cz  Czech      uk  EN

Projekt ZeEUS v Cagliari: spolehlivé parciální trolejbusy s dynamickým i statickým dobíjením

2 trolejbusy Solaris Trollino T12 pro 82 cestujících  ( foto:ZeEUS

2 trolejbusy Solaris Trollino T12 pro 82 cestujících ( foto:ZeEUS )

 

Demonstrační provozy elektrických autobusů v rámci projektu ZeEUS zahrnují především bateriové elektrobusy různých značek v různých konfiguracích a v různých provozních podmínkách. Součástí tohoto projektu je nicméně také provoz parciálních trolejbusů, tedy trolejbusů doplněných bateriovým zásobníkem energie pro nezávislý provoz na významně dlouhé části trasy, v cca 150tisícovém italském městě Cagliari ležícím na jihu ostrova Sardinie. Jeho výsledky, s nimiž byla veřejnost seznámena v dubnu 2018, dokládají spolehlivost a technickou zralost parciálních trolejbusů jako řešení pro města, kde již trolejbusová infrastruktura existuje.

Do demonstračního provozu bylo zapojeno celkem šest 12m parciálních trolejbusů: 2 trolejbusy Solaris Trollino T12 pro 82 cestujících s 37kWh trakčními bateriemi a 4 trolejbusy Kiepe-Van Hool A330Tpro 86 cestujících s 23kWh trakčními bateriemi.

Nabíjení trakčních baterií probíhalo dynamicky během jízdy i staticky, a to sběrači na konečných zastávkách po dobu cca 8 – 10 minut a ve vozovně po dobu 0,2 – 0,5 hod. Ve vozovně bylo rovněž k dispozici zásuvkové dobíjení.

Sledovaný demonstrační provoz trval od března 2016 do září 2017 na lince 5 ZeEUS městského dopravce CTM dlouhé 17,1km (zimní provoz), resp. 25,6 km (letní provoz) a vedoucí mírně zvlněným terénem. Průměrná vzdálenost mezi zastávkami činí 300 m.

Trolejbusy byly denně v provozu po dobu 15 – 18 hodin. Každý z nich přitom najel cca 180 – 220 km průměrnou rychlostí 13,3 km/h. Na lince bylo v denním průměru přepraveno kolem 8 tisíc cestujících.

Během 501denního sledovaného demonstračního provozu najely uvedené parciální trolejbusy dohromady 346 944 km, z toho 95 865 km mimo trolej na baterii. Nezávislý provoz tedy činil v průměru cca 28 % – to odpovídá poměru závislého provozu k nezávislému cca 2,6 : 1.

Městský dopravce CTM velmi vysoko hodnotí – vedle nesporně nižší spotřeby energie oproti autobusům nebo trolejbusům s dieselovým prodlužovačem dojezdu – spolehlivost parciálních trolejbusů jako vynikající a srovnatelnou s konvenčními trolejbusy.

Dopravce na základě tohoto demonstračního provozu předpokládá další rozvoj parciálních trolejbusů ve městě. Dále upozorňuje na některé provozní a obchodní aspekty, zejména pořizování trolejbusů ve výběrovém řízení a jejich údržba, kde vidí do budoucna prostor ke zlepšování.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ


PODLAHOVINY PRO TRANSPORT

WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.