cz  Czech      uk  EN

Plně elektrický patrový autokar Hyundai ujede 300 km

Společnost Hyundai Motor v loňském roce představila plně elektrický dvoupatrový autobus, který je pro Hyundai první svého druhu a jedná se o úsilí společnosti při pomoci snižování dopravního přetížení a znečištění ovzduší. K pohonu slouží baterie o výkonu 384 kWh, na jedno nabití ujede autobus až 300 km.  Nabíjení na plnou kapacitu trvá 72 minut. Výrobce neuvádí za jakých teplotních a atmosférických podmínek autobus deklarované vzdálenosti dosáhne. Celková kapacita umožňuje pohodlné cestování pro 70 pasažéru, 11 v přízemí a 59 v prvním patře. Ve spodní části jsou také dvě místa pro invalidní vozík s bezbariérovým přístupem v nízkopodlažní části prostřednictvím nájezdové rampy.

 

Plně elektrický patrový autokar Hyundai

 

Dvoupatrový elektrický autobus je ekologické vozidlo optimalizované pro nejnovější globální ekologické trendy. V konečném důsledku má nejen přispět ke zlepšení kvality ovzduší, ale i zmírnit dopravní zátěž na vysoce frekventovaných komunikacích.

Tak jak jsme si již u automobilů Hyundai přivykli na bohatou elektronickou výbavu, je tomu i u elektrického autobusu. Je vybavený množstvím elektronických bezpečnostních systémů jako například:  

  • Dynamická kontrola vozidla (VDC) pomáhá identifikovat směr jízdy zamýšlený řidičem a udržuje vozidlo pod kontrolou.
  • Systém stálého sledování situace před vozidlem (FCA) používá kameru směřující dopředu a pomáhá detekovat hrozící kolizi a zabránit nárazu, nebo minimalizovat poškození autobusu autonomním brzděním.
  • Asistence jízdního pruhu (LKA Keeping Assist – LKA) pomáhá předcházet náhodnému přejezdu do jiného pruhu a zároveň dochází ke snímání dopravních značek.

Nový elektrický dvoupatrový autobus Hyundai byl poprvé představen v Jižní Koreji na veletrhu Land Infrastructure and Transport Technology v roce 2019. Vývoj začal v roce 2017 a trval 18 měsíců.

Zdroj: Hyundai Motor

 

Je nám všem všeobecně známé, že řešení dálkových elektrických autobusů má mnoho úskalí, podobně jako u elektromobilů, malá dojezdová vzdálenost, nedostatek dobíjecích míst, stále vysoká váha baterií a neúměrně vysoká pořizovací cena. Elektrobusy dosahují dobrých výsledků v městském prostředí, pokud mají dobře vybudovanou nabíjecí infrastrukturu a jsou v určitém poměru začleněny do například do flotily autobusů na fosilní paliva. Městské elektrické autobusy jsou téměř ve sto procentech pořizovány pouze za významné podpory evropských dodací. Nic to však autobusové elektromobilitě neubírá na vážnosti, je to důležitý globální trend, kterým se celá společnost zaobírá. Dálkové elektrobusy testuje také největší světový poskytovatel autobusové dopravy společnost FlixBus. Svoje záměry v rozvoji elektromobility a na snižování hladiny CO2 v ovzduší představil na inovativní konferenci E BUS 3000 v Nitře, která se konala v rámci veletrhu BUS SHOW zdravá doprava Nitra 2020.

Zdeněk Nesveda – BusPress  

 

Plně elektrický patrový autokar Hyundai

 

Plně elektrický patrový autokar Hyundai

 

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.