cz  Czech      uk  EN

Projekt hybridních elektrických autobusů pro Stockholm v přípravě

 

Volvo 7900 Plugin in Hybrd 1

V rámci evropského projektu elektrických autobusů ZeEUS je nyní intenzivně připravován provoz osmi elektrických hybridních autobusů Volvo s cestujícími na lince 73 městské dopravy v centrální části Stockholmu, který by měl začít na podzim 2014. Podle dřívějších informací výrobce půjde o koncept plug-in hybridu Volvo, úspěšně zkoušený v Göteborgu (viz foto).

Linka 73 ve Stockholmu je dlouhá cca 8 km. Sedm kilometrů z toho pojede autobus na čistě elektrický pohon, zbývající dojezd zajistí dieselový motor. Na každé z konečných stanic bude umístěna rychlonabíjecí stanice, která zajistí potřebné dobití lithiových trakčních baterií. Předpokládaná úspora paliva (a tudíž i emisí) oproti srovnatelnému dieselovému autobusu by měla činit 75 %. Ekologický efekt provozu bude dále posílen využíváním bionafty.

Koncept plug-in hybrid Volvo

Partnery projektu tohoto zkušebního provozu, který potrvá do konce roku 2016, jsou: Volvo jako dodavatel autobusů, energetická společnost Vattenfall jako vlastník a provozovatel dobíjecích stanic, veřejný zadavatel městské dopravy ve Stockholmu a provozovatel autobusových garáží SL, výzkumná organizace Viktoria, rovněž zodpovědná za vyhodnocení výsledků zkušebního provozu, a dále společnosti Siemens jako dodavatel rychlonabíjecích stanic a Keolis – dopravce smluvně zajišťující vlastní provoz městských autobusů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto: Volvo

Uveřejněno v rámci partnerské  spolupráce  s portálem PROELEKTROTECHNIKY CZ

logo proelektrotecniky OK

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.