cz  Czech      uk  EN

Solarisy Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS jsou v provozu

258-bus1

Solaris Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS, Foto © ZeEUS a TMB

Již dříve avizovaný provoz 18m kloubových elektrobusů Solaris Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS byl oficiálně zahájen v předposledním zářijovém týdnu 2016. Tyto kloubové elektrobusy s průběžným dobíjením jsou nyní nasazeny na barcelonské lince H16 mezi konečnými stanicemi Pg. Zona Franca a Fòrum – prozatím ve zkušebním provozu, od listopadu 2016 v pravidelném provozu.

Nízkopodlažní 18m elektrobus v provoedení pro Barcelonu má celkovou obsaditelnost 110 cestujících, z toho 37 sedících. K pohonu slouží 270kW elektromotory.

Zdrojem energie jsou tři trakční baterie o celkové kapacitě 120 kWh, které zabírají relativně málo prostoru, a tudíž umožňují běžné uspořádání interiéru. Baterie jsou průběžně dobíjeny na trase pomocí čtyřpólové pantografové konzole (viz foto). Rychlé nabíjení probíhá výkonem 400 kW po dobu 5 – 8 minut. Baterie, jejichž nabití neklesne během provozu pod 40 % kapacity, jsou při něm dobity na 80 %.

258-stanice1

Solaris Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS, průběžné horní nabíjení, foto © ZeEUS a TMB

Nabíjení probíhá automaticky. Proces nabíjení usnadňují dva senzory. Senzor na přední straně autobusu, přibližovací senzor, informuje před příjezdem nabíjecí stanici, která se připraví na nabíjení. Senzor na zádi autobusu, poziční senzor, informuje, že vozidlo zaujalo správnou polohu, a lze tudíž zvednout nabíjecí pantograf a zahájit nabíjecí proces.

258-stanice4

Solaris Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS, pantograf pro horní nabíjení: foto © ZeEUS a TMB

Dodavatelem nabíjecí infrastruktury je španělská energetická společnost Endesa. Během nabíjení jsou do centra této společnosti přenášena data o průběhu nabíjení a stavu vozidla. Tato data jsou následně sdílena s dispečinkem dopravce.

Jedna rychlonabíjecí stanice je nyní umístěna na Carrer del Cisell, několik metrů od konečné stanice Pg. Zona Franca. Další k ní pribude před zahájením pravidelného provozu v listopadu 2016 na druhé konečné stanici Forum.

Kromě rychlého nabíjení je elektrobus nabíjen na 100 % kapacity baterií v depu po dobu cca 2 – 3 hodiny ze dvou nabíjecích stanic FASTO, rovněž dodaných společností Endesa.

Tyto kloubové elektrobusy se tak připojily k dvěma 12m elektrobusům Irizar i2e, které jsou již v Barceloně provozovány společností Baixbus na nočních linkách a k dalším dvěma elektrobusům stejného typu, které TMB testovaly na linkách 20 a 34 v roce 2014.

Barcelona tak ve spolupráci mezi městským dopravcem a národní energetickou společností naplňuje svůj koncept smart city.

Energetická společnost Endesa se angažuje také v rozvoji dalších smart cities ve Španělsku. Je například hlavní hnací silou smart city Malaga.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

258-bus2

Solaris Urbino 18 electric v Barceloně v rámci evropského projektu ZeEUS, foto © ZeEUS a TMB

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

 

 

 

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.