cz  Czech      uk  EN

Paříž testuje elektrobus Solaris nové generace!

paris_has_started_testing_solaris_new-generation_electric_bus_fot__franck_foucha_(3)

BUS 2025 – Cíl: do roku 2025 zcela vymístit tradiční dieselové autobusy a přeměnit autobusový park pařížské MHD na plně bezemisní – tedy plně elektrické.

Již dříve avizovaný elektrobus Solaris Urbino 12 electric v Paříži zahájil na začátku prosince 2015 dvouměsíční testovací provoz s cestujícími na linkách č. 21 a 147 městského dopravce RATP. Součástí tohoto projektu jakožto dodávky „na klíč“ je i nabíjecí stanice od polského výrobce Ekoenergetyka.

paris_has_started_testing_solaris_new-generation_electric_bus_(1)_fot__franck_foucha_

Elektrobus Solaris Urbino 12 electric pro Paříž bude proveden v novém designu, představeném mj. na veletrhu Busworld 2015. Elektrobus pro Paříž viz foto má 30 míst pro sedící včetně 16 sklopných sedadel. K pohonu slouží jednotka ZF AVE 130 se dvěma třífázovými asynchronními trakčními elektromotory o výkonu 120 kW, umístěnými na nábojích kol. Pohonnou jednotku doplňuje trakční výzbroj od polského výrobce Medcom. Jako zásobník energie slouží 240 kWh trakční baterie nabíjené ze zásuvky.

depot_charger_mobilne 1

K jejich nabíjení slouží 80kW nabíjecí stanicequickPOINT Depot Charger viz foto, kterou dodává polský výrobce Ekoenergetyka-Polska Sp. z o.o. Tato nabíjecí stanice, jak název napovídá, je primárně určena pro pomalé nabíjení elektrobusů v garáži. V provedení pro Paříž je využita jako přemístitelné mobilní zařízení se čtyřkolovým podvozkem. Stanice využívá standard CCS (Combo2). K jejím dalším charakteristickým rysům patří ochrana proti rozpojení během nabíjení, LCD display s uživatelsky příjemným rozhraním nebo možnost online monitorování nabíjecího procesu řidičem elektrobusu nebo ze vzdáleného dispečinku.

Ekoenergetyka nabízí kromě toho rovněž technologii pro rychlé průběžné dobíjení elektrobusů pod obchodní značkou quickPoint CITY CHARGER s pantografovou konzolí a s možností připojení ke střídavé distribuční síti nebo ke stejnosměrné trakční síti. Průběžné dobíjení touto technologií pracuje s nabíjecími výkony v rozsahu 200 kW – 1 MW a je vybaveno funkcemi smart metering.

Provoz vozidla i nabíjecí stanice pro Paříž zajišťuje jako integrovaný projekt výrobce elektrobusu Solaris Bus & Coach. Podobně nabízí integrovaná řešení také s nabíjecími systémy od německého dodavatele Schunk.

Projekt elektrobusu v Paříži je součásti programu RATP, podporovaného dopravním úřadem regionu Velká Paříž STIF, jehož cílem je do roku 2025 zcela vymístit tradiční dieselové autobusy a přeměnit autobusový park pařížské MHD na plně bezemisní.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Pro-elektrotechniky_OK_mod1

,

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola MM

,

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.