cz  Czech      uk  EN

Informace o indukčním dobíjení Bombardier PRIMOVE u elektrobusů

Indukční dobíjení elektrobusů Bombardier PRIMOVE: 500 tisíc km, 98% disponibilita infrastruktury

Indukční nabíjení u průběžně dobíjených elektrobusů má mnohá úskalí a jednu nespornou výhodu: je takřka neviditelné. Proto je o něj stále zájem mezi evropskými městy, která chtějí provozovat elektrobusy bez estetického dopadu pylonů kontaktního průběžného nabíjení. Jednou z hlavních technologií, které se rozvíjejí na evropském trhu, je nabíjení typu Bombardier PRIMOVE, provozované nyní na elektrobusových linkách v šesti evropských městech. V únoru 2017 zaznamenala tato technologie důležitý milník: Park elektrobusů s tímto způsobem průběžného nabíjení najel v součtu půl miliónu kilometrů.

Elektrické autobusy (čistě bateriové nebo plug-in hybridní) s dobíjením Bombardier PRIMOVE jsou dnes provozovány ve třech německých městech – Berlín, Braunschweig a Mannheim, v belgickém městě Bruggy a ve švédském městě Södertälje.

Celkem takto dnes jezdí po Evropě 15 elektrických autobusů od čtyř různých výrobců. Instalováno je dohromady 18 „neviditelných“ indukčních nabíjecích stanic.

Od premiéry v Braunschweigu na podzim 2013 proběhlo dohromady více než 90 000 nabíjecích cyklů. Průměrná disponibilita nabíjecích stanic Bombardier PRIMOVE činila 97,7 % (měřeno měsíčními průměry, tzn. v některých měsících to bylo 100 %, jindy o něco méně).

Tato hodnota by neměla být zaměňována s disponibilitou používaných elektrobusů na linkách. Roli přitom hraje povaha projektů – zde jde o vývojový (inovační) projekt, kde se celý systém vozidlo-infrastruktura zkouší v reálných podmínkách (a linkový provoz tedy slouží primárně jako „živá laboratoř“), nebo o rutinní provoz, kde na prvním místě je přeprava cestujících.  

Kupříkladu v Berlíně byly v počátečních fázích provozu kvůli detekovaným možným problémům na vysokonapěťové části prototypové elektrobusy preventivně staženy z oběhu. Identifikace takovýchto problémů a nalezení jejich řešení je přesně ten účel vývojového či inovačního projektu. Výsledná statistická disponibilita celého systému vozidlo-infrastruktura v těch měsících byla pochopitelně nízká. Bohužel místní (i některá česká) média tento problém nepochopila a vztáhla jej na elektrobusy obecně.

Všechny současné projekty využívající nabíjení Bombardier PRIMOVE začaly původně jako vývojové, s financováním z rozmanitých veřejných zdrojů a od průmyslových partnerů. Nyní uplynula jejich vývojová, tedy testovací fáze a plynule přešly do rutinního provozu. Tomu odpovídá i zmíněných 500 000 km proběhu.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.