Pět palivočlánkových autobusů a vodíková plnicí stanice jako integrovaný projekt pro SunLine Transit Agency
Kalifornský dopravce SunLine Transit Agency je jedním z průkopníků palivočlánkových autobusů v USA – viz příklady v naší studii „E-mobilita v MHD“. Jak bylo oznámeno v dubnu 2017, jeho současný park čtyř palivočlánkových autobusů typu American Fuel Cell Bus se nyní rozšíří o pět dalších autobusů typu XHE40 Xcelsior® od kanadského výrobce New Flyer. Součástí rozvojového projektu je rovněž dodání elektrolyzéru pro bezemisní výrobu vodíku, díky němuž se SunLine Transit Agency stane provozovatelem nejrozsáhlejší vodíkové plnicí stanice využívající obnovitelné zdroje v USA.
12,5m palivočlánkové autobusy New Flyer Xcelsior, použité například v rámci projektu Whistler Fuel Cell Buses mají standardně přepravní kapacitu až 40 sedících a až 37 stojících. K pohonu slouží osvědčená technologie Siemens ELFA2 se 160kW trakčním elektromotorem. Na rozdíl od vozidel pro projekt ve Whistleru používajících palivočlánkovou jednotku od kanadského výrobce Ballard bude tentokrát hlavním zdrojem energie pohonná jednotka CelerityPlus™ od jiného kanadského dodavatele, společnosti Hydrogenics.
Kompaktní palivočlánková jednotka Hydrogenics CelerityPlus, určená pro těžká palivočlánková vozidla, dává 60kW výkon při výstupním napětí 300 – 640 V DC a výstupním proudu do 200 A. Má rozměry 800×375×980 mm (nezahrnuje čerpadlo chladicí kapaliny a vzduchový filtr) a hmotnost 275 kg. Je konstruována tak, aby šla jednoduše zabudovat do vozidlové konstrukce upravené pro různé druhy pohonů, jako jsou například právě autobusy New Flyer Xcelsior (viz foto). Palivočlánkové autobusy New Flyer standardně předpokládají řešení, kdy zásoba vodíku vystačí na více než 300 mil (cca 480 km) na jedno naplnění nádrže.
Předpokládá se, že uvedené autobusy budou nasazeny na pravidelných linkách SunLine Transit Agency z Indio do Mecca/Oasis, na nichž poskytnou 98% dopravní obsluhu znevýhodněných komunit. Přitom budou sbírat provozní data, která dále přispějí ke komercializaci palivočlánkových autobusů v USA.
1,5MW elektrolyzér řady HyLyzer™, rovněž od Hydrogenics, dodaný v rámci tohoto projektu, využívá technologii protonvýměnné membrány (PEM). Je schopen vyrobit až 400 kg vodíku denně, a zásobit tak palivem až 15 palivočlánkových autobusů.
Celý projekt je financován dotací 12,5 mil. dolarů (cca 310 mil. Kč) z fondu California Climate Investments, který má jako jednu z podmínek minimálně 35 % znevýhodněných komunit využívajících přínosy dotace.
Stálá rubrika redakce Proelektrotechniky cz na portálu BusPress, čtěte zde…
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ
.