cz  Czech      uk  EN

Elektrobus MAN s dojezdem až 550 km se představí v Česku

MAN nastavuje nový standard v dojezdu- plně elektrický autobus překonává hranici 550 kilometrů

24 hodin provozu, bez průběžného nabíjení, dojezd 550,8 km: to je působivý výsledek zkušební jízdy e-busu MAN, která proběhla osmnáctého května letošního roku v Mnichově za reálných podmínek. MAN Lion’s City E působivě prokázal, že e-mobilita je nyní schopna každodenního provozu a je skutečnou alternativou pro městskou a místní veřejnou dopravu.

V příštím týdnu budeme mít možnost si Lion’s City E vyzkoušet na vlastní kůži řídit. BusPress dlouhodobě propaguje alternativní zdroje energie, mezi které elektřina neodmyslitelně patří. Vítáme proto aktivity společnosti MAN Truck & Bus, která nám umožní elektrobus MAN řídit a otestovat ho.

MAN Lion’s City E (foto: MAN Truck & Bus)
  • MAN eBus Efficiency Run: Lion’s City E nabízí působivý dojezd 550,8 kilometrů za skutečných každodenních podmínek
  • Řada autobusů MAN Lion’s City E umožní zákazníkům společnosti MAN provozovat přibližně 99 % svých tras, linek, bez průběžného nabíjení
  • Zkušební provoz na trati MVG 176/X80: Lion’s City E jel naložený a zastavil na každé autobusové zastávce
  • TÜV SÜD monitoruje provoz elektrického autobusu MAN
  • MAN Lion’s City E je nyní plně elektrické udržitelné standardní řešení pro městskou a místní veřejnou dopravu

Je opravdu neuvěřitelné to, co se řidičům s elektrickým vozidlem podařilo. MAN Lion’s City E najel 550 kilometrů na trase městské hromadné dopravy za reálných podmínek – to vše na jedno nabití baterie. Tento skvělý výsledek nás velmi potěšil. Jasně jsme prokázali, že e-mobilita je nyní vhodná pro každodenní použití,“ uvedl Rudi Kuchta, vedoucí obchodní divize Bus ve společnosti MAN Truck & Bus.

Spolu se svým týmem vyslal plně elektrický MAN Lion’s City 12 E v rámci zkušební jízdy „MAN eBus Efficiency Run“ na linkách 176 a X80 v bavorském Mnichově. Plně elektrický městský autobus jezdil přesně 24 hodin na trasách mezi ulicemi Karlsfelder Straße, Moosacher a Puchheimer, za volantem se střídali řidiči z MAN ProfiDrive. Projekt MAN eBus Efficiency Run byl doprovázen také novinářem a odborníky z oficiálního nezávislého zkušebního institutu TÜV SÜD, kteří před začátkem samotné jízdy utěsnili nabíjecí zásuvku a na konci dne odstranili těsnění a vydali doklad o ujeté vzdálenosti.

MAN Lion’s City E (foto: MAN Truck & Bus)

Cílem bylo prokázat, že s naším autobusem MAN Lion’s City E můžete na jedno nabití baterií dosáhnout velmi vysokého dojezdu za skutečných každodenních podmínek. A po ujetí celkové vzdálenosti 550 kilometrů můžeme říci, že jsme vytčeného cíle určitě dosáhli,“řekl Kuchta. Dodal: „Kromě dostupnosti a spolehlivosti je pro naše zákazníky otázka dojezdu zásadním faktorem. V budoucnu musí být každý jeden elektrický autobus městské hromadné dopravy schopen převzít přepravní linku, která byla dříve provozována jedním vozidlem se spalovacím motorem, a bez problémů se začlenit do každodenního provozu. S dojezdem 550 kilometrů bez průběžného nabíjení je to v 99 % možné. To znamená, že zákazníci mohou nabíjet své autobusy v depu a nemusí investovat do další nabíjecí technologie podél trasy – to je zásadní výhoda.“ Dokonce i dojezd „pouhých“ 300 kilometrů nebo 400 kilometrů by pokryl 89 % či 98 % městských linek provozovaných zákazníky MAN. Ukazuje to analýza 1325 tras provedená odborníky z MAN Transport Solutions v rámci poradenství v oblasti e-mobility pro společnosti provozující městskou veřejnou dopravu. Již v roce 2018 začala divize MAN Transport Solutions nabízet know-how a služby, aby zákazníkům co nejvíce usnadnila začátek e-mobility.

Zkušební provoz za skutečných každodenních podmínek

Tým MAN eBus Efficiency Run věnoval zvláštní pozornost testování elektrického autobusu za co nejrealističtějších podmínek provozu. Výsledkem je, že MAN Lion’s City E jezdil po skutečné lince městské hromadné dopravy, zastavil na každé autobusové zastávce, otevřel dveře a znovu je zavřel. Kromě toho byla neživým nákladem simulována i hmotnost průměrného počtu přepravovaných cestujících. „Jeli jsme částečně naloženi, při jarních teplotách po relativně rovné městské a meziměstské trase – samozřejmě to byly příznivé praktické podmínky,“ řekl Heinz Kiess, vedoucí oddělení marketinku autobusů. Dodal: „Přesto je dojezd 550 kilometrů více než přesvědčivým výsledkem a odráží pozitivní zkušenosti mnoha našich zákazníků, kteří již MAN Lion’s City E používají nebo jej testovali.“

Například dvanáct metrů dlouhý elektrický autobus minulý rok působivě dokončil zkušební provoz ve španělském městě Badajoz. V náročných teplotách přes 35 stupňů Celsia dokončil MAN Lion’s City E celou šestnácti hodinovou směnu a pokryl kompletmní trasu provozovatele městské veřejné dopravy v celkové vzdálenosti 284 kilometrů. „Na konci dne měl autobus stále ještě slušně nabité baterie. To ukazuje, že náš e-bus lze dokonce použít na trasách, kde by provoz elektrických vozidel byl v minulosti nemyslitelný,“ říká Manuel Fraile, vedoucí prodeje autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus Iberia.

