cz  Czech      uk  EN

Město Brno zkouší další elektrobusy

Testování elektrobusů v brněnské MHD není nic nového. Již před dvěma lety se v brněnských ulicích objevil propagační elektrobus značky SOR, který se po týdenním zkoušení přemístil dodalšího města. „Jízdní vlastnosti byly dobré, ale limitující byl malý dojezd na jedno nabití baterií. A to je problém prozatím většiny předváděných elektrobusů. Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet,“zhodnotil zkušební jízdy provozní ředitel DPMB Jiří Valníček.

 

Ilustrační foto Eelektrobus SOR EBN 10,5 , foto: Zdeněk Nesveda

 Ilustrační foto Eelektrobus AMZ SMILE, foto: AMZ

Kolik kilometrů jsou autobusy na elektřinu schopné ujet si chce Dopravní podnik vyzkoušetpřímo v Brně, neboť každé město má jinou geografii. Brno na rozdíl například od rovinatých Pardubic má svá sídliště na okolních kopcích, a to bude mít určitě vliv na spotřebu energie z baterií. Prvním zkoušeným elektrobusem bude vozidlo AMZ s přepravní kapacitou 85 osob od litevského výrobce. Tento vůz bude v Brně jezdit od 16. do 22. července na různých busových linkách, mimo pravidelný jízdní řád. Cestující budou prostřednictvím průvodčího požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž vyjádří svůj názor na testovaný vůz.

 Ilustrační foto Eelektrobus IVECO – STRATOS 10,5 , foto: JE Temelín

Druhým zkoušeným elektrobusem bude vozidlo STRATOS s přepravní kapacitou 29 osob od českého výrobce. Tento elektrobus bude v Brně jezdit od 1. do 19. srpna, a to na méně vytížených linkách. Cestující bude opět obcházet průvodčí s anketou o spokojenosti s testovaným vozem.

Ilustrační foto SIEMENS – RAMPINI , foto: Siemens

 Třetím a nejzajímavějším zkoušeným elektrobusem bude vozidlo SIEMENS-RAMPINI s přepravní kapacitou 40 osob. Tento elektrobus, který zapůjčí vídeňský dopravní podnik, bude v Brně jezdit od 7. do 11. října. „Elektrobus SIEMENS-RAMPINI je výjimečný tím, že běhemsvé služby se na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do trolejového vedení. Dnes se tato energie, pokud ji nespotřebuje jiné vozidlo jedoucí ve stejném úseku tratě, maří v brzdových odpornících vozidla,“ vysvětlil Valníček. Tento typ elektrobusu díky rychlému a lehce přístupnému dobíjení nemusí mít tak velké baterie, které pak omezují obsaditelnost vozidla, a je možno v něm v zimě elektřinou zatopit a v létě klimatizací vychladit prostor pro cestující. Brno, díky své husté síti trolejového vedení, je pro tento typ elektrobusu velmi vhodné. Tento elektrobus bude nasazen především na turistických linkách. I v tomto provozu budou cestující požádáni o vyplnění anketního lístku. Termín zkoušení tohoto vozidla byl zvolen s ohledem na konání tradičního Mezinárodního strojírenského veletrhu, jehož součástí bude veletrh Eurotrans věnovaný dopravní technice. Elektrobus se představí jako „živý exponát“. DPMB bude na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky (mimo jízdní řád) bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen.Zkoušení elektrobusů je zároveň součástí projektu EU Civitas Plus II, kterého se DPMBspolečně se Statutárním městem Brnem účastní. Jednou z priorit tohoto projektu je rozvoj elektromobility ve městech jako ekologicky čisté dopravy. Pro vyhodnocení zkušebníhoprovozu elektrobusů se předpokládá, že se v rámci projektu objeví v příštím roce v brněnských ulicích tato vozidla i při pravidelném provozu.

Brněnský dopravní podnik se alternativními pohony zabývá dlouhodobě a hledá nejlepší řešení, jak zároveň ušetřit náklady za pohonné hmoty a udržet komfort cestování. „Zkušební provozy všech testovaných vozů velmi pečlivě vyhodnotíme, protože naším cílem je, při udržení vysokého standardu kvality dopravní služby, nacházet efektivní cesty vedoucí k úsporám finančních prostředků,“ doplnil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

TZ: DPMB

 BusPress: O elektrobusech jsme napsali, klik a jsi tam!

Reklama:

 „Eurotrans veletrh obchodních příležitostí“

informace o veletrhu EUROUTRANS, klik a jsi tam!

Tagy: , , , , ,

Komentáře uzavřeny.