cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Ebusco se představují českým dopravcům

262-ebusco1

Elektrobus Ebusco 2.1 City Bus, foto: výrobce

V souvislosti s kandidáty na letošní ocenění „nejlepší městský autobus roku“, o němž jsme psali v srpnu 2016, jsme se setkali s nizozemským dodavatelem 12m elektrobusů, na českém trhu dosud poměrně málo známým. Je jím nizozemský výrobce Ebusco B.V. Protože veřejně publikované informace o tomto výrobci byly poměrně střídmé, oslovili jsme jej v říjnu 2016 přímo se žádostí o detaily jeho produktu. Následovala okamžitá odpověď s fotografiemi, zajímavými parametry a s ujištěním, že Ebusco má zájem i o český trh. V tomto článku tedy elektrobusy Ebusco představíme trochu blíže.

262-ebusco2

Elektrobus Ebusco 2.1 City Bus, foto: výrobce

Ebusco 2.1 City Bus (viz foto) je 12m nízkopodlažní elektrobus o kapacitě více než 90 cestujících, z toho až 41 sedících. Na rozdíl od většiny elektrobusů na českém trhu nejde o elektrickou verzi dieselového autobusu, ale celé vozidlo včetně pohonu bylo od samého začátku vyvinuto jako elektrické, a to včetně klimatizace umístěné na střeše.

262-schema

Elektrobus Ebusco 2.1 City Bus, foto: výrobce

K jeho pohonu slouží trakční elektromotor o maximálním výkonu 211 kW. Jako zásobník energie slouží 311kWh trakční baterie, umístěné na střeše vozidla a pod zadními sedadly (viz obrázek níže). Toto řešení uvolňuje prostor v interiéru plně pro potřebu cestujících. Součástí dodávky je i celoživotní záruka na baterie – tzn. baterie jsou po dožití výrobcem vyměněny za nové.

Díky odlehčené hliníkové karoserii váží prázdný autobus i s bateriemi necelých 12 tun. Maximální rychlost je podle výrobce více než 80 km/h a maximální stoupavost více než 18 %.

Pro zásuvkové nabíjení slouží vlastní nabíjecí stanice s výkonovými parametry 35kW, 75 kW nebo 150 kW podle potřeby zákazníka. Alternativně je nabízeno průběžné dobíjení výkonem 308 kW pomocí pantografové konzole spouštěné z pylonu na střechu vozidla (viz obrázek vpravo) – řešení na pohled velmi podobné tomu, které ve standardizovaném provedení dodává například ABB.

Jako dojezdovou vzdálenost udává výrobce pro elektrobus v „nočním“ provedení průměr 250 km, maximum 300 km.

Elektrobus může být vybaven chytrými technologiemi provádějícími nepřetržitě diagnostiku vozidla a přenášejícími data správci vozového parku. To umožňuje nejen monitorování stavu elektrobusů i práce řidiče, ale také optimalizaci jejich provozu a údržby.

Jako poznatky ze zkušebního provozu udává Ebusco například některé zajímavé zkušenosti z Finska: Během dvouletého testování u dopravce Transdev Finland v Helsinkách v podmínkách severského počasí s teplotami od –25 °C do –4 °C jezdil tento elektrobus průměrně denně 180 km při průměrné denní spotřebě 0,98 kWh/km.

Elektrobusy Ebusco mají za sebou i další zkušební provozy v různých evropských městech. Osmikusovou sérii si letos objednal již zmíněný dopravce Transdev.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

m

m

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.