cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy v Yorku najely milión kilometrů za 21 měsíců

260-ebusyork

Jeden z dvanácti elektrobusů Optare Versa v historickém městě York v Anglii, foto: Optare

Jedním z evropských inteligentních měst neboli smart city, využívajících elektrobusy, je i dvousettisícové historické anglické město York. Park 12 elektrobusů Optare Versa od britského výrobce Optare, provozovaných dopravcem First Bus, zde slouží na linkách spojujících záchytná parkoviště s centrem města. V září 2016, po (v přepočtu) 21 měsících svého provozu, zde tento park dosáhl úctyhodného proběhu celkem milión kilometrů – v průměru tedy skoro 50 tisíc km na vůz ročně.

Pro yorská záchytná parkoviště je využíván 11,1m/11,7m elektrobus typu Optare Versa s přepravní kapacitou 60 cestujících, z toho 44 sedících (viz foto).

Elektrobus je vybaven pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů.

Nabíjení probíhá buďto prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu) nebo zrychleným nabíjením pomocí přídavného nabíjecího zařízení o výkonu 50 kW, který výrobce dodává jako volitelné.

První elektrobusy Optare slouží v Yorku již od roku 2014. Pro svůj tichý, čistý a spolehlivý provoz jsou tu elektrobusy oblíbeny u dopravce a zároveň populární u široké veřejnosti.

Miliónu ujetých kilometrů odpovídá neméně úctyhodná úspora uhlíkových emisí, odhadovaná v celkovém objemu 880 tun. Naplňuje tak postupně strategii vedení města učinit York zcela bezemisním městem. I pro dopravce First Bus jsou jeho elektrobusy významným přínosem a zároveň otázkou prestiže. V rámci soutěže Low Carbon Champions Awards získal ocenění „Provozovatel nízkouhlíkových vozidel roku 2016“.

Redakce proelektrotechniky.cz

Zveme vás na konferenci Elektrické autobusy pro město V – více informací zde

logo proelektrotecniky OK

BusPress podporuje elektromobilitu ve veřejné dopravě, čtěte ZDE

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.