cz  Czech      uk  EN

Solaris Urbino electric – Elektrický autobus ověřili cestující

Naprostým úspěchem byla zakončena první etapa testů elektrického autobusu Solaris Urbino electric v pravidelném městském provozu. V posledních třech týdnech ujel, bez jakýchkoliv závad, tři tisíce kilometrů při dopravě fanoušků a hostů, kteří přijeli do Poznaně v době Mistrovství Evropy

Bezemisní autobus, tiše křižující ulice Poznaně, obracel pozornost k tématice EURO 2012 svým vzhledem (byl pokryt umělou trávou) a tak naprosto zapadl do atmosféry mistrovství. Více než 22 dní Solaris Urbino electric vozil cestující z letiště Poznań-Lawica do centra Poznaně, čímž umožnil fanouškům přijíždějícím do města poznat zblízka nejinovativnější řešení polského výrobce. Díky technologii rychlého nabíjení, využité v době mezi dopravními špičkami, nebyl limit 150 km pro elektrický Solaris žádným omezením. Zásoba energie umožňovala ujetí v běžném provozu daleko většího počtu kilometrů.

Urbino electric potvrdil svou bezporuchovost a tudíž nestojí nic v cestě jeho zapojení do libovolné flotily vozidel do služby v každodenním městském provozu. Plně homologované vozidlo může být zařazeno bez jakýchkoliv omezení ve srovnání s autobusy s tradičním pohonem.

Autobus, jezdící Poznaní, byl už druhým vozidlem tohoto typu, který byl nabídnut firmou Solaris. Podobně jako prototyp prezentovaný na podzim roku 2011, je postaven na bázi nizkovstupového autobusu Solaris Urbino 8,9 LE. Pohonný systém dodala německá firma Vossloh Kiepe, která se specializuje na pohonné systémy a již několik let spolupracuje v této oblasti se Solarisem. Výkon trakčního motoru činí 120 kW, kapacita baterií představuje 120 kWh. Novým řešením ve vozidle byl systém rychlého nabíjení, umožňující nabití (při výkonu 100 kW) zcela vyčerpaných baterií za sotva 90 minut.

Další práce, prováděné na vozidlech, představují následné změny a inovace. V době, kdy budou dva prototypové autobusy v nejbližších měsících předávány k testům v různých městech Evropy, pracuje firma už na 12-ti metrovém elektrickém Urbinu. V plánu je rovněž stavba kloubové verze, doplňující ekologickou nabídku městským dopravcům v celé Evropě.

Pružnost v přizpůsobení se požadavkům spojených s provozem vozidel je výsledkem modulové konstrukce elektrického systému. Technologie Vossloh Kiepe se lehce přizpůsobuje různým délkám autobusů. Taktéž je přizpůsobena automatickým systémům rychlého nabíjení, např. indukčním. Díky tomu mohou být baterie dobíjeny na linkách jak na zastávkách, tak i na tzv. autobusových smyčkách, což přispívá ke značnému zlepšení funkčnosti vozidla a odstraňuje problémy spojené s dojezdem elektrických autobusů.

Inovativnost Solarisu Urbino electric byla oceněna a odměněna specialisty z oboru. Čtenáři německého magazínu „Busplaner“ prohlásili vozidlo za „Inovaci roku 2012“ v kategorii Veřejná doprava. Poté mu jury výstavy Transexpo udělila Zlatou medaili za nejlepší výrobek roku 2011.

Podobně jako ostatní vozidla značky Solaris, vznikal i elektrický autobus ve firemních závodech ve Šrodie Welkopolské (ocelové konstrukce) a v Bolechově (konečná montáž). S výjimkou již uváděného pohonného systému jsou všechny klíčové komponenty od osvědčených a spolehlivých evropských dodavatelů, dokonale známých všem dopravcům.

Elektrická mobilita je už více než 10 let každodenností Solarisu. Jako významný trolejbusový výrobce, nabízející rovněž nejširší paletu autobusů s hybridním pohonem, má značné zkušenosti v oblasti elektrických pohonů a jejich využití v městských vozidlech hromadné dopravy.

Doplňující informace:

Solaris Bus c Coach S.A. je v Evropě čelním polským výrobcem autobusů a kolejových vozidel. Od zahájení výroby v roce 1996 vyrobila společnost téměř 10 000 autobusů a trolejbusů, které jezdí po silnicích 25 zemí ve více než 350 městech. Solaris Bus & Coach se specializuje na výrobu nejmodernějších městských i meziměstských autobusů, kde nabízí největší paletu hybridních autobusů na světě.

TZ: Solaris Bus & Coach

Fotogalerie Solaris Urbino electric

Video Solaris Urbino electric

Komentáře uzavřeny.