cz  Czech      uk  EN

Elektrobus Optare MetroCity zahajuje provoz v Londýně

Optare Metrocity Electro Bus

Na začátku prosince 2014 zahájily v Londýně provoz další elektrobusy, tentokrát od britského výrobce Optare. Dva elektrobusy Optare MetroCity budou nyní v provozu na 5,5 km dlouhé lince 312 mezi stanicemi South Croydon a Norwood Junction, provozované společností Arriva.

METRO CITY

Autobus Optare MetroCity o délce 10 nebo 11 m je dodáván s různými dieselovými pohony i jako plně elektrický (viz foto). V 11m provedení pro Londýn má kapacitu 29 sedících a 43 stojících cestujících.

V elektrické verzi je vybaven pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.

Nabíjení probíhá buďto prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu) nebo zrychleným nabíjením pomocí přídavného nabíjecího zařízení o výkonu 50 kW, který výrobce dodává jako volitelné, po dobu cca 2 hodin.

Dojezd na jedno nabití udává výrobce, v závislosti na provozních parametrech, v rozmezí 110 – 150 km.

Cílem zkušebního provozu je prověřit, nakolik obstojí tento eletrobus v podmínkách intenzivního městského provozu v Londýně. Po elektrobusech BYD je to další bateriový elektrobus provozovaný v Londýně, spolu s osmi palivočlánkovými autobusy a rozsáhlým parkem diesel-hybridních autobusů (viz studie „E-mobilita v MHD“). 

Testy výrobce prozatím ukazují, že ačkoliv jsou pořizovací náklady elektrobusu Optare MetroCity větší oproti srovnatelnému dieselovému autobusu, významně nižší náklady na provoz a údržbu by mohly tento rozdíl v ceně vyvážit za dobu jeho obvyklé provozní životnosti.

Uveřejněno ve spolupráci s proelektrotechniky cz

 

Pro-elektrotechniky 2

 

BusPress partner projektu „ E-mobilita v MHD“

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.