cz  Czech      uk  EN

Elektrobus Irizar i2e slouží „noční“ v Barceloně

219-Barcelona

Elektrobusy se zásuvkovým dobíjením a dojezdovou vzdáleností na jedno nabití přes 200 km se v odborné terminologii často označují jako „noční“ (overnight), protože jsou dobíjeny obvykle přes noc a v denní době nasazovány na linky. Zcela naopak je tomu nyní ve španělské Barceloně: Organizátor městské dopravy TMB využívá nespornou výhodu elektrobusů – jejich absolutně tichý provoz – k nasazení na noční linky. Od února 2016 je elektrobus i2e od španělského výrobce Irizar v provozu na síti linek Nitbus, provozovaných dopravní skupinou Baixbus a obsluhujících v nočních hodinách barcelonskou aglomeraci. Jedná se tedy tentokrát doslova o noční elektrobus (nebo snad o „denní“ podle logiky výše uvedené terminologie…).

Irizar i2e je 12m dvou- nebo třídveřový plně nízkopodlažní elektrobus o kapacitě 24 sedících a výrobcem udávané celkové kapacitě více než 60 cestujících (prezentované řešení interiéru ukazuje obsaditelnost běžného 12m autobusu).

K pohonu slouží synchronní trakční elektromotor Siemens o jmenovitém výkonu 180 kW. Jako zásobník energie slouží sodíko-niklové baterie o celkové kapacitě 376 kWh a jmenovitém napětí 600 nebo 650 V. Tyto baterie jsou doplněny superkapacitory o výkonu 125 V. Nabíjení probíhá ze zásuvky se standardem Combo II proudem 125 A po dobu 5 hodin.

Přesné rozmístění baterií výrobce nespecifikuje, z videosnímků je však zřejmé, že se nacházejí zcela nebo převážně v kontejnerech pod sedadly. Prostor pro cestující a pro řidiče má své vlastní topení a svoji klimatizaci dodanou španělskou firmou Hispacold. S výjimkou čelních světel je veškeré osvětlení elektrobusu řešeno pomocí LED světelných zdrojů.

Řádné fungování energetického managementu vozidla zajišťuje řídicí systém od španělského výrobce Jema Energy.Výrobce alternativně nabízí také variantu s průběžným dobíjením pantografovou konzolí, vybavenou lithium-iontovými bateriemi o volitelné kapacitě.

219-Ebus

Elektrobusy tohoto typu jsou již od roku 2014 v denním zkušebním provozu v Barceloně a San Sebastianu jako součást evropského projektu ZeEUS a od července 2015 rovněž v Londýně.

Na síti Nitbus obsluhuje Irizar i2e celkem šest nočních linek (N12, N13, N14, N15, N16 a N17). Tyto linky obsluhují některá strategická místa v barcelonské aglomeraci, jako jsou některé nemocnice nebo letiště. V denním, resp. nočním, provozu je tento elektrobus po dobu 14 hodin, přičemž najede v průměru 200 – 250 km. Provoz nočních elektrobusů je spolufinancován z programu Horizon 2020 v rámci projektu čisté mobility v barcelonské aglomeraci.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.CZ

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.