Dopravní podnik Ostrava nám dnes představil naprosto průlomové řešení při odbavování cestujících bezkontaktní platební kartou, které spouští ve všech vozech, tramvajích, autobusech a trolejbusech do ostrého provozu od 30. 6. 2016. Jedná se o použití naprosto unikátní technologie, která je zatím v běžném provozu pouze v Londýně. Ostrava je druhým městem v Evropě, které přistoupilo k odvážnému kroku takový projekt realizovat. Redakce BusPress byla jedna z prvních, která měla možnost firemní kartou Visa si nový systém placení vyzkoušet na vlastní kůži. Unikátnost projektu spočívá v naprosté jednoduchosti, cestující není ničím omezován ani limitován. Pouze přiloží kartu a cestuje! Nepotřebuje žádnou papírovou jízdenku, dokonce ani dopředu nemusí definovat, čím a kam pojede. Systém vyhodnotí jeho cestu, časy, přestupy a spočítá mu nejvýhodnější variantu ceny podle tarifů, kterou ve finále zaplatí. Celý princip fungování nejmodernějšího evropského sytému je podrobně popsán v tiskové zprávě. Možná jenom my Pražáci si můžeme postesknout, že transparentně realizovaný sofistikovaný projekt je pouze za zlomek pořizovací ceny naší nepříliš slavné Opencard.
Nová éra bezkontaktního placení v dopravě v ostravské MHD
Dopravní podnik Ostrava a.s. (DPO) ve spolupráci s Visa Europe, Koordinátorem ODIS, ČSOB, XT-Card a společností Mikroelektronika představují průlomový způsob placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou bez tištění papírové jízdenky. Jedná se o historicky první odbavovací systém tohoto typu v České republice a druhý v Evropě.
Od 30. června budou mít cestující ostravské hromadné dopravy možnost uhradit jízdné bezkontaktní platební kartou bez tištění papírové jízdenky. Vozidla DPO jsou nově vybavena terminály, které akceptují bezkontaktní platby. Jedná se o kompletní řešení pro celé město – bezkontaktními terminály jsou osazena všechna vozidla DPO, u každých dveří je alespoň jeden terminál. Celkem je nainstalováno přes 2 000 terminálů, které budou k dopravním kartám ODISka akceptovat i bankovní karty. Pro cestující to znamená dvě velké výhody – nemusí mít u sebe připravené drobné na jízdenku a dokonce ani nemusí předem zjišťovat, jakou cenu jízdného mají uhradit, aby se dostali tam, kam potřebují.
Neuvěřitelně jednoduché, věc která bude Ostraváky bavit
Při nástupu cestující pouze přiloží kartu k terminálu, foto: Zdeněk Nesveda
Při nástupu cestující pouze přiloží kartu k terminálu, foto: Zdeněk Nesveda
Při nástupu cestující pouze přiloží kartu k terminálu, foto: Zdeněk Nesveda
Při nástupu cestující pouze přiloží kartu k terminálu, pořídí si tak elektronickou jízdenku a dál už se může spolehnout na inteligentní systém, který zvolí optimální jízdné. Pokud jízda trvá méně než 10 minut a cestující nehodlá přestupovat, při výstupu z vozidla znovu přiloží kartu a zaeviduje se mu nepřestupní jízdenka. Pokud v jízdě pokračuje déle nebo přestoupí na jiný spoj, zaeviduje se mu jízdenka přestupní. Při přestupu na jinou linku stačí pouze znovu přiložit platební kartu k terminálu.
„Vždy jsme chtěli, aby měli ostravští cestující co nejlepší podmínky k cestování. Nyní jsme tomu opět o krok blíže díky projektu, který se inspiroval evropskou metropolí Londýnem. Cestující budou mít možnost využívat nejmodernější technologie ve všech prostředcích městské hromadné dopravy a cestování se díky této novince významně usnadní a zpřehlední,“ říká Roman Kadlučka, předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava a.s.
Roman Kadlučka, předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava a.s., foto: Zdeněk Nesveda
„Možnost platby bezkontaktní cestou za pomoci platební karty, která úplně eliminuje papírové jízdenky, je v současnosti největší technologickou inovací v městské hromadné dopravě. Tím, že se navíc jedná o úplně první projekt svého druhu v kontinentální Evropě, je přínos tohoto projektu pro cestující a české technologické prostředí opravdu markantní. Jsme velmi rádi, že jsme se na jeho realizaci mohli podílet a doufáme, že se stane průkopnickým projektem pro další česká města,“ uvedl František Jungr, manažer regionálního rozvoje Visa Europe.
