cz  Czech      uk  EN

20 let výroby nejznámějších malých autobusů v Opavě

Kamil Hrbáč - KHMC

Právě letos je tomu 20 let od doby, kdy Kamil Hrbáč, majitel společnosti KHMC vyrobil svůj první autobus. Dnes vzpomíná na své začátky, úspěchy i neúspěchy, které předcházely tomu, než se mu podařilo vybudovat nejlepší českou firmu na výrobu malých autobusů.  Silné vlastní  know-how posunulo jeho společnost na nejvyšší příčku před konkurenci. Společnost KHMC vyprodukuje každoročně více než unikátních 50 autobusů v zakázkové výrobě. Velká část produkce směřuje do západní Evropy, převážně do Německa a Rakouska. KHMC díky vysoké kvalitě svých výrobků ovládá podstatnou část českého trhu, jeho autobusy používají nejprestižnější dopravní společnosti, které se zabývají incomingovou dopravou. Společnost dosáhla naprosté samostatnosti, také díky vlastnímu, multifukčnímu výrobnímu areálu. Magazín BusPress  připravil stručný slet událostí, průřez dvacetiletou historií firmy Kamila Hrbáče.

foto nahoře: Kamil Hrbáč majitel společnosti KHMC s.r.o. Opava 

KHMC 4

1993 – první kroky v podnikání

V roce 1993 otevírá Kamil Hrbáč první dílnu na přestavby užitkových vozidel na základě nově získaného živnostenského oprávnění. Věnuje se úpravám dodávkových vozidel, do kterých se montují celní přepážky, chladírenské vestavby a doplňují sedadla. Firma také vyrábí skříňové a valníkové nástavby, realizuje konstrukce speciálních a odtahových vozidel.  Prodává podvozky Renault a Avia pro výše uvedené nástavby.  Pro své zákazníky zajišťuje financování prostřednictvím leasingu. V té době určitě netuší, jakých rozměrů a postavení na trhu jeho firma v budoucnu dosáhne.

1995 – osudové setkání

Za skutečně osudové lze považovat setkání Kamila Hrbáče s Ing. Vilémem Pecháčkem, tehdejším externím prodejcem společnosti Mercedes – Benz Praha.  Vilém Pecháček v té době také působí ve firmě TZZ Vítkov, kde se z jeho podnětu a pod jeho vedením již v roce 1993 začaly vyrábět první malé české autobusy na podvozcích Mercedes-Benz 308D s kapacitou 15 cestujících a Mercedes-Benz T2 (předchůdce MB Vario) pro 35 cestujících.

Výroba malých autobusů se však po určité době v TZZ Vítkov zastavuje z důvodů malé efektivity, vedení společnosti nevidí v další výrobě malých autobusů žádnou další perspektivu a považuje celý projet za pouhou utopii.

V té době však Kamil Hrbáč s Vilémem Pecháčkem již připravují svojí vlastní výrobu midibusů, kterou skutečně o dva měsíce později spouštějí. Začínají v malých prostorách 150 m² s pěti zaměstnanci ve výrobě v bývalé STS Opava. Kamil Hrbáč s „duchovním otcem malých autobusů“ Ing. Vilémem Pecháčkem tak začínají psát historii nejúspěšnějšího výrobce malých autobusů v Česku. Jejich nadšení je vyjádřeno mottem: „MALÉ AUTOBUSY JSOU AUTOBUSY PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST“.

Ještě toho roku na podzim se oba, společně ještě s několika zákazníky, vydávají na největší světovou výstavu Busworld v belgickém Kortrijku. Zde mají první možnost setkání s nejlepšími světovými nástavbáři a konstruktéry malých autobusů jako například ERNST AUWÄRTER, KOWEX, KUSTERS, KARL KOCH, ale i dalšími. Opravdová láska k autobusům začíná určitě právě tady, v městě, které se stalo „Mekkou“ všech „autobusáků“. Při zpáteční cestě využívají pozvání nizozemského výrobce midibusů Kusters, se kterým v krátké době uzavírají dohodu o spolupráci. V tomto čase se vytváří okruh důležitých partnerů pro dodávky komponentů pro výrobu, mezi které například patří firma BODE, výrobce autobusových dveří (mimo jiné, s firmou BODE spolupracuje KHMC až do dnešních dnů) nebo polský dodavatel sedadel STER z Poznaně a KIEL z Nowého Tomyšlu.

