cz  Czech      uk  EN

Nové inovativní možnosti nabíjení elektrických autobusů

Polský výrobce autobusů společnost Solaris Bus & Coach se zapojila do švédského projektu „EVolution Road“. Cílem je hledání nejvhodnějších a nejvíce efektivních způsobů nabíjení elektrobusů za jízdy, ale i při zastávkách. Na projektu se podílí společnost Elonroad AB a strojní fakulta University Lund. Pro zkušební účely bude použitý upravený trolejbus Solaris Trolino

.

Solaris Trollino

.

Zkušebním vozidlem použitým v projektu je klasický, speciálně upravený, dvanáctimetrový trolejbus Solaris Trollino. Ve městě Lund v jižní části Švédska vznikne kilometrový úsek vozovky vybavený středovými kolejnicemi vytvořených z  metrových dílů. Solaris zajistí elektronické palubní systémy komunikující se speciálním nabíjecím zařízení umístěným na podvozku vozidla. Realizace výstavby zkušebního úseku trati začne na počátku příštího roku a celý projekt bude trvat tři roky. Investice se vyšplhá na 9 milionů EUR. Zadavatelem a zároveň i investorem je švédská vládní organizace Swedish Transport Administration.

Autoři projektu za největší přednosti považují, zmenšení počtu baterií, tím i snížení celkové hmotnosti a také nižší pořizovací náklady. Výhodou je možnost nabíjet za jízdy bez nutnosti zastavovat a v neposlední řadě, není zapotřebí nadzemního elektrického vedení a stožárů. Díky bezdrátovému komunikačnímu spojení vozidla s vozovkou dochází ke spínání proudu jednotlivých dílů v části pod vozidlem pouze po dobu nabíjení, jak je patrné z ilustračního videa.

Zdroj: Solaris Bus & Coach

.
 

.

 

 

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.