cz  Czech      uk  EN

Nový Solaris Urbino 12 electric na Busworld 2015

Tzv. nový Solaris Urbino 12 electric, tedy 12m elektrobus od polského výrobce Solaris v novém designovém provedení, již pro čtenáře portálu proelektrorechniky cz a buspress cz není tak docela nový. Zmiňovali jsme se o něm v souvislosti s dodávkami tohoto elektrobusu pro Paříž a pro Hannover. Tento elektrobus byl v říjnu 2015 prezentován také na prestižním veletrhu Busworld 2015 v Kortrijku, spolu s dalšími (dieselovými) novinkami tohoto výrobce.

new_solaris_urbino_12_electric_(3)

Solaris new Urbino 12 electric, foto: Solaris

Prezentovaná verze elektrobusu Solaris Urbino 12 electric (viz foto) se svým vybavením nejvíce blíží vozidlům připravovaným pro Hannover. Je to nízkopodlažní třídveřový elektrobus se 33 místy k sezení.

Elektrobus je vybaven elektrickým pohonem se dvěma elektromotory o výkonu 125 kW umístěnými na nábojích kol, což ušetří prostor pro cestující a značně sníží hmotnost vozidla. Ačkoliv to výrobce výslovně neuvádí, půjde nejspíše – tak jako v případě verze pro Hannover – o pohonnou jednotku ZF AVE 130 od německého výrobce ZF Friedrichshafen AG. Díky této konstrukci i novému designu bude tak tento elektrobus o několik stovek kilogramů lehčí než jeho předchůdce.

Jako zdroj energie slouží trakční baterie o celkové kapacitě 240 kWh. Baterie jsou rozděleny do šesti samostatných boxů po 40 kWh. Část o výkonu 160 kWh je umístěna v zadní části vozidla, zbytek na střeše nad přední nápravou. Tímto způsobem je dosaženo optimálního rozložení hmotnosti baterií ve vozidle a zároveň je uvolněn prostor pro cestující.

Elektrobus v provedení pro Hannover bude za provozu průběžně dobíjen pomocí střešního pantografu firmy Schunk (podrobnosti viz v prezentaci Solaris na konferenci Elektrické autobusy pro město II“). Baterie budou takto průběžně dobíjeny výkonem 450 kW po dobu 4 – 6 minut. Přes noc budou dobíjeny na plnou kapacitu pomalým dobíjením ze zásuvky výkonem 32 kW. Solaris nabízí i řadu dalších konfigurací co do kapacity baterií, dobíjecích výkonů a mechanického řešení dobíjecího procesu.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Pro-elektrotechniky_OK_mod1

b

 Solaris Urbino 12 electric, foto: Solaris

BusPress – mediální partner projektu „ELEKTRICKÉ AUTOBUSY PRO MĚSTO“

 

dekra_skola-MM

Komentáře uzavřeny.