cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy u King County Metro: levná údržba, problematické srovnání spotřeby

Dopravce King County Metro zajišťuje veřejnou dopravu v regionu King County v americkém státě Washington (foto: King County Metro)

Dopravce King County Metro zajišťuje veřejnou dopravu v regionu King County v americkém státě Washington (foto: King County Metro)

Americká agentura National Renewable Energy Laboratory (NREL) zveřejnila v květnu 2017 předběžnou zprávu o výsledcích provozu průběžně dobíjených elektrobusů u dopravce King County Metro a jejich porovnání s „tradičními“ pohony. V tomto článku uvádíme některé zajímavé poznatky z této zprávy.

Dopravce King County Metro zajišťuje veřejnou dopravu v regionu King County v americkém státě Washington, včetně jeho metropole Seattle, kde žije kolem dvou miliónů obyvatel. Jeho 215 linek přepraví o pracovních dnech cca 395 tisíc cestujících. Jako dopravní prostředky zde slouží autobusy s nejrůznějšími pohony a rovněž trolejbusy – dohromady více než 1500 vozidel.

Jako testovací vozidlo sloužily tři 12m elektrobusy Proterra Catalyst z roku 2015 s průběžným dobíjením (viz foto). K jejich pohonu slouží 220kW trakční elektromotor s permanentními magnety. Lithium-titanátové trakční baterie mají celkovou kapacitu 105 kWh.

V tomto článku se zaměříme na srovnání s 12m dieselovými autobusy Gillig, poháněnými 205kW motorem Cummins, jichž se zpráva týká především. Zpráva v některých aspektech porovnává elektrobusy i s dalšími pohony používanými u dopravce – diesel hybridními autobusy a trolejbusy.

Elektrobusy byly provozovány na 30km okružní lince s jedním místem průběžného nabíjení. Během sledovaného zkušebního provozu od dubna do listopadu 2016 najezdily tyto tři elektrobusy dohromady přes 113 tis. km.

Během svého provozu dosahovaly elektrobusy průměrné spotřeby energie 1,4 kWh/km. Tato průměrná spotřeba byla v jednotlivých měsících ovlivněna netrakční spotřebou (zejména topení v zimních měsících).

Průměrná disponibilita elektrobusů činila 84,3 %. Dalších 13,4 % připadlo na údržbu a 2,3 % na opravy spojené s elektrickým pohonem. Srovnávací dieselové autobusy měly disponibilitu 87,7 % a 11,9 % připadlo na údržbu.

Problémem srovnávaných elektrobusů zůstává stále relativně vysoký počet nahodilých poruch během provozu, byť drobných. Zatímco elektrobus ujel v průměru mezi dvěma poruchami 3,9 tis. km, diesel ujel 23,5 km, tedy šestkrát více. Za třetinou poruch u elektrobusů byly problémy s pohonem, srovnávané dieselové autobusy ve sledovaném období takovéto poruchy nezaznamenaly.

Celková energetická efektivnost elektrobusu byla oproti dieselu více než trojnásobná. Vzhledem k tamním poměrům mezi cenou nafty a cenou trakční energie však byly náklady na palivo či energii elektrobusu v přepočtu na km stále téměř o tři čtvrtiny vyšší. V těchto podmínkách pak relativně nejlevnější byl provoz diesel-hybridního autobusu – v přepočtu 83 % dieselového autobusu a 48 % elektrobusu. Vše je jasnější, uvážíme-li, že tamní cena nafty činila v přepočtu cca 9 Kč/litr (tedy oproti českým poměrům méně než třetinová) a cena trakční energie 4,5 Kč/kWh (tedy oproti českým poměrům o cca polovinu vyšší).

Zajímavé je porovnání průměrných nákladů na údržbu – jak plánovanou, tak neplánovanou. Zatímco u elektrobusu činily v přepočtu 2,53 Kč/km, u dieselových autobusů to bylo v přepočtu 6,18 Kč/km, tedy téměř dvou a půl násobek. V obou případech byly největší položkou, odpovědnou za téměř polovinu všech nákladů na údržbu, práce spojené s karoserií a příslušenstvím vozidla, nesouvisející nijak s jeho pohonem. Jednotkové náklady na údržbu pohonu byly u dieselu oproti elektrobusu více než 4,5násobné.

Pro úplnost, jednotkové náklady na údržbu diesel-hybridních autobusů se zde pohybovaly mezi diesely a elektrobusy, zatímco náklady na údržbu trolejbusů byly o 20 % vyšší než u dieselů.

Co z toho plyne pro české čtenáře? I tyto výsledky potvrzují velmi příznivou ekonomii elektrobusů co do spotřeby energie a nákladů na údržbu. Příznivá spotřeba energie se však nemusí odrazit v nižších nákladech na trakční elektřinu či naftu, pokud jsou jejich jednotkové ceny nastaveny navzájem velmi nepříznivě, tak jako v tomto případě. S tím je třeba přistupovat i k případnému přebírání a interpretaci zkušeností z USA. A konečně, je třeba si uvědomit, že jsou zde srovnávány osvědčené dieselové autobusy z velkosériové výroby s inovativními, malosériově vyráběnými elektrobusy, se všemi důsledky z toho plynoucími.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress, čtěte zde…

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.