1996 – první velký kontrakt

První velká zakázka na sebe nenechává dlouho čekat a má zásadní význam pro další vývoj společnosti. Smlouva na dodávku 22 autobusů na podvozcích Mercedes-Benz Sprinter pro ČSAD Plzeň, podepsaná na počátku roku, dává jistotu práce na velkou část dalšího období. Společnost již v lednu má podepsány kontrakty celkem na výrobu 33 autobusů.

 1997 – nové výrobní prostory

Na počátku roku se celá výroba stěhuje do nových pronajatých prostor ve Vávrovické ulici v Opavě do areálu Továrny Gebauer, kde společnost působí až do roku 2004. Ke konci období zde využívá plochu výrobních hal větší než 650 m2.

1998 – první autobusy z Opavy na export

Dalším významným krokem výrobce malých autobusů je první prodaný vůz do zahraničí. Tím je atraktivní Mercedes – Benz 412D Sprinter v provedení „PANORAMA“ se zvýšeným čelním zasklením. Poprvé nachází Kamil Hrbáč svého klienta v sousedním Rakousku. Hned v následujícím roce má rakouská strana zájem o dalších deset podobných midibusů Sprinter. Ve stejném roce ještě společnost představuje trojici autobusů na mezinárodním veletrhu AUTOTEC, všechny v dálkovém provedení, MB Sprinter 412D s 21 místy, MB Vario O814D s  24 místy v prodloužené verzi (firma již dokáže prodloužit vozidlo za zadní nápravou, což je velký pokrok v inovačních řešeních) a IVECO DEILY pro 21 cestujících.

1999 – prvních 100 vyrobených autobusů

V červnu opouští bránu 100. midibus vyrobený firmou Kamil Hrbáč Motor Centrum Opava (KH motor CENTRUM Opava). Společnost se také poprvé účastní výstavy užitkových vozidel Autosalon v Nitře a následně ještě toho roku na Slovensko prodává 12 autobusů na podvozcích MB Sprinter a VW LT 46.  V roce 1999 také započala spolupráce s německou firmou KOWEX, která dodává na trh v Česku polotovary karoserii, které byly do konečné podoby autobusů dotvořeny v   KH motor CENTRUM Opava. Celkem bylo smontováno na podvozku Mercedes – Benz  Vario 13 vozů. Přestože větší část prací byla provedena v Čechách, s ohledem na vysokou pořizovací cenu podvozku byl finální výrobek pro tuzemský trh příliš drahý.

V srpnu je předán Dopravnímu podniku v Ostravě v pořadí již čtvrtý midibus v městském provedení, se sníženou úrovní podlahy (snížená podlaha mezi nápravami a v zadní část vozidla) na podvozku MB Sprinter 412 D. Dodaná vozidla obstála výborně po stránce technické a konstrukční spolehlivosti v náročných podmínkách provozu. Na určených linkách jezdí po celou dobu a v roce 2013 měla najeto téměř 1.000.000 km.

2000 – 2002 – první autobusy na export do Německa, další na Slovensko a do Rakouska

Poprvé je překročena roční výrobní produkce padesáti vozů, autobusy jsou nyní určeny nejen pro český trh, Slovensko a Rakousko, ale první vozy zamířily také na velmi náročný trh do Německa.  V té době má firma již 30 kmenových zaměstnanců. V březnu 2001 je zahájená stavba první vlastní karosérie na podvozku 6t Sprinter s výkonem motoru 160 koní. Do konce června 2001 je karosérie připravena do laku a v srpnu jsou dokončeny homologace s navýšenou celkovou hmotností na 6.300 kg. V září 2001 se poprvé představuje nový model zákazníkům v Olomouci v autosalónu Mercedes-Benz v Centrum Morávia. Konstrukce a design karosérie nese typické osobité rysy tvůrce Viléma Pecháčka, který je dlouhým pobytem v USA silně ovlivněn designem tamních autobusů.

