cz  Czech      uk  EN

ADL a BYD – největší evropský park elektrobusů pro Londýn

BYD-and-ADL-co-operate-on-12m-electric-bus-1024x683

Město Londýn uvede na svých linkách MHD č. 507 a 521 do konce srpna 2016 do provozu celkem 51 bateriových elektrobusů. Smlouvu na jejich konstrukci a výrobu s dopravcem Go Ahead podepsali na konci července 2015 v konsorciu britský výrobce autobusů Alexander Dennis Limited (ADL) a čínský výrobce elektrobusů BYD. Londýn se tak stane městem s největším parkem elektrobusů jedné značky v Evropě.

Konstrukce elektrobusu bude založena na osvědčeném typu midibusu ADL Enviro200, který bude využívat podvozek a pohon od BYD, včetně železo-fosfátových baterií jako zásobníků energie. Předpokládá se, že elektrobus bude mít délku 12 m a obsaditelnost 90 míst, další technické podrobnosti prozatím nejsou známy.

Autobus Enviro 200 je standardně dodáván v délkách 8,9 – 11,8 m se 32 – 46 místy k sezení a dieselem Euro VI. Jeho konstrukce má řadu moderních prvků včetně odlehčené karoserie, podle výrobce o 200 kg lehčí oproti srovnatelným produktům. Do celého světa jich zatím bylo prodáno cca 18 tisíc.

Elektrobus BYD ve standardní verzi zkoušené mj. v Ostravě má při délce 12 m obsaditelnost 54 míst, z toho 24 k sezení. Pohon tvoří dva AC synchronní motory BYD TYC90A integrované do nábojů zadních kol, každý o jmenovitém výkonu 75 kW a maximálním příkonu 90 kW. Jako zdroj energie slouží Fe baterie (využívající sloučenin lithia, železa a fosforu) o kapacitě 324 kWh/600 Ah, rozmístěné ve dvou sloupcích nad předními koly, v zadní části autobusu a na střeše. Dobíjení trakčních baterií probíhá z nabíjecí stanice pomocí ručně zasunovaného dvojitého konektoru. Výrobcem garantovaný dojezd na jedno nabití baterií činí 250 km. Daní za tento dojezd je zhruba dvojnásobná spotřeba trakční energie na místokilometr oproti většině sledovaných evropských elektrobusů (viz studie „E-mobilita v MHD“).

Elektrobusy BYD jsou zřejmě nejrozšířenějším typem elektrobusu na světě – celkem jich již bylo vyrobeny řádově tisíce kusů (údaje se různí), převážně pro čínský trh, který tvoří odbyt pro cca 90 % všech bateriových elektrobusů na světě (viz průzkum německé společnosti SCI Verkehr).

Ani pro ADL to není první zkušenost s elektrickými autobusy – v rámci projektu ZeEUS například připravuje plug-in hybridní autobus Enviro350H pro skotský Glasgow s pohonem BAE Systems HybriDrive.

Smlouva o celkovém rozpočtu 19 mil. liber zahrnuje rovněž opravy a údržbu. V přepočtu tedy jeden takovýto elektrobus s kompletním servisem stojí cca 14,5 mil. Kč.

Na uvedených linkách 507 a 521 jsou již od července 2015 v provozu dva španělské elektrobusy Irizar. Nasazení elektrobusů na uvedené linky je součástí strategie města Londýn pro nízkoemisní MHD. Podle ní by v roce 2020 mělo tři sta jednopodlažních autobusů v centru Londýna být provozováno plně elektricky (tj. jako elektrobusy nebo palivočlánkové autobusy) a tři tisíce patrových autobusů jako diesel-hybridy. Připravuje se rovněž zkušební provoz patrových elektrobusů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Zaujal vás článek? Pokud ano navštivte rubriku ELEKTROMOBILITA ZDE

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

dekra_skola-MM

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.