cz  Czech      uk  EN

ŠKODA 706 RTO – S Lux, poslední stěhovací auto z Orličanu

Škoda 706 RTO-S Lux 1

Továrna Orličan Choceň národní podnik vyráběla mimo jiné v padesátých a šedesátých letech populární žluté stěhovací vozy Škoda 706 RTO – S, tzv. „vlnité mébláky“. Koncem šedesátých let, v rámci plánovaného hospodářství RVHP, se však výroba zastavila a přesunula kamsi do Bulharska.  Poslední, svým způsobem unikátní stěhovací automobil na podvozku RTO byl vyrobený v Orličanu až v roce 1977 na zakázku pro Divadlo Pohraniční stráže v Chebu. Protože v té době již nový podvozek nebyl k dispozici, byl ke stavbě použitý zachovalý autobus Škoda 706 RTO Lux.  Po mnoha peripetiích k získání povolení k výrobě od socialistických úřadů, sehnání množství těch nejkulatějších razítek a s požehnáním stranických orgánů byl stěhovák nakonec skutečně zařazen do výroby. Navzdory všemu se podařilo šikovným lidem v Orličanu vyrobit patrně ten nejhezčí stěhovák, který kdy opustil bránu továrny.

Škoda 706 RTO-S Lux 2

 Škoda 706 RTO – S Lux 1977 v Orličanu, foto: Zdeněk Nesveda

Na výrobu zadní skříně byly použity komponenty z chladírenských návěsů ALKA, které se v té době v Orličanu vyráběly. Lesklá skříň z eloxovaného hliníku s průsvitnou laminátovou střechou, napojená na přední část autobusové karosérie Lux, působila nesmírně elegantním dojmem. Díky tomu si také od party stěhováků vysloužil přezdívku „Stříbrný šíp“.  Pozornost zvláštní stěhovací autobus vzbuzoval všude, kam přijel, i díky nápadnému lakování, které v té době nebylo úplně obvyklé. Temný červenofialový a jasně oranžový pruh byly protaženy až do konce hliníkové nástavby a tvořily tak harmonický jednotící nápadný prvek obou částí. Stěhovák si zachoval veškeré atributy „luxu“, rychlý převod, velké nádrže, měkké pérování, polohovatelná sedadla, díky tomu s ním bylo cestování po vlastech českých mimořádně komfortní záležitostí. Přetypováním na nákladní automobil s počtem osmi míst pro posádku stačilo k řízení pouze oprávnění skupiny C.

První stěhovací automobily z padesátých let vyrobené tehdy ještě na podvozku Škoda RO měly zadní nástavbu dřevěné konstrukce potaženou úzkými dřevěnými palubkami. Novější stěhováky Škoda 706 RTO – S byly neodmyslitelnou součástí každého dopravního závodu ČSAD a běžně jsme je potkávali na silnicích až do osmdesátých let. V Orličanu bylo také vyrobeno i několik souprav s přívěsem pro mezinárodní dopravu TIR.  Zvláštností byla samonosná konstrukce zadní skříně, kdy celková tuhost byla zajištěna typickým vlnitým žebrováním. K jejich největším přednostem patřila velká spolehlivost, nízká úroveň podlahy díky autobusové konstrukci, což umožňovalo při stěhování pohodlné nakládání a v neposlední řadě i velká kabina pro posádku a zákazníky. Po ukončení výroby v Orličanu dochází k velkému nedostatku „mébláků“, snaha řešit vzniklou situaci přestavbou autobusů řady ŠL a následně potom i autobusů Karosa 734 se již nikdy nesetkala s úspěchem vzhledem k nevhodně uloženému motoru pod podlahou nebo v zadní části autobusu. V dnešní době se ke stěhování používají lehké moderní nákladní automobily s nástavbami v podobě velkoobjemových skříní v různých variantách, které v Čechách vyrábí hned několik firem.

Text, foto: Zdeněk Nesveda

 

Jednu z hlavních rolí „méblák“ Škoda 706 RTO – S ztvárnil ve filmu Kulový blesk z roku 1978

VIDEO ZDE

 

Komentáře uzavřeny.