František Jungr, manažer regionálního rozvoje Visa Europe, foto: Zdeněk Nesveda
Vždy nejlevnější varianta
Inteligentní systém umí vyhodnocovat a propočítávat jízdné tak, aby cestující vždy zaplatil pro něj tu nejlepší kombinaci jízdenek. Pokud se například stane, že si cestující zakoupí nepřestupní jízdenku, ale pak se rozhodne pokračovat v jízdě nebo přestoupit na jiný spoj, nezaplatí dvakrát nepřestupní tarif, ale pouze jeden přestupní – systém totiž vyhodnotí jízdné podle skutečných časů přiložení či času přestupu. A když cestující jezdí po městě celý den, nemusí propočítávat a řešit vůbec nic – pokud by součet denních plateb za jízdné měl překročit cenu 24hodinové jízdenky, systém naúčtuje pouze její cenu.
„Ostravský způsob úhrady jízdného je v České republice zcela unikátní v tom, že je plně automatický. Cestující nemusí v žádné fázi nákupu jízdného cokoli mačkat, volit mezi tarify, ani schovávat papírovou jízdenku či stvrzenku. Proto věřím, že námi předložené řešení, v němž jsme zúročili zkušenosti z předcházejících projektů po celé ČR, obyvatelé Ostravy respektive celého Moravskoslezského kraje ocení,“ zmínil Martin Rejzl, předseda představenstva společnosti XT-Card.
„Motem naší společnosti jsou systémy pro snadnější život a nový systém v Ostravě toto motto naplňuje beze zbytku. Nový systém propojuje bankovní a dopravní svět v jeden celek, kde hlavní roli hraje cestující,“ říká Vladimír Vojáček, generální ředitel společnosti Mikroelektronika.
Luboš Novotný, ze společnosti Mikroelektronika, foto: Zdeněk Nesveda
Údaje v bezpečí, bez nutnosti zadávat PIN
Nový způsob placení jízdného je kromě pohodlí také bezpečný. Všechny terminály v ostravské MHD dodržují standardy kartových společností a rovněž bezpečnostní standard PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), což jsou mezinárodní pravidla definující podmínky nakládání s údaji z platebních karet. Těmito mezinárodními pravidly se řídí veškeré organizace, které zpracovávají data z platebních karet a kartových transakcí.
„Moderní bankovní služby jsou založeny na inteligentních technologiích. Jsme rádi, že tento projekt usnadní cestování nejen lidem, kteří v Ostravě žijí, ale i těm, kteří do města přijíždějí pracovně či jako turisté. Platby bezkontaktní kartou jsou v České republice velmi oblíbené a jejich využití v hromadné dopravě má velký potenciál,“ uvedl Jakub Klečka, manažer Rozvoje obchodu s třetími stranami ČSOB.
Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS, foto: Zdeněk Nesveda
„Tento projekt je součástí a první realizovanou etapou celokrajského projektu, jehož cílem je rozšíření možnosti úhrady jízdného prostřednictvím bankovní karty ve všech vozidlech na všech linkách zapojených do IDS Moravskoslezského kraje ODIS, a to jako alternativa k dopravní kartě ODISka,“ shrnuje Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS. Ta projekt zastřešuje jako krajský organizátor veřejné dopravy, který prostřednictvím smluvních partnerů (XT-Card a ČSOB) zajišťuje všechny operace nezbytné pro funkci systému u všech dopravců v celém kraji.
Popis technického řešení systému
Cestující prostředky Dopravního podniku Ostrava mohou platit jízdné bezkontaktními bankovními kartami a „bez papírově“.
Ostrava se tak stala po Londýně druhým městem v Evropě vybaveným nejmodernějším odbavovacím systémem
Koordinátor ODIS spustil ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) a společnostmi ČSOB, Mikroelektronika, VISA EUROPE a XT-Card ostrý provoz systému, který umožní cestujícím zaplatit jízdné přímo ve vozidle DPO, pouhým přiložením jakékoliv bankovní karty VISA nebo Mastercard. Autobusy, tramvaje i trolejbusy ostravského DP jsou u každých vstupních dveří vybaveny validátory, které nově umožnují cestovat nejen s využitím již známé ostravské čipové karty ODISka s nahranou elektronickou jízdenkou, ale i s jízdným uhrazeným bezkontaktní bankovní kartou. Cestující jednoduše kartu přiloží k validátoru, podobně jako v obchodě přikládá kartu ke čtečce, a validátor zobrazí její přijetí. Nyní lze tímto způsobem zaplatit elektronickou přestupní a elektronickou nepřestupní jízdenku, další tarify budou postupně následovat.
