cz  Czech      uk  EN

Spolehlivé indukční dobíjení elektrobusů v Braunschweigu

Německé město Braunschweig je prvním evropským městem, kde již v roce 2014 začaly jezdit indukčně dobíjené elektrobusy (foto: Bombardier PRIMOVE)

Německé město Braunschweig je prvním evropským městem, kde již v roce 2014 začaly jezdit indukčně dobíjené elektrobusy (foto: Bombardier PRIMOVE)

 

Indukčně dobíjené elektrobusy v Braunschweigu: další významný milník, spolehlivý provoz

 Německé město Braunschweig je prvním evropským městem, kde již v roce 2014 začaly jezdit indukčně dobíjené elektrobusy standardní délky – první 12m elektrobus dodaný v březnu 2014 následovaly v prosinci téhož roku čtyři 18m kloubové elektrobusy. Pro indukční nabíjení je používána technologie Bombardier PRIMOVE. V listopadu 2017 zaznamenal tento projekt významný milník: První z kloubových elektrobusů najel na linkách celkem 100 000 km. Předpokládá se, že brzy dosáhnou tohoto milníku i další tři.

Provozované elektrobusy Solaris jsou nasazeny na okružní lince 419 v centru města dlouhé 12 km s 26 zastávkami, provozované městským dopravcem Braunschweiger Verkehrs-GmbH. Tuto linku projedou během 39 minut při intervalu mezi spoji 10 minut v pracovních dnech nebo 15 minut o víkendech.

Zde provozovaný elektrobus Solaris Urbino 12 electric má přepravní kapacitu 34 sedících a 41 stojících cestujících. Elektrobus je vybaven pohonem od německého dodavatele Vossloh Kiepe s výkonem 160 kW. Jako zásobník energie slouží 60kWh lithium-iontová trakční baterie typu PRIMOVE battery 60.

Zde provozovaný elektrobus Solaris Urbino 18 electric (viz foto) má přepravní kapacitu 51 sedících a 75 stojících cestujících (viz foto). Elektrobus je vybaven pohonem od německého dodavatele Vossloh Kiepe s výkonem 240 kW. Jako zásobník energie slouží 90kWh lithium-iontová trakční baterie typu PRIMOVE battery 90.

Systém Bombardier PRIMOVE poprvé aplikuje indukční dobíjení u standardních 12m a 18m vozidel při přenášeném výkonu 200 kW a výrobcem udávané účinnosti více než 90 %. Nabíjecí stanice Bombardier PRIMOVE jsou připojeny k veřejné distribuční síti s napětím 400 V AC. Lze je však také připojit ke stejnosměrné trakční síti 750 V DC.

Elektrobusy v Braunschweigu jsou nabíjeny na konečné zastávce po dobu 11 minut. 12m elektrobus se zde dobije na kapacitu plně dostačující pro celou 12km trasu. 18m elektrobusy, které potřebují více energie, jsou kromě toho dobíjeny během 30 sekund pobytu na dvou zastávkách na trase. Na plnou kapacitu jsou trakční baterie elektrobusů dobity v depu během 15 minut.

O spolehlivosti provozu těchto vozidel a indukčního nabíjecího systému Bombardier PRIMOVE svědčí realistický předpoklad, že v roce 2017 najede každý z těchto elektrobusů 50 tisíc km. Pro rok 2018 je plánován roční proběh 60 tisíc km.

Spolehlivost systému a rezervy v kapacitě dokresluje i výsledek zkušebního provozu jednoho s elektrobusů v dubnu 2017. Při nonstop jízdě, pouze s krátkým průběžným dobíjením, najel během 41 hodin celkem 470 km.

Indukční dobíjení elektrobusů v Braunschweigu je zaváděno v rámci projektu Emil (Elektromobilität mittels induktiver Ladung, tedy elektromobilita skrze indukční nabíjení) s finanční podporou německého Spolkového ministerstva dopravy, stavebnictví a městského rozvoje. Vedle společnosti Bombardier a dopravce Braunschweiger Verkehrs-AG jsou partnery v tomto projektu Braunschweigská technická univerzita a energetická společnost BS Energy.

Pro úplnost ještě dodejme, že v EU jsou provozovány také elektrobusy s jiným systémem indukčního nabíjení, ne však vozidla standardní délky 12m a 18m. Příkladem je park indukčně dobíjených 10,5m elektrických midibusů v anglickém městě Milton Keynes. K nabíjení zde slouží systém IPT s nabíjecím výkonem do 60 kW.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

 

 

O slovenském autobusovém veletrhu BUS SHOW 2018…

 

.

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

.

.

.

.

SMART CITY V PRAXI

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

.

Autobusy VDL

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

.

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.