cz  Czech      uk  EN

V Paříži zahájily provoz 12m elektrobusy Bolloré BlueBus

20-Ebus1

Jako další v rámci evropského projektu elektrických autobusů ZeEUS, do něhož je zapojena i naše Plzeň, byl na konci května 2016 slavnostně zahájen demonstrační provoz prvního z 23 elektrobusů v Paříži. Tentokrát se jedná o „plně francouzský“ elektrobus typu BlueBus od firmy Bolloré.

BlueBus (viz foto) je 12m elektrobus s kapacitními parametry srovnatelného dieselového autobusu. Jako zásobníkem energie je vybaven 240kWh lithium-metal-polymerovou trakční baterií, která vystačí na denní 180km proběh vozidla. Jde tedy o „noční elektrobus“ s dobíjením pomocí zásuvky (viz foto níže vpravo).

Firma Bolloré není v oblasti elektrických autobusů nováčkem. Kromě zmíněného standardního elektrobusu dodává také 5,4m elektrické minibusy o kapacitě 22 míst a průměrné dojezdové vzdálenosti 120 km.

Elektrobusy v Paříži budou nasazeny na lince 341 městského dopravce RATP, vedené po trase Charles de Gaulle-Etoile – Porte de Clignancourte. Linka je dlouhá 10 kilometrů a je na ní celkem 26 zastávek a 9 přestupních uzlů. Provoz na lince probíhá od 7:00 do 20:30 hodin. Špičkový interval mezi spoji je 7 minut. Autobusy zde jezdí průměrnou rychlostí 10,5 km/h a přepraví za den cca 8 800 cestujících.

Přes noc budou elektrobusy dobíjeny ve svých garážích v Belliardu.

Do konce roku 2016 bude na této lince nasazeno všech 23 elektrobusů BlueBus.

Demonstrační provoz těchto elektrobusů je součástí strategie města Paříže jakožto smart city v oblasti čisté mobility. Podle této strategie by mělo být do roku 2025 všech 4,5 tisíce městských autobusů převedeno na „čistý“ pohon. 80 % z nich by mělo být poháněno elektrickou energií a zbývajících 20 % spalovacími motory na bioplyn.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ZeEUS/RATP

logo proelektrotecniky OK

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.