Řešení umožňující použití bankovních karet v ostravské MHD bylo realizováno na základě vyhlášení výběrových řízení Koordinátorem ODIS s.r.o. v srpnu 2015 s názvem „Výběr poskytovatele služeb zprostředkování karetních transakcí pro odbavení cestujících“ a Dopravním podnikem Ostrava v únoru 2016 s názvem „Odbavení cestujících ve vozidlech MHD prostřednictvím bankovních karet“.
Celý systém tvoří v podstatě tři části:
- validátory (čtečky karet), které společně s jejich softwarem dodala společnost Mikroelektronika,
- Dopravní back-office, který transakce bankovními kartami zpracovává (naprogramovaný firmou XT-Card)
- provázaný s Clearingovým centrem Moravskoslezského kraje, který pro Koordinátora ODIS rovněž vyvinula XT-Card.
Tato provázanost je důležitá pro rozúčtování (rozdělení) tržeb, které v dohledné době umožní platby bankovními kartami také u dalších dopravců v rámci ODIS (DPO je prvním z těchto dopravců). Nejde tedy o jednoúčelový systém, ale o komplexní řešení, které bude postupně zavedeno v celém Moravskoslezském kraji.
Nyní je v 613 vozidlech Dopravního podniku Ostrava instalováno 2139 odbavovacích terminálů řady VEGA CVB25. Systém využívá 615 modemů s GSM komunikací a softwarové vybavení (Back-office) pro správu a komunikaci odbavovacího systému včetně přípravy a zpracování dat. Tyto terminály jsou využívány od roku 2015 pro odbavení bezkontaktní kartou „ODISka“ a nyní jsou schopny rovněž akceptovat bezkontaktní bankovní karty standardu EMV. Ostravský způsob úhrady jízdného je tak v České republice zcela unikátní a v rámci Evropy po Londýně druhým úspěšně realizovaným. V ostatních odbavovacích systémech v ČR, kde lze platit bankovní kartou, si cestující navolí na dotykové obrazovce požadovaný tarif a po přiložení karty mu terminál vytiskne jízdní doklad včetně informace, jaká částka mu bude odečtena z jeho účtu. U nového ostravského řešení papírová část transakce odpadá.
Platba kartou v praxi funguje tak, že validátor zaznamená přiložení karty a nejdříve vyhodnotí, zda se karta nenachází na tzv. blacklistu*. Poté je informace o přiložení karty odeslána z validátoru prostřednictvím ČSOB do vydavatelské banky. Ta provede autentizaci karty, a poté je informace o schválení platby odeslána do Dopravního back-office.
*Systém v pravidelných intervalech stahuje a ukládá tzv. blacklist – seznam karet, u kterých se po přiložení k validátoru zjistí, že nemají dostatečnou hotovost nebo byly vydavatelem blokovány. Kartami na tomto seznamu nelze transakci provést.
Dopravní back-office, který je v provozu 24 hodin denně, přijímá všechny informace o přiložení karet a provádí jejich zpracování, rozpoznává, zda se jednalo o přestupní nebo nepřestupní jízdenku a na základě těchto informací stanovuje pro cestujícího nejvýhodnější cenu jízdného. A právě toto, tzv. autocapping, je další „kontinentální“ premiérou. Obdobně je počítáno jízdné v Evropě pouze v Londýně. Pokud cestující například zakoupil během tzv. dopravního dne (tedy od 03:00do 02:29 hod. následujícího dne) bankovní kartou jízdenky v ceně přesahující cenu Denní jízdenky, bude mu započtena pouze cena Denní jízdenky. Odpadá tak starost s volbou správné jízdenky, což nejvíce ocení zejména návštěvníci. Na závěr zpracování dat vytváří Dopravní back-office platební příkazy pro jednotlivé karty, které jsou zasílány do banky. Z banky pak obdrží informaci o realizaci těchto platebních příkazů, takže má i zpětně o svých jízdách dokonalý přehled.