Autobus byl vyvinutý a vyrobený v rekordně krátkém čase za šest měsíců. Autor konstrukce Vilém Pecháček, dříve než nový autobus byl dokončen, prodal jeden autobus v dálkovém provedení na Slovensko a druhý linkový do Čech. Karoserie stoprocentní finální podoby doznala však až v průběhu roku 2002.

Karosérie měla na tehdejší dobu mnoho revolučních prvků – celý skelet byl vyroben z tenkostěnných nerezových vysoce pevnostních profilů, což zajišťovalo nízkou celkovou hmotnost, vysokou pevnost a houževnatost. Nerezová konstrukce byla potažena laminátovými díly. Do konce roku 2002 bylo vyrobeno celkem 17 kusů šestitunových Sprinterů. Téhož roku byla však výroba Sprintera 6t  ukončena ze strany výrobního závodu Mercedes s nástupem nového modelu s pracovním názvem NCV3.  Model Sprinter 6t již v novém výrobním programu nebyl ničím nahrazen.

 2003 – autobusy z Opavy na světovém veletrhu BUSWORLD 2003 v Kortrijku

Kamil Hrbáč si splnil sen. Poprvé má možnost představit své autobusy a prezentovat je mezi předními světovými karosáři na nejprestižnějším veletrhu na kontinentu! Toužil po tom od doby, kdy veletrh Busworld v  Kortrijku v roce 1995 navštívil poprvé.

 2004 – společnost mění název a stěhuje do vlastních objektů

Kamil Hrbáč s přicházejícími událostmi tohoto roku mění právní statut své firmy. Veškerou činnost převádí z původní fyzické osoby do nově založené společnosti KHMC s.r.o.  Krátce poté kupuje výrobní areál o celkové rozloze 9.800m2. Zde buduje moderní prostory s administrativním a sociálním zázemím. Do konce roku 2014 se mu daří celou výrobu přestěhovat do nově otevřeného areálu a na začátku roku 2005 zde naplno rozjíždí výrobu.

 2005 – 2009 – firma KHCM s.r.o. splňuje nejpřísnější kritéria kvality

V roce 2006 se společnosti daří získat certifikát systému managementu jakosti dle ČSN EN ISO 9001:2001.  V září téhož roku se prezentuje KHMC rozsáhlou expozicí na nejvýznamnějším evropském veletrhu užitkových vozidel a příslušenství IAA 2006 v Hannoveru. Představí zde poprvé model midibusu Mercedes-Benz 518 CDI s motorem EURO 5 a Volkswagen Transporter T5 ve V.I.P. třídě.

KHMC v roce 2007 jako jeden z prvních obhájí také kvalifikační limity společnosti DAIMLER AG, SRN a získává statut kvalifikovaného partnera pro značku Mercedes-Benz. Zařazuje se mezi oficiální  nástavbaře a tím získává přístup na portál společnosti Daimler.

V roce 2008 vyjíždí z brány závodu již 500. vyrobený autobus, který KHMC představí na mezinárodním užitkových vozidel AUTOTEC 2008 v Brně.

V roce 2008 také vzniká další z návrhů vlastní karosérie na podvozku Mercedes-Benz Vario O818D  s pracovním názvem „SPRINTER Mystery“. Karosérie svým designem vychází z modelové řady Sprinter 5t a působí jako jeho dospělý bratr. Karosérie umožňuje dálkovou komfortní přepravu 22 cestujících, průvodce a řidiče. Sedadla jsou velice pohodlná a jejich šíře 450 mm je stejná jako u velkých autobusů. Snaha o uvedení nového modelu na trh není však příliš úspěšná. Přesto, že autobus splňuje veškeré parametry ekologických limitů a bezpečnostních standardů, projevuje se zde jeho celková zastaralost v podvozkové části a také větší hlučnost čtyřválcového motoru. Ani přes jeho velmi komfortní nadstandardní výbavu si nový autobus místo na trhu nenachází a zůstává pouze u jediného vyrobeného exempláře.

