cz  Czech      uk  EN

Elektrobus v Bruggách využívá k indukčnímu dobíjení energetickou síť pro tramvaj

csm_PRIMOVE_E-Bus_Bruges_front_9ba4497517

Indukční dobíjení je jedním z důležitých směrů, kterým se v Evropě ubírá vývoj průběžně dobíjených elektrobusů. Po nedávném úspěšném zprovoznění indukčně dobíjených elektrobusů v Berlíně používajících nabíjecí systém Bombardier PRIMOVE 200, byl v polovině října 2015 oficiálně zahájen provoz indukčně dobíjených elektrických midibusů s týmž systémem dobíjení v historickém belgickém městě Bruggy. Podobně jako například u kontaktně dobíjených elektrobusů v Drážďanech je i zde nabíjecí zařízení připojeno k tramvajové energetické síti.

Do úzkých uliček historického centra města Bruggy, památkově chráněného UNESCO, byl jako optimální vozidlo zvolen 9,7 m dlouhý elektrický midibus Van Hool A308-EV o celkové přepravní kapacitě 55 cestujících, z toho 17 sedících. K pohonu slouží 160kW trakční elektromotor Siemens. Jako zásobník baterie jsou využívány lithium-iontové trakční baterie EMROL o kapacitě 36 kWh, pracující s napětím v rozmezí 500–720 V DC.

Elektrobusy  Van Hool jsou provozovány veřejným dopravcem De Lijn na 3,2 km dlouhé okružní lince MHD s pěti zastávkami mezi hlavním nádražím v Bruggách a jedním z hlavních náměstí v historickém centru ’t Zand. Linku obsluhují dva elektrobusy o pracovních dnech a jeden o víkendu. Jízda trvá mezi 10 a 15 minutami.

Průběžné dobíjení probíhá v depu a trvá cca 12 minut. Toto nabití umožní midibusu 45 minut provozu, tedy téměř trojnásobek délky jednoho oběhu na lince.

K průběžnému dobíjení slouží indukční systém Bombardier PRIMOVE 200 s nabíjecím výkonem 200 kW. Energetickou účinnost přenosu udává výrobce hodnotou >90 %. Noční nabíjení v depu probíhá ze zásuvky.

Zvláštností průběžného dobíjení v Bruggách je, že jako prvotní zdroj energie používá tato indukční dobíjecí stanice energetickou infrastrukturu blízké Belgické pobřežní tramvaje, 68 km dlouhého tramvajového systému mezi městy De Panne a Knokke-Heist, který je rovněž provozován dopravcem De Lijn. Vstupní napětí pro nabíjecí stanici je tudíž v tomto případě 750 V DC.

Celý projekt indukčně dobíjených elektrobusů v Bruggách byl spolufinancován vlámskou vládou.

redakce Proelektrotechniky.cz

Konference Elektrické autobusy pro město IV – informace ZDE!

Pro-elektrotechniky 2

Uveřejněno ve spolupráci s proelektrotechniky cz

Nabíjecí systém Bombardier PRIMOVE 200

Reklama na buspressu – klíč k nejlepším obchodům

ŠKOLA SMYKU

dekra_skola-MM

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.