cz  Czech      uk  EN

Elektrobus Optare pro Karlstad se 100% bezuhlíkovým provozem

1434708330870

Elektrobusy Optare se v polovině června 2015, tedy v krátké době po zahájení svého 100% bezemisního provozu na Orknejských ostrovech, dočkaly dalšího plně ekologického uplatnění, tedy včetně bezuhlíkové výroby elektřiny. Tentokrát jsou to tři elektrobusy Optare Solo ve švédském městě Karlstad, pro něž je životní prostředí a bezemisní energetika jednou z důležitých strategických priorit. Elektrobusy budou provozovány na linkách MHD č. 11, 12 a 13 v centru města.

Karlstad je švédské město s více než 60 tisíci obyvateli, ležící na břehu největšího švédského jezera Vänern ve středním Švédsku. O bezemisní, resp. uhlíkově neutrální, výrobu elektřiny se v Karlstadu dělí 30MW větrná farma Vindpark Vänern, největší, jaká kdy byla vybudována na jezeře. Dalším zdrojem je 88MW kogenerační jednotka využívající biopaliva (dřevo). Třetím bezemisním zdrojem jsou fotovoltaické panely o celkové ploše 3000 m2, využívající specifické geografické a klimatické podmínky, díky nimž je Karlstad jedním z nejslunnějších míst ve Švédsku.

Elektrobus Optare Solo EV určený pro Karlstad je 9,2m midibus o kapacitě 25 sedících cestujících. Od britského provedení se tato verze liší nejen úpravou pro pravostranný provoz, ale také dvěma dveřmi (viz foto). V prostoru předních dveří je rovněž místo pro invalidní vozíky. Elektrobus je vybaven klimatizací, wi-fi a vnitřní televizí.

Elektrický pohon je shodný s ostatními elektrobusy Optare, o nichž jsme na našem portále již psali (např. v Yorku). Elektrobus je vybaven pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.

Nabíjení probíhá prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu). Pro Karlstad se předpokládá i rychlodobíjení během 15minutové přestávky řidiče na konečné stanici po každých dvou hodinách provozu. Elektrobusy Optare standardně používají pro tento účel zásuvkové nabíjení s výkonem 50 kW.

Stanice pro rychlonabíjení je nyní ve výstavbě a s jejím zprovozněním se počítá během července 2015, čemuž odpovídá i postupný náběh provozu těchto elektrobusů na městských linkách.

 Uveřejněno ve spolupráci s Proelektrotechniky.cz

 

Pro-elektrotechniky 2

 

 

dekra_skola MM

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.