cz  Czech      uk  EN

Monitorování elektrobusů

BYD-ebus

EV Fleet Analyser: zkušenosti z monitorování elektrobusů umožní zefektivnit provoz elektrických užitkových vozidel

Efektivnímu provozu elektrických užitkových vozidel i elektrobusů může významně dopomoci množství dat, která jsou již někde k dispozici, pokud se správně vyhodnotí a využijí. Z tohoto předpokladu vyšla mladá nizozemská technologická firma ViriCiti zaměřená na podporu rozvoje elektromobility, když v březnu 2016 spojila své síly se společností Simacan, specializovanou na geografické informační systémy a plánování tras. Výsledkem bude softwarový nástroj zvaný EV Fleet Analyzer pro podporu provozu elektrických užitkových vozidel.

Předpokládá se, že EV Fleet Analyser využije interní data z vozidla ve spojení s údaji o vnějších podmínkách, které ovlivňují spotřebu trakční energie, především počasí, hustotu silničního provozu a sklonové poměry vozovky. Na tomto základě poskytne v reálném čase přesnou předpověď spotřeby elektrické energie a možných úspor na konkrétní trase, nezbytnou pro plánování jízdy elektrických užitkových vozidel.

Připravovaný nástroj by měl podpořit větší rozšíření elektrických užitkových vozidel tím, že usnadní logistických firmám jejich plánování a optimalizaci trasy tak, aby jejich provoz byl rentabilní, nejen ekologický.

82-Schiphol xyx

ViriCiti disponuje pro tento úkol velkým množstvím dat o spotřebě elektrických vozidel. V této souvislosti může využít zejména své zkušenosti z jednoho z největších evropských parků elektrobusů:

Na amsterodamském letišti Schiphol přepravuje celkem 35 čínských elektrobusů BYD cestující po letištní ploše od letadel k terminálu. ViriCiti dodala pro tento park cloudový monitorovací systém, který sleduje provozní údaje jako stav nabití baterií, spotřebu energie a efektivnost jízdy. Dispečerům v letištním terminálu tento systém umožňuje do detailu plánovat co nejefektivnější a co nejspolehlivější nasazení těchto elektrobusů (viz obrázek). V praxi to především znamená, že dispečer má přehled o stavu energie v bateriích a následně o aktuálním bezpečném dojezdu po plánovaných trasách. To zbavuje dispečery i řidiče pověstného „strachu z posledního kilometru“, typického pro používání elektrických vozidel.

Schiphol  Amsterdam

Dalším efektem je optimalizace spotřeby trakční energie, která napomáhá efektivnímu provozu. Koncem listopadu 2015 zaznamenal testovací provoz parku elektrobusů BYD na letišti Schiphol celkový proběh 338 000 kilometrů při průměrné spotřebě 1,2 kWh/km. Oproti provozu srovnatelných dieselových letištních autobusů tak nasazení elektrobusů ušetřilo 119 000 litrů nafty, a následně 312 tun uhlíkových emisí. Pro srovnání, při zkušebním provozu v Ostravě činila průměrná spotřeba elektrobusu BYD 1,3 kWh/km včetně klimatizace, z toho 1 kWh/km v trakci. Oproti letištnímu provozu zde pochopitelně šlo o zcela jiné provozní podmínky – členitější terén a delší vzdálenosti mezi zastaveními.

Monitorovací systém firmy ViriCiti využívají i další elektrobusy BYD po celém světě, například 23 těchto elektrobusů v kalifornské Stanford University nebo šest elektrobusů provozovaných na nizozemském ostrově Schiermonnikoog.
redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.