cz  Czech      uk  EN

VDL Bus & Coach uvádí novou generaci Futury

VDL Futura _ FlixBus

 

VDL Bus & Coach začala vyrábět novou generaci VDL Futura, která je vybavena novou pohonnou jednotkou. Tímto způsobem společnost VDL podnikla další krok směrem ke zlepšení spotřeby paliva a snížení nákladů na údržbu. Pro novou pohonnou jednotku se společnost VDL opět rozhodla pro vysoce kvalitní, osvědčené komponenty DAF a ZF.

 

 • Společnost VDL se rozhodla znovu využít kvalitních a osvědčených komponentů značek DAF a ZF.
 • Nová pohonná jednotka snižuje náklady na údržbu a úsporu paliva o 3%.
 • VDL Futura je standardně dodávána s převodovkou ZF Traxon.
 • Nová generace VDL Futura je o 100 kg lehčí, s účinným rozložením hmotnosti.
 • Pro zajištění bezpečnější jízdy je volitelně k dispozici inteligentní tempomat (Predictive Powertrain Control).

Výsledkem kombinace nových motorů DAF MX s převodovkami ZF je tišší a úspornější provoz.

 • Jednopatrové varianty Futury jsou vybaveny motorem DAF MX-11, který je k dispozici v různých výkonnostních variantách. Motor je standardně dodáván s převodovkou ZF Traxon. K dispozici je však i převodovka ZF Ecolife.
 • Intervaly údržby modelů DAF MX-11 a MX-13 se tímto zvýšily na 100 000 km.

Nový design motoru DAF

Nejvyšší úsilí bylo vynaloženo na získání maximální energie z každé kapky paliva. Vnitřní tření v motorech DAF MX bylo sníženo použitím nových technologií. Blok motoru, chlazení, přívod vzduchu, ložiska a písty byly zcela přepracovány a kompresní poměr byl zvýšen. Nové, efektivnější turbo poskytuje větší točivý moment. Komponenty poháněné motorem, jako jsou čerpadla na olej, vodu a posilovač řízení, jsou typy s plynule proměnným výkonem a jsou zapojeny pouze tehdy, když jsou potřebné. To šetří palivo a snižuje opotřebení.

Snižování rychlosti pro vyšší výkon a zlepšení spotřeby paliva

Se zavedením nových motorů MX se zvýšil výkon a zlepšila se hospodárnost spotřeby paliva. Spalovací proces byl pečlivě zkoumán a DAF získal špičkový výkon při pouhých 900 otáčkách za minutu (ot / min). V závislosti na variantě motoru mají motory MX extra točivý moment od 50 Nm do 300 Nm. Kombinace 12 rychlostních stupňů ZF Traxonu a nové redukce zadní nápravy 1: 2,71 má za následek snížení otáček motoru o 100 ot / min při cestovní rychlosti 100 km / h. Tato opatření přispěla ke zlepšení spotřeby paliva o 3%.

Ve standardním provedení je dvounápravová jednopodlažní VDL Futura vybavena motorem DAF MX-11 s výkonem 370 koní a výkonem 1900 Nm. V porovnání s předchozí generací poskytuje tento motor obrovský nárůst krouticího momentu o 300 Nm, a proto nabízí dostatečnou rezervu výkonu i pro náročnější podmínky. Volitelně pro dvounápravové a standardní pro třínápravový jednopodlažní autobus je motor DAF MX-11 s výkonem 410 koní a 2100 Nm. Pro tuto variantu je maximální točivý moment již k dispozici od 900 do 1100 ot / min. To přispívá k flexibilní jízdě vozu VDL Futura.

VDL Futura je standardně vybavena systémem ZF Traxon

Nejnovější automatická manuální převodovka přispívá ke snížení spotřeby paliva a disponuje novými funkcemi. Jedná se o průlomový systém převodovek, pokud jde o výkon, úsporu, šetrnost k životnímu prostředí a komfort. Traxon byl vyvinut pro vyšší točivé momenty poskytované moderními motory, jako jsou modely DAF MX-11 a MX-13. Během posledních dvou let ZF a VDL testovaly Traxon a přizpůsobily jej pro optimální výkon.

Zkrácený čas řazení

ZF Traxon přináší vynikající výkon, který je vidět v aspektech, jako jsou zkrácené časy řazení. Důležitým předpokladem je, že ztráta tažné síly během řazení je minimalizována. Senzory přesně detekují rychlost pro lepší hladkost řazení. To zvyšuje komfort a zajišťuje optimální zrychlení. Traxon je vybaven systémem „Hill start“, který pomáhá řidiči při jízdě na svahu směrem vzhůru. Tažná síla potřebná k rychlé a pohodlné jízdě se vypočítá na základě strmosti svahu a hmotnosti vozidla. Traxon má také manévrovací režim, který pomáhá např. při parkování.

