cz  Czech      uk  EN

Další dva elektrobusy SOR EBN 9,5 zahájily pravidelný provoz v Praze

SOR EBN 9,5 BB Centrum 8

Dnes jsme byli svědky zahájení provozu dvou zbrusu nových plně elektrických, bateriových autobusů SOR na pravidelných linkách, jenž obsluhují multifukční areál BB centrum v Praze 4. Netajíme se tím, že elektromobilitě ve veřejné dopravě jsme více než naklonění a zcela zapadá do naší programové koncepce. Redakce BusPress je všude tam, kde se něco děje, proto jsme si nemohli nechat ujít okamžik, kdy oba elektrobusy SOR byly slavnostně pokřtěny a vyrazily do provozu. Podotýkáme, že zde se nejedná o zkušební provoz, ale oběžnou standardní linku s pravidelným provozem. Jak se elektrobusy v BB centru osvědčí, budeme i nadále sledovat a budeme vás na stránkách BusPress informovat.

Zdeněk Nesveda – BusPress

SOR EBN 9,5 BB Centrum 3

Bateriový elektrobus SOR 9,5 ENB poprvé na lince v BB Centru 3.2. 2016, foto: Zdeněk Nesveda

První bezplatné linky s elektrobusy v Praze

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR vyjely 3. 2. ráno na trasy pravidelných linek BB1 a BB2 spojující multifunkční areál BB Centrum a stanici metra Budějovická na trase C v Praze 4. Jedná se o první elektrobusy nasazené do ostrého provozu v pražské hromadné dopravě, které mohou cestující využívat bezplatně. Elektrobusy slavnostně pokřtili a uvedli do provozu zástupci developerské a investiční společnosti PASSERINVEST GROUP, Skupiny ČEZ a dopravní společnosti ARRIVA v rámci společného projektu směřujícímu ke snížení zatížení životního prostředí zejména ve městech. Cestující ocení kromě cestování zdarma i další benefity, mezi něž patří nízká hlučnost elektrobusu a zvýšení četnosti spojů.

Elektrobusy Brumlovka

Posílit kyvadlovou dopravu spojující BB Centrum s významným dopravním uzlem linky C zvažovala společnost PASSERINVEST GROUP již od roku 2013, protože poptávka po této službě ze strany zákazníků – nájemců z celého areálu postupně narůstá. Příprava společného projektu započala zhruba před rokem. „Vzhledem k tomu, že se společností ARRIVA spolupracujeme už od roku 2007 a zároveň v rámci BB Centra se vždy snažíme podporovat naše nájemce i tím, že využíváme jejich produktů a služeb, jako je v tomto případě e-mobilita společnosti ČEZ, bylo pro nás nasazení elektrobusů ve spolupráci s těmito společnostmi jasnou volbou,“ uvádí k projektu Radim Passer, předseda představenstva PASSERINVEST GROUP, a. s.

SOR EBN 9,5 BB Centrum 17

 Radim Passer při první jízdě elektrobusem na lince BB1, foto: Zdeněk Nesveda

Linky BB1 a BB2 mezi BB Centrem a stanicí Budějovická jsou tak od 3. 2. posíleny o dva nové elektrobusy SOR EBN 9,5. „Zatím tu jezdily tři dieselové autobusy, nově zajistí provoz na těchto linkách dva elektrobusy a dva diesely. Díky tomu pojede linka BB1 častěji než dnes – v ranní a odpolední špičce se výrazně zkrátí její interval, ráno nebudete čekat na autobus ani pět minut,“ říká generální ředitel ARRIVA Daniel Adamka. „Elektrobusy jsou vynikající do měst s hustým provozem, kde zplodiny z dopravy neúměrně zatěžují životní prostředí. U nás jsou zatím spíš popelkou, budu se ale snažit, aby dál přibývaly. Zatím máme v Česku tři,“ dodává Daniel Adamka.

SOR EBN 9,5 BB Centrum 15

Tomáš Pleskač a Daniel Adamka, při první jízdě do stanice metra Budějovická, foto: Zdeněk Nesveda

Do každého elektrobusu se vejde 73 pasažérů a na jedno nabití ujede v běžném provozu s cestujícími 130–150 km. Za rok na těchto linkách najezdí elektrobusy dohromady přes 42 tisíc kilometrů. Důležitá je zejména šetrnost elektrobusů k životnímu prostředí a velmi nízká hlučnost. V praxi jsou eBusy dokonce tišší než trolejbusy, protože v nich není slyšet zvuk trolejí.

„Podporu elektrobusů chápeme jako další logický krok našich aktivit v oblasti rozvoje čisté mobility. Prostřednictvím projektu Elektromobilita ČEZ už totiž více než 5 let cíleně vytváříme podmínky pro růst podílu elektrického pohonu v individuální i veřejné dopravě. Momentálně nabízíme v České republice více než 50 stanic veřejného dobíjení elektromobilů, z toho 10 rychlodobíjecích. Vedle toho nabízíme klientům služby našich Zákaznických center a lokalit ČEZ Point nebo zprostředkováváme širší nabídku pro domácí dobíjení,“ vysvětluje Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize Nová Energetika ČEZ, důvody spolupráce na projektu zavedení eBusů do BB Centra. „Je nám ctí, že přímo v lokalitě působnosti naší firmy můžeme propagovat elektromobilitu a jít tak příkladem i dalším společnostem,“ doplňuje David Hajmán, ředitel strategie ČEZ, a. s. a generální ředitel ČEZ Prodej, s.r.o.

Technické detaily k elektrobusům SOR

Výrobcem a dodavatelem speciálně vyvinuté odlehčené karoserie elektrobusu je společnost SOR, kompletní elektrické vybavení do aktuálně vyráběných modelů dodává firma Cegelec. Vozidla jsou vybavena 180 články lithium-iontových akubaterií o celkové kapacitě 172 kWh. Na jedno nabití ujede elektrobus 130–150 km. Maximální dojezd prázdného vozidla může být až 250 km, ale záleží na typu provozu, ve kterém se pohybuje. Baterie se dobíjí dvěma způsoby. Pomalým nabíjením 3× 400 V/32 A nebo rychlonabíjením 3× 400 V/250 A. Dobíjení z 30 % na 100 % kapacity trvá v prvním případě 7–8 hodin, ve druhém maximálně hodinu.

SOR EBN 9,5 BB Centrum 6

Baterie „srdce“ elektrobusu, foto, Zdeněk Nesveda

Při brždění nebo jízdě z kopce vozidlo rekuperuje a dobíjí touto energií vlastní baterie. Velmi dobře se elektrobus chová na sněhu, pomáhá mu zatížení zadní nápravy těžkými bateriemi. „První elektrobusy jsou v provozu 5 let a stále jezdí na první sadu baterií s drobnou obměnou jednotlivých článků,“ říká Aleš Lipavský, zástupce obchodního ředitele SOR. „Elektrobusům vyhovuje spíš zima než léto, jedním z důvodů je fakt, že v zimě není potřeba chladit bateriový prostor, který se zahřívá.“

SOR EBN 9,5 BB Centrum 14 (2)

Filip Murgaš – obchodní ředitel, SOR Libchavy a Aleš Lipavský zástupce obchodního ředitele, foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 1

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 2

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 4

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 5

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 9

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 7

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 12

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 16

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 10

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách, zleva – Radim Passer, Tomáš Pleskač, Daniel Adamka, foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 9,5 BB Centrum 11

Dva nové elektrobusy od českého výrobce SOR, na BB linkách,  foto: Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ – WWW. CZECHBUS. EU

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ – WWW.ANVITRADE.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA,  VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.