cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Irizar i2e zahájily pravidelný provoz v Marseille

JAZ_623584_muntaia_Finala-2

6 elektrobusů Irizar i2e pro Marseille –

20.6.2016 Krátce poté, co byl v Paříži slavnostně předán do pravidelného provozu první z 23 elektrobusů Bolloré BlueBus, zahájily na začátku června 2016 provoz elektrobusy také v dalším francouzském městě Marseille. Na rozdíl od „plně francouzských“ elektrobusů v Paříži jezdí v Marseilli osvědčené španělské elektrobusy Irizar i2e, známé například z Barcelony nebo Londýna.

Irizar i2e v provedení pro Marseille je 12m dvoudveřový plně nízkopodlažní elektrobus o přepravní kapacitě 77 míst, z toho 27 sedících a jedno místo pro handicapované. Vozidlo je koncipováno jako „noční“ elektrobus s kapacitou trakčních baterií dostačující pro celodenní dojezd.

Elektrobus pohání synchronní trakční elektromotor Siemens o jmenovitém výkonu 180 kW. Jako zásobník energie slouží sodíko-niklové baterie (na rozdíl od většiny elektrobusů, používajících lithium-iontové baterie). Sodíko-niklové baterie, nazývané též ZEBRA, patří mezi baterie užívající roztavené soli a pracují při teplotě přes 200 °C. Celková kapacita baterií je 376 kWh a jejich napětí je 600 nebo 650 V. Tyto baterie jsou doplněny superkapacitory o výkonu 125 V. Nabíjení probíhá ze zásuvky se standardem Combo II proudem 125 A po dobu 5 hodin.

Prostor pro cestující a pro řidiče má své vlastní topení a svoji klimatizaci dodanou španělskou firmou Hispacold. S výjimkou čelních světel je veškeré osvětlení elektrobusu řešeno pomocí LED světelných zdrojů. Řádné fungování energetického managementu vozidla zajišťuje řídicí systém od španělského výrobce Jema Energy.

Šest těchto elektrobusů je nasazeno do provozu na 3,8km dlouhé lince marseillské MHD č. 82 s celkem 20 zastávkami, provozované městským dopravcem Régie des Transports de Marseille (RTM). Tato linka spojuje části města la Canebière a Euromed přes Starý přístav a novou obchodní čtvrť Euroméditerranée. Tato linka se tak stala první francouzskou autobusovou linkou MHD provozovanou ze 100 % elektrobusy.

Kromě elektrobusů byl součástí dodávky Irizaru také inteligentní systém pro optimalizaci nabíjecího procesu všech šesti elektrobusů.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Velká fotogalerie elektrobusů Irizar ZDE

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.