cz  Czech      uk  EN

Projekt ZeEUS v Bonnu: „průkopník slepých uliček“ elektrických autobusů?

 

Na stránkách našeho portálu a v prezentacích z našich konferencí se v souvislosti s elektrobusy jako pověstná červená nit táhne upozornění: Elektrobusy představují samostatný dopravní systém a nelze jimi jednoduše zaměňovat dieselové autobusy „kus za kus“, beze změn v linkovém vedení a bez podpory ostatních součástí inteligentní mobility ve městě. V praxi se o tomtéž nedávno přesvědčili v německém Bonnu, který je mj. sídlem sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, v rámci evropského projektu ZeEUS. První výsledky tamního demonstračního projektu byly publikovány na začátku března 2018.

Provozovatelem Bonnských elektrobusů je veřejný dopravce Stadtwerke Bonn (SWB Bus und Bahn). Jako své základní cíle v rámci demonstračního provozu, probíhajícího v období od dubna 2016 do března 2018 si vytkl tři základní cíle:

  • plná integrace elektrobusů do stávajícího autobusového parku,
  • náhrada dieselových autobusů elektrobusy „kus za kus“,
  • žádné změny ve vedení linek a jízdních řádů.

Pro realizaci těchto ambiciózních cílů v rámci demonstračního provozu zvolil dopravce jako vozidlo 6 elektrobusů Bozankaya Sileo S12 od tureckého výrobce Bozankaya. Po jednom z těchto elektrobusů byly v rámci projektu ZeEUS nasazeny také v německých Brémách a lázeňském městě Bad Langensalza.

Bozankaya Sileo (viz obrázek výše) v provedení pro Bonn je 12m dvoudveřový elektrobus o celkové přepravní kapacitě 80 cestujících, z toho 37 sedících, plně klimatizovaný.

Elektrobus je vybaven elektrickým pohonem ZF AVE 130 od německého výrobce ZF Friedrichshafen AG se dvěma elektromotory o výkonu 120 kW umístěnými na nábojích kol, což ušetří prostor pro cestující a značně sníží hmotnost vozidla. Elektrobus dosahuje maximální rychlosti 75 km/h.

Jako zdroj energie slouží lithium-železo-fosfátové trakční baterie o celkové kapacitě 230 kWh, pracující s napětím 460 – 720 V. Baterie se nabíjejí pomalu v režimu „přes noc“ výkonem 64 kW po dobu 5,5 hod.

Elektrobusy byly provozovány převážně na bonnských městských linkách 606/607 o délce 17 km, vedených ve středu města a na předměstích v plochém či mírně zvlněném terénu. Každý elektrobus byl denně v provozu v průměru 13,5 hodin a přitom najel cca 200 km cestovní rychlostí 16,6 km/h. O pracovních dnech přepravil v průměru 7 250 cestujících denně. Z publikované provozní statistiky by (za použití jednoduché aritmetiky) vyplývalo, že během sledovaného období od března 2016 do prosince 2017, tedy celkem cca 670 dnů, byl každý z elektrobusů průměrně v provozu 206 dnů.

Jak se dalo očekávat, dopravce z tohoto demonstračního provozu došel k závěru, že náhrada dieselového autobusu elektrobusem „kus za kus“ není v současnosti prakticky proveditelná. Vedlo ho k tomu zejména zjištění, že je třeba zlepšit spolehlivost elektrobusů a dojezdovou vzdálenost, zvláště za nízkých teplot. Hlavním problémem k řešení při nočním nabíjení v garáži je zajistit efektivní interakci mezi vozidlem a nabíjecí infrastrukturou. Byly zaznamenány významné ekologické přínosy oproti dieselovým autobusům, nicméně ekonomika provozu byla (nikoli překvapivě) horší.

Na základě uvedeného demonstračního provozu hodlá Bonn, který se díky výše zmíněnému sídlu sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu nazývá „německým hlavním městem trvalé udržitelnosti“, dále pokračovat v hledání optimální technologie elektrobusů pro zajištění rovnováhy ekologických přínosů a ekonomiky provozu.
redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © ZeEUS

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.