad se předpokládá rychlodobíjení během 15minutové přestávky řidiče na konečné stanici po každých dvou hodinách provozu.

V této souvislosti je namístě poznamenat, že městská autobusová doprava ve Velké Británii je provozována soukromými dopravci v poměrně konkurenčním prostředí. Pravděpodobné obavy českých městských dopravců z nelibosti řidičů MHD, kterým podobný systém nabíjení „přidělá práci navíc“, by tedy ve Velké Británii nejspíš vyvolaly údiv a úsměv.

Je tedy zřejmé, že Optare cílí svými elektrobusy na takové přepravní trhy, kde se uplatní jejich ekologický provoz a jednoduché technické řešení, kterému odpovídá i požadovaná přepravní kapacita a provozní režim vozidla. Jednoduché technické řešení se mimo jiné odráží i v ceně dodávaných produktů, která vyznívá jako konkurenční i na české poměry. Například zmíněný provoz 9,5m elektrobusu Optare Solo pro Orknejské ostrovy, zahrnující vozidlo a nabíjecí systém, měl rozpočet cca 230 tisíc liber, tedy cca 8,7 mil. Kč. To zhruba odpovídá například pořizovací ceně elektrobusu SOR EBN 10,5 pro Dopravní podnik Ostrava.

redakce Proelektrotechniky.cz

Uveřejněno ve spolupráci s proelektrotechniky cz

Pro-elektrotechniky 2

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům  

DEKRA ŠKOLA SMYKU

dekra_skola-MM

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.