V roce 2009 dosahuje výrobní produkce KHMC rekordního počtu 61 prodaných vozidel pro český i zahraniční trh.

2010 – nejhorší rok v celé historii KHMC

V roce 2010 prožívá opavský výrobce autobusů snad nejhorší období ve své historii. Výroba prudce klesá.  Ekonomové sice hlásí, že krize pomalu ustupuje a ekonomika postupně začíná opět oživovat, ovšem efekt setrvačnosti má obrovský dopad na výrobu. V roce 2010 se podaří vyrobit pouze asi polovinu běžné produkce, 28 kusů vyrobených autobusů je tragicky málo. Firma je donucena přistoupit k opatřením a snižuje počet stálých zaměstnanců.

2011 –  2013 – výroba opět stoupá, firma se dostává do černých čísel

Až překvapivý je počet uzavřených kontraktů hned na počátku roku 2011, výroba opět zaznamenává vzestup a do konce roku se podaří vyrobit 38 autobusů. Ekonomika společnosti se opět nachází v černých číslech.

Od počátku roku 2012 KHMC vyvíjí aktivity k získání nových evropských homologací.  Nová evropská homologace pro modelovou řadu Mercedes – Benz Sprinter nyní otevírá dveře pro export autobusů KHMC do celé Evropy. Firma má oprávnění vystavovat dokumenty COC dle směrnice 2007/46/ES, která je platná v celé EU. Výroba se opět stabilizuje, roční produkce dosahuje 50 kusů. Uzavřené objednávky na 27 autobusů v závěru roku 2013, naplní kapacitu výroby pro rok 2014, minimálně na první polovinu roku.

V roce 2013 bylo celkem, za celou dobu trvání společnosti, vyrobeno více než 750 různých autobusů. Export do zemí EU dosahuje nyní 36% z celkové produkce.

2014 – KHMC se stala držitelem prestižního certifikátu Van Partner by Mercedes-Benz

Od roku 2014 autobusy postavené v KHMC na podvozku Mercedes – Benz Sprinter jsou na základě certifikátu „Van Partner by Mercedes-Benz“ považovány za plnohodnotný výrobek firmy Mercedes. Zákazník má právo autobus vyrobený společností KHMC opravovat a servisovat v celé síti Mercedes – Benz. KHMC je jedinou firmou v Česku, která je držitelem tak významného kvalifikačního rozhodnutí společnosti Mercedes – Benz.

Rok 2014 je také úspěšný i z hlediska prodeje, naplnily se předpoklady z konce roku 2013 a společnost opět pokořila magickou hranici padesáti vyrobených autobusů. KHMC se v listopadu představuje na veletrhu CZECHBUS v Praze, kde završí úspěšnou sezónu prodejem všech vystavených exponátů.

Do roku 2015 připravuje KHMC novou vizuální image firemní prezentace, připravuje spuštění nového webu ve stylu současných moderních trendů. Tomu se také přizpůsobuje nová grafická podoba loga se symbolem ozubeného kola, které znázorňuje důležitost přesnosti do sebe zapadajících zubů jednotlivých soukolí precizně fungující firmy. Mění se také významně styl a způsob firemní komunikace směrem k veřejnosti, partnerům a zákazníkům.

KH MC 2

KHMC 2015 – 20 let s Vámi

KHMC 6

KHMC 2015 – 20 let s Vámi

KHMC 5

KHMC 2015 – 20 let s Vámi

KHMC 3

KHMC 2015 – 20 let s Vámi

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.