cz  Czech      uk  EN

Nová CNG plnicí stanice ve Zlíně i pro autobusy

CNG stanice Zlín Makro

V České republice dnes funguje již 53 veřejných plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG) a jejich počet se neustále zvyšuje. Dnes otevřela společnost E.ON stanici CNG ve Zlíně – na čerpací stanici zlínského MAKRA – Třída 3. května, č.p. 119. Tato stanice tak nabídne klasický zákaznický standard jako při tankování benzinu či nafty a bude otevřena jak pro osobní, tak pro nákladní vozy a autobusy (koncovka NGV1) a umožňuje i platbu kartou CCS.

„V roce 2007 jezdilo ve světě 5,3 milionu CNG vozidel, v roce 2010 pak 11 milionů a na konci roku 2014 už 20 milionů CNG vozidel, to je dvojnásobný nárůst každé tři až 4 roky. Podobný skokový nárůst je nyní i u nás a tomu se nyní chystáme rychle přizpůsobit počet plnicích stanic,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

„Lavinu zájmu o CNG spustilo i uvedení nového vozu Škoda Octavia G-TEC s pohonem na CNG, ale rozvoj CNG tlačí také poptávka po ekologických vozech a plnění přísných emisních limitů,“ uvádí Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

Na stlačený zemní plyn (CNG) u nás jezdí už více než 7 tisíc vozů, což je o dva tisíce více než před rokem. Např. Škoda Auto prodala od roku 2012 celkem 1900 vozů na zemní plyn, z toho 1300 jen v loňském roce. To je 0,14 procenta z celkového loňského prodeje. Škoda Octavia G-TEC (CNG) se začne prodávat na začátku června a společnost počítá s tím, že letos by se jich mělo prodat asi 500. V příštím roce očekávají prodej asi 1000 vozů vozu Octavia G-TEC (CNG).

Spotřeba stlačeného zemního plynu pro automobily se loni v Česku zvýšila meziročně o 44 procent na zhruba 22 milionů metrů krychlových. Za posledních pět let se tedy ztrojnásobila.

Zlín – čerpací stanici zlínského MAKRA – Třída 3. května, č.p. 119 Provozovatel: E.ON Otevírací doba: 6:00 – 22:00 Platební způsoby: CNG CardCentrum, bankovní karty, CCS karta

Cena CNG: 26,50 Kč/kg  GPS souřadnice: 49°12’13.571″N, 17°33’47.871″E

CNG 1

Přesné umístění všech CNG stanic v ČR najdete na adrese: http://www.cng4you.cz

Pravidelné novinky najdete na www.facebook.com/cngfans

TZ: Český plynárenský svaz

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.