cz  Czech      uk  EN

MAN uveřejnil Příručku pro záchranáře o svých