cz  Czech      uk  EN

Nový hybridní Double Decker v Londýně vyjede poprvé v pravidelném provozu 22. června

 

Poprvé na pravidelné lince č. 24 Hampstead Heath –  Pimlico se budou moci Londýňané svézt novým patrovým autobusem s hybridním pohonem v sobotu 22. června 2013. První zkušební jízdy tento typ autobusu absolvoval od února 2012 na lince 38 Victoria – Hackney. Více než 600 nových hybridních autobusů bude v Londýně uvedeno do provozu do roku 2016.

New Bus for London

New double decker Wrightbus, foto:  Transport for London /kliknutím na foto se zvětší/

Dvoupatrové autobusy (doubledeckery), které mimo jiné inspirovaly i českého avantgardního výtvarníka Davida Černého, jsou národní ikonou Anglie. Je to poprvé po padesáti letech, kdy společnost Transport for London zadala výrobu nového specifického autobusu pro městský provoz.

New double decker Wrightbus, foto:  Transport for London /kliknutím na foto se zvětší/

 Karoserie vnikla ve spolupráci ateliéru významného designera Thomase Heatherwicka a společnosti Wrightbus, specializovaného výrobce karoserií pro městské autobusy ze Severního Irska. Nový moderní autobus vychází z původní koncepce „Routemasters“ z padesátých let. Od použité technologie hybridního pohonu VOLVO si představitelé města slibují úspory paliva 34 procent, oproti původním autobusům a také snížení škodlivých emisí až o 50 procent.

Sytém I-SAM využívá k pohonu elektromotoru, při brždění je využívaná funkce rekuperace energie a elektromotor funguje v tomto okamžiku jako generátor pro dobíjení baterií. Stop-start technologie zajišťuje, že motor běží jen v případě, kdy je potřeba nabít baterie. Pro použitou konstrukci, je plně  dostačující motor VOLVO s objemem 4,5 litru, podobné autobusy s klasickým dieselovým pohonem mají obsah motorů 9 -11 litrů!

Technické parametry
Délka 11,2 m
Výška 4,4 m
Šířka 2,5 m
Kapacita celkem 87 míst
Horní paluba 40 míst k sezení
Dolní paluba 22 míst k sezení, 25 míst k stání
Pohotovostní hmotnost 12 t
Motor 4,5 l
Maximální rychlost 50 mph

text: Zdeněk Nesveda

 

New double decker Wrightbus, foto:  Transport for London /kliknutím na foto se zvětší/

VIDEO: jak vzniká „DOUBLE DECKER“

 

Reklama

E  Bus CITI SHOW, elektrobusy, hybridy, trolejbusy –  silné téma veletrhu EUROTRANS Brno 2013!

 “EUROTRANS veletrh obchodních příležitostí”

 Kontakty BVV, informace o veletrhu EUROTRANS 2013

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.