cz  Czech      uk  EN

V Lucembursku veřejná doprava od neděle zcela zdarma

Lucemburské velkovévodství je první zemí na světě kde se bude od neděle 1. března jezdit veřejnou dopravou zcela zadarmo. Dotýká se to tramvají autobusů i vlaků, ve kterých bude zpoplatněná pouze první třída. Premiér Xaviera Bettela si od toho slibuje, že se tímto krokem se výrazně sníží počet aut na silnicích a zároveň věří, že se podaří také přesvědčit dojíždějící cizince z okolních států, aby také přesedlali z aut do veřejné dopravy.  Jedná se zejména Belgičany, Němce a Francouze, kteří do Lucemburska dojíždějí denně za prací v počtu nejméně 200 000. Poměrně malé Lucembursko s 600 tisíci obyvateli, rozkládající se na necelých 2 600 kilometrech má velkou nadějí stát se ekologicky nejčistší zemí v Evropě.

 

Ilustrační foto vdl.lu

Ilustrační foto: vdl.lu

 

Zrušení jízdného přijde velkovévodství na 41 miliónů Eur v přepočtu asi necelou miliardu korun. Vláda se nyní také chystá ve velké míře začít budovat a rozšiřovat záchytná parkoviště na nádražích a do budování dalších cyklostezek.  Na silnicích by měly být vyznačeny zvláštní pruhy, po kterých by směly jezdit automobily s nejméně třemi cestujícími.

Bylo by určitě zajímavé vědět, jaké dopady na ekonomiku a životní prostředí by mělo takové opatření v České republice. Existuje mnoho zajímavých studií vyhodnocující komplexně dopady bezplatného cestování na ekonomiku, bezpečnost i ekologii.  Ze studií je patrné, že o cestování zdarma mají nejvíc zájem nízkopříjmové skupiny obyvatel cestující za prací, naopak menší zájem je u movitějších občanů.   

Zdroj: ČTK

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.