Pro držitele karet vytvořil XT-Card v rámci systému webové rozhraní, které umožňuje držiteli karty prohlížet jednotlivé transakce a podívat se, z jakých položek se skládá zúčtovaná částka za každý den, případně zkontrolovat, zda částka na výpisu z účtu odpovídá provedeným jízdám. Při designu webových stránek byl opět kladen důraz na uživatelskou jednoduchost a přehlednost zobrazovaných informací.
Pro přístup do webového rozhraní se musí držitel karty zaregistrovat, k registraci postačí e-mail, který slouží jako login uživatele a bankovní karta. Držitel karty provede při registraci fiktivní platbu jedné koruny, která mu ale nebude účtována, tato fiktivní platba se provádí z důvodu ověření platnosti karty. K jednomu e-mailovému účtu je pak možno přiřadit více karet. Pomocí webového rozhraní může držitel karty také zažádat (maximálně jednou denně) o odstranění karty z blacklistu, pokud důvody umístnění na blacklist pominuly. Žádost je vyřízena on-line, takže držitel karty ihned vidí výsledek, zda kartu bylo možné z blacklistu odstranit či nikoliv. Zároveň je pro případ, že tak neučiní sám uživatel, nastavena na 4. a 14. den v měsíci rutina pro automatické odstraňování karet z blacklistu v případech, kdy důvod umístění již pominul.
Rovněž pokud cestující potřebuje daňový doklad, může si ho ke každé elektronické jízdence vytisknout právě z webového rozhraní. Přes webové rozhraní Dopravního back-office je možné podat reklamaci, aniž by držitel karty musel kamkoliv chodit. Stačí vybrat ze seznamu transakcí tu, kterou chce reklamovat, zadat důvody reklamace a kliknout na tlačítko „Odeslat reklamaci“.
Při kontrole revizorem jsou validátory přepnuty do módu přepravní kontroly, foto: Zdeněk Nesveda
Webové rozhraní je pouze doplňkovou, volitelnou službou a platby kartou jím nejsou nijak ovlivněny nebo na něj vázány. Platit kartou lze tedy samozřejmě i bez registrace v tomto rozhraní. Při kontrole revizorem jsou validátory přepnuty do módu přepravní kontroly. Cestující, který se prokáže bankovní kartou, může být revizorem vyzván k opětovnému přiložení karty k validátoru. V tomto módu se po přiložení karty zobrazí seznam evidovaných přiložení této karty. Revizor také může být vybaven přenosným kontrolním zařízením, na které si, po vstupu do vozidla, nahraje z libovolného validátoru, pomocí NFC komunikace, seznam všech přiložení ve vozidle a kontrola pak může proběhnout přiložením bankovní karty ke čtečce kontrolního zařízení přepravního revizora.
Nový dopravní systém je samozřejmě navržen s ohledem na informační bezpečnost a ochranu osobních údajů. Komunikace s bankou je šifrovaná, samotný Dopravní back-office nesbírá, nezpracovává a neuchovává žádné osobní údaje, a ani při registraci nejsou žádné osobní údaje zadávány. Nikde není vedeno jméno uživatele ani celé číslo jeho bankovní karty. Systém nepracuje s úplným číslem bankovní karty, ale s jeho zašifrovanou podobou, tzv. tokenem, k jehož dešifraci vlastní klíč banka, takže ani správce Dopravního back-office neví, jaká čísla bankovních karet se v systému pohybují. Dopravní back-office má k dispozici pouze prvních 6 a poslední 4 číslice z čísla karty, které se využívají např. při řešení reklamací.
Cestujícím informace o novince poskytne Dopravní infocentrum ODIS, Poděbradova 2, Ostrava – Moravská Ostrava (zastávka Karolina).
Dopravní podnik Ostrava nám dnes představil naprosto průlomové řešení, foto: Zdeněk Nesveda
Dopravní podnik Ostrava nám dnes představil naprosto průlomové řešení, Zdeněk Nesveda
Jana Wolfová majitelka nakladatelství Wolf, které vydává více než 20 let odborný časopis Městská Doprava (MD), který je považován odbornou veřejností za jednoznačně nejlepší české periodikum právě s tématem veřejné městské dopravy. Jana Wolfová si do Ostravy přijela novinku osobně vyzkoušet a své čtenáře bude informovat v dalším čísle MD, které vyjde již na počátku příštího měsíce. Připomínáme, MD je oficiální partner veletrhu CZECHBUS. foto: Zdeněk Nesveda
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ
ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