cz  Czech      uk  EN

První evropský operátor elektromobility GreenWay je ze Slovenska!

Green Way

 

Od roku 2012 funguje na Slovensku projekt pronájmu elektrických užitkových automobilů GreenWay, provozovaný firmou GreenWay Operator a.s. Projekt vznikl z iniciativy společnosti MyEnergy, specializované na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, která je investorem projektu. Partnery projektu jsou energetické a technologické společnosti a mezinárodní kurýrní firma DPD.

Základem vozidlového parku je 3,5t užitkový vůz Citroen Jumper, přestavěný českou firmou EVC Group na elektrický pohon se 158kW synchronním trakčním elektromotorem a LiFeYPo4 bateriemi. Užitková hmotnost vozidla je 920 kg (včetně řidiče). Jejich reálný dojezd v provozu je cca 160 km, maximální dojezd činí 200 km. Tento dojezd potvrdily na jaře 2014 praktické zkušenosti české pobočky zasilatelské skupiny TNT Express, která testovala tyto vozy patřící GreenWay. Služby GreenWay se nyní rozšiřují také o osobní elektromobil Nissan Leaf.

Princip fungování projektu je následující: Za paušál získá uživatel dlouhodobý pronájem elektromobilu včetně veškerého servisu – instalace dobíjecí infrastruktury ve firmě, možnost výměny baterií na stanicích GreenWay, náklady na elektrickou energii nutnou k dobíjení, vyškolení řidičů, výměnu pneumatik nebo třeba pojištění. V případě poruchy klient může využít náhradní vozidlo.

V současné době fungují dvě vlastní stanice pro výměnu baterií Greenway – v Bratislavě a Nitře a 11 výměnných stanic smluvních partnerů na Slovensku, další jsou v přípravě. Mimo Slovensko jsou k dispozici výměnné stanice v Brně, Vídni a Budapešti. Výměna baterií ve stanicích trvá cca 5 minut. Alternativně jsou jako součást služeb nabízeny 60kW dobíjecí stanice. Nabití z 30 % na 90 % kapacity trvá cca 30 – 40 minut.

Předpokládané roční náklady pro uživatele jsou při proběhu 70 tis. km/rok přibližně o třetinu nižší než u odpovídajícího dieselového automobilu.

Během uplynulých měsíců otestoval GreenWay Operator s různými výsledky další užitkové elektromobily. Například provoz elektrické verze užitkového vozu Citroen Berlingo s výrobcem deklarovaným dojezdem 170 km ve skutečnosti dosahoval, podle provozních podmínek a stylu jízdy, spíše kratší dojezdové vzdálenosti do max. 140 km. Otestována byla i německá dodávka Streetscooter, vyráběná v malých sériích na míru potřebám německé pošty. Její dojezd je relativně krátký, cca 70 km při maximální rychlosti 85 km/h. Tato nevýhoda je částečně vyvážena velmi dobrými užitkovými vlastnostmi pro poštovní provoz. Oproti elektrickému Citroenu Berlingo má o něco menší úložnou plochu a větší nosnost.

Tyto zkušenosti rámcově odpovídají poznatkům z evropského projektu FREVUE, o nichž jsme na našem portále psali v srpnu 2014.

 

Uveřejněno ve spolupráci s portálem WWW.PROELEKTROTECHNIKY.CZ

Pro-elektrotechniky 2

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.