cz  Czech      uk  EN

BYD elektrobusy se pevně zakořenily také v Londýně

E bus BYD London 1

Dva plně elektrické autobusy BYD s pravostranným řízením slavnostně předali londýnské městské dopravní společnosti Transport for London 19. prosince 2013 zástupci čínského výrobce. Autobusy budou obsluhovat linky na dvou centrálních trasách číslo 507 a 521. Londýn je prvním městem ve Velké Británii, kde budou poprvé do běžného provozu nasazeny autobusy s čistě bateriovým pohonem. Pokud se bateriové autobusy v Londýně osvědčí, je velmi pravděpodobné, že se stanou významnou alternativou v řešení čisté ekologické dopravy, potvrzuje ředitel Mike Weston  TfL.

E bus BYD London 3

BYD absolvoval mnoho hodin zkušebních testovacích jízd po celém světě, v Evropě měli možnost nejrozšířenější elektrobus si již vyzkoušet v Paříži, Brémách, Madridu, Barceloně, Salzburgu, Varšavě, Amsterdamu, Bruselu, Budapešti, Popradě. Je pouze otázka času, kdy se BYD objeví také v Čechách. Masivní globální prezentaci předcházelo množství provozních zkoušek, v jihočínské provincii  Shenzhen, kde jezdí podobných autobusů již 220 a od roku 2011 najely celkem neuvěřitelných 13 milionů kilometrů. Dvanáct metrů dlouhé autobusy v dopravních špičkách obsadí až 120 pasažérů a elektrický pohon musí zvládnout i provoz klimatizační jednotky. Výrobce deklaruje při evropských provozních zkouškách dojezd delší než 250 km při jednom dobytí baterií. Průměrná spotřeba se pohybuje kolem  130kWh/100km, což pro představu, při dobíjecím čase 4-5 hodin nočním proudem v Londýně znamená úsporu ceny energie 75%, v porovnání s obdobným autobusem s konvenčním dieselovým pohonem.

E bus BYD London 2

Navržené Fe baterie speciálně pro provoz eletrobusů BYD zvládnou více než 4000 nabíjecích cyklů, v normálních podmínkách v provozu mohou baterie přesáhnout životnost deseti let, uvádí výrobce.  BYD  jeden z největších světových výrobců nabíjecích baterií na světě, zaměstnává 170.000 lidí a obrat v roce v 2012 překročil 5 miliard Liber,  je také nejrychleji rostoucí výrobce automobilů v Číně a 10 %  společnosti  je vlastnictví dceřiné společnosti Warrena Buffetta Berkeley Hathaway Corporation.

Z postupu čínské společnosti je patrné, že se jedná o snahu postupného ovládnutí světových trhů s elektrickými autobusy pro městskou dopravu. Účinná mediální masáž, je chytře vedenou kampaní pro získávání podpory veřejného mínění ve prospěch čistě elektrických pohonů. Je určitě velká škoda, že elektrobusy české provenience jsou minimálně mediálně prezentovány a informace o nich jsou velmi sporadické.

Zdroj: BYD

 

 

Komentáře uzavřeny.