Sofistikovaná technologie bateriových článků poskytuje vysoký dojezd

Za úspěchem stojí propracovaná technologie bateriových článků vyvinutá skupinou Volkswagen, kterou může MAN používat pro pohon e-busů. Sofistikované řízení teploty navíc zajišťuje výjimečně vysokou úroveň dostupnosti kapacity baterie bez ohledu na roční období. Výsledkem je, že MAN Lion‘s City E poskytuje dojezd je po celou dobu životnosti baterií až 270 km. „Účinnost systému MAN e-bus působivě prokázala, že za optimálních každodenních podmínek může být dojezd mnohem vyšší než 270 kilometrů,“ zdůraznil Heinz Kiess.

Vedle inovativních technologií hraje při dojezdu důležitou roli také efektivní jízda. Během testovací jízdy v Mnichově seděli za volantem e-busu zkušení řidiči z oddělení MAN ProfiDrive. „Je důležité nepodceňovat vliv řidiče. Proto pro náš e-bus nabízíme speciální školení řidičů. Školení se zaměřují na ekonomickou a efektivní jízdu,“ řekl Kiess.

Budoucnost je elektrická! MAN podporuje dopravní společnosti inovativními vozidly a službami na míru

Výcvik řidičů je základním prvkem celkového konceptu e-mobility. MAN Truck & Bus pevně věří, že budoucnost městské mobility je elektrická. Z tohoto důvodu se společnost plně zavázala k vývoji a výrobě bateriových elektrických vozidel a spolu s MAN Lion’s City E nabízí standardní řešení pro městskou a místní veřejnou dopravu. Provozovatelé a zákazníci také těží z integrovaného poradenství v oblasti e-mobility a výhledových řešení mobility, která se zaměřují na problémy, jako je nabíjecí infrastruktura, udržitelnost a digitalizace. Odborníci společnosti MAN Transport Solutions analyzují profily trasy specifické pro zákazníka a vypočítají, jaký vliv má topografie, počet zastávek nebo místní klimatické podmínky na dojezd.

Díky inovativním elektrickým autobusům vhodným pro každodenní použití a službám šitým na míru chce MAN poskytnout nejlepší možnou podporu sektoru užitkových vozidel. Toto odvětví je nesmírně důležité, pokud jde o dekarbonizaci dopravy a úsilí o neutrální mobilitu, pokud jde o skleníkové plyny. Další postup definují právní specifikace pro snižování CO2. A protože Evropská unie schválila „směrnici o čistých vozidlech“, musí města zavést legislativní rámec pro mobilitu bez emisí. Cílem je přejít od programu „nízkých emisí“ k programu „bez emisí“. „Stále větší počet společností veřejné dopravy to plně chápe a odporuje. Při provádění nových akvizic uvažují pouze o městských autobusech s bateriovým pohonem. Nebo stanoví jasná cílová data pro přestavbu celého svého vozového parku na bezemisní pohony,“ říká Kuchta.

Jasný trend směrem k elektrické mobilitě v městské dopravě

Trend směrem k elektrické mobilitě je patrný zejména v městských oblastech. V roce 2020 činil celkový evropský trh s elektrickými autobusy více než 2000 vozidel – s rostoucím trendem. MAN Truck & Bus očekává, že do roku 2025 bude polovina všech nových městských autobusů MAN provozována na alternativních technologiích pohonu. „Jedná se o aktivní a hodnotný příspěvek ke splnění našich cílů v oblasti klimatu podle Pařížské dohody,“ uvedl Kuchta. Aby uspokojil rostoucí poptávku po Lion’s City E, pokračuje MAN ve zvyšování své produkce. V nadcházejících létech bude společnost schopna ve svém polském závodě vyrobit až 2500 elektrických vozidel ročně. Pokud bude poptávka po roce 2026 nadále růst, lze výrobní kapacitu dále zvyšovat.

Další informace na www.mantruckandbus.cz

Program efektivní dopravy MAN Truck & Bus

Objem dopravy na evropských silnicích neustále roste. Současně však v důsledku ubývání zdrojů energie je doprava stále dražší. MAN Truck & Bus jako jeden z předních výrobců autobusů a nákladních vozidel výraznou mírou přispívá k neustálému zlepšování efektivity dopravy. MAN nabízí komplexní program snižování celkových nákladů vlastnictví vozidla. Efektivita dopravy – zahrnující technologii, servis, náklady na řidiče a další expertizy – chrání životní prostředí a je přidanou hodnotou pro naše zákazníky.

MAN Lion’s City E (foto: MAN Truck & Bus)

MAN Truck & Bus je jeden z největších evropských výrobců užitkových vozidel a dodavatel dopravních řešení s ročním obratem přibližně 9,5 miliard eur (2020). Produktové portfolio společnosti zahrnuje dodávková vozidla, nákladní a užitková vozidla, autobusy, autokary, vznětové i plynové motory a také služby spojené s nákladní dopravou a přepravou osob. MAN Truck & Bus je společností TRATON SE a na celém světě zaměstnává přes 37 000 pracovníků.

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.