cz  Czech      uk  EN

Projekt ZeEUS: tentokrát elektrobusy ve španělské Barceloně

12m elektrobusy Irizar pro celodenní provoz na jedno nabití ( foto: ZeEUS)

12m elektrobusy Irizar pro celodenní provoz na jedno nabití ( foto: ZeEUS)

 

Projekt ZeEUS v Barceloně: elektrický pohon a baterie pro autobusy jsou technologicky zralé řešení, průběžné dobíjení je optimální volba, spotřeba málo závisí na terénu

 Na začátku dubna 2018 byly publikovány výsledky dalšího demonstračního provozu v rámci evropského projektu ZeEUS, tentokrát ve španělské Barceloně. Tamní dopravce TMB zde testoval elektrobusy hned v několika rozdílných podmínkách: „noční“ i průběžně dobíjené, s různými druhy trakčních baterií a v různém terénu. Výsledky těchto srovnání jsou bezesporu zajímavé.

Jako vozový park pro testovací provoz sloužily celkem čtyři elektrobusy, z toho dva 12m elektrobusy Irizar pro celodenní provoz na jedno nabití (tzv. „noční“ elektrobusy) a dva 18m průběžně dobíjené elektrobusy Solaris. Demonstrační provozy těchto dvou typů elektrobusů probíhaly v odlišném časovém období.

Nízkopodlažní 18m elektrobus Solaris Urbino 18 electric v provedení pro Barcelonu má celkovou obsaditelnost 115 cestujících. K pohonu slouží 270kW elektromotory. Zdrojem energie jsou tři trakční baterie o celkové kapacitě 120 kWh, které zabírají relativně málo prostoru, a tudíž umožňují běžné uspořádání interiéru. Baterie jsou průběžně dobíjeny na konečné stanici pomocí čtyřpólové pantografové konzole typu Schunk, podobně jako například elektrobusy v polském Krakově. Rychlé nabíjení probíhá výkonem 400 kW po dobu 5 – 8 minut. Baterie, jejichž nabití neklesne během provozu pod 40 % kapacity, jsou při něm dobity na 80 %. V depu přes noc probíhá pomalé dobíjení po dobu 2,5 hodiny.

Hodnocený demonstrační provoz těchto elektrobusů probíhal od května 2016 do srpna 2017 a v provozu jsou i nadále.

Elektrobus Irizar i2e je 12m plně elektrický autobus o kapacitě 75 cestujících. K pohonu slouží trakční elektromotor o výkonu 230 kW. Jako zásobník energie slouží sodíko-niklové baterie o celkové kapacitě 376 kWh a jmenovitém napětí 600 nebo 650 V. Tyto baterie jsou doplněny superkapacitory o výkonu 125 V. Nabíjení probíhá ze zásuvky po dobu 5 – 6 hodin. Sodíko-niklové baterie, nazývané též ZEBRA, patří mezi baterie užívající roztavené soli. Pracují při teplotě přes 200 °C. Délku dojezdu Irizar i2e na jedno nabití trakčních baterií udává výrobce v rozmezí 200 až 250 km.

Hodnocený demonstrační provoz těchto elektrobusů probíhal od září 2014 do srpna 2017 a v provozu jsou i nadále.

Elektrobusy byly v provozu na linkách H16 a L34. Obě tyto linky jsou dlouhé přibližně 12 km, přičemž H16 je vedena převážně plochým terénem, zatímco L34 je kopcovitá. V obou případech najely elektrobusy denně kolem 180 km a během 16hodinové provozní doby přepravily v průměru 650 cestujících.

Z demonstrančíhp provozu vyplynuly některé důležité závěry:

Průběžné dobíjení se ukazuje jako optimální řešení. Podobně jako i v jiných městech se však projevily problémy související s časem potřebným na vybudování infrastruktury pro rychlé dobíjení i její cena. Jako zcela zásadní přitom považuje dopravce úzkou spolupráci s vedením města.

Elektrický pohon autobusů a bateriové zásobníky energie používaných vozidel se projevily jako technologicky zralá řešení. Sodíko-niklové baterie se však ukázaly jako málo spolehlivé, zatímco lithium-iontové baterie plně vyhovují nárokům průběžného dobíjení a jejich postupné opotřebení probíhá podle předpovědi.

Na průměrné spotřebě elektrobusů se nijak významně neprojevily rozdíly ve sklonových poměrech linek. V kopcovitém terénu byla vyšší spotřeba při jízdě do kopce plně kompenzována následnou rekuperací při jízdě z kopce.

Na základě výsledků těchto demonstračních provozů plánuje TMB další postupnou elektrifikaci svých autobusových linek. Jako první by měla být v roce 2019 linka H16 provozována jako plně elektrická s parkem 22 elektrobusů a další budou následovat. Osmnáct kloubových elektrobusů by mělo být dodáno během roku 2018.

Při elektrifikaci linek bude sledována především technologie průběžného dobíjení. Pokud jde o „noční“ dobíjení, zvolil dopravce TMB prozatím vyčkávací postoj.

Elektrobusy jsou v případě Barcelony součástí konceptu smart city, jemuž napomáhají i jiné moderní technologie, například efektivní veřejné osvětlení nebo informační systémy pro občany s omezenou mobilitou.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ


PODLAHOVINY PRO TRANSPORT

WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.