Pohled dopředu: Predictive Powertrain Control

V závislosti na profilu terénu je synergie všech součástí pohonných jednotek dále vylepšena funkcí Predictive Powertrain Control (PPC). Spojením GPS stopografickými informacemi PPC systém předvídá dopředu a přizpůsobuje řazení, což zlepšuje spotřebu paliva. Nastavená minimální rychlost je udržována během stoupání. Těsně před nejvyšším bodem uvolní plyn a přeřadí na neutrál. Pohybová energie udržuje Futuru v rychlosti a umožňuje jí dosáhnout vrcholu. Při sestupu aktivuje PPC režim Eco-roll, který udržuje převodovku na neutrálu. To může přinést dodatečné úspory paliva o 2,5%.

Maximální brzdný výkon

Nová pohonná jednotka VDL Futura poskytuje vysoký výkon brzd kombinací ZF Intarder s brzdou DAF (DEB). To umožňuje snížit rychlost bez použití provozní brzdy, což je výhodné z hlediska snížených nákladů na údržbu. Díky nové generaci motoru je DEB ještě silnější. Další výhodou je, že DEB přispívá k rychlejšímu řazení ZF Traxon tím, že rychleji snižuje otáčky motoru.

Menší hmotnost

Nové uspořádání prostoru motoru přineslo značné úspory hmotnosti. Prostřednictvím cílených opatření se podařilo dosáhnout snížení hmotnosti o 100 kg. Systém čištění výfukových plynů je nyní o 50 kg lehčí a zaujímá o 40% nižší objem. Pro VDL Futuru FDD2 tento systém zlepšil přístup do zavazadlového prostoru. Převodovka ZF Traxon je také o 20 kg lehčí než jeho předchůdce. Kompletní úspory hmotnosti byly dosaženy za zadní nápravou. To vede k efektivnějšímu rozložení hmotnosti, lepší jízdě na silnici a navýšení kapacity cestujících.

Změny byly provedeny také v umístění různých komponentů, jako je chladič, který byl přemístěn na levou stranu. Cílem tohoto nového uspořádání je dále optimalizace dostupnosti prostoru motoru, aby bylo možné efektivněji provádět údržbu a opravy. To umožňuje ušetřit 6% na opravách a údržbě.

Udržitelnost

Euro 6 motory DAF jsou známé nízkými emisemi. Vylepšená spotřeba paliva dále snižuje emise CO2 na kilometr osob a přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Přepracovaný systém čištění výfukových plynů společnosti DAF dosahuje rychlejší a efektivnější provozní teploty. Tato zvýšená účinnost dále snižuje emise NOx ve srovnání s motory předchozí generace. VDL Futura s novou generací motorů DAF je také vhodná pro jízdu na HVO (Hydrotreated Vegetable Oil/Hydrogenovaný rostlinný olej). Ve srovnání s „běžnou“ naftou snižuje emise CO2 až o 80 procent.

 

VDL Futura FHD2 139/330 FlixBus

Konkrétní specifikace pro FlixBus má celou řadu nadstandardních výbavových prvků:

 • systém detekce únavy řidiče
 • adaptivní podvozek, který mj. při vyšších rychlostech snižuje těžiště pro lepší stabilitu
 • upozornění na otevřené dveře zavazadlových prostorů
 • systém kontroly tlaku v pneumatikách
 • led panel nad čelním sklem s označením linky
 • několik zásuvek 220V (u řidiče, v kuchyni, v zavazadlovém prostoru)
 • 2x USB vstup pro řidiče, 2x USB vstup v sedadlech pro cestující
 • příprava pro připojení k bezdrátové síti
 • příprava pro navigaci TomTom
 • specifický polep vozidla, kryty kol v barvě bílá RAL 9010 (FlixBus design)
 • sedadla – Class 300, záclonky (FlixBus design)
 • číslování sedadel
 •  

Hlavní novinky pro verze Euro 6:

 • snížení hmotnosti o 100 kg
 • snížení spotřeby paliva o 3%
 • vylepšené motory DAF
 • nová automatická převodovka ZF Traxon

Zdroj: VDL Bus & Coach/ foto: Zdeněk Nesveda

.

VDL Futura _ FlixBus

.

VDL Futura _ FlixBus

.

VDL Futtura_FlixBus

.

VDL Futura _ FlixBus

.

.

VDL Futura _FlixBus

.

.

reklama

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2019

WWW.BUSSHOW.EU

Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO Nitra 19.2. – 21. 2. 2019

Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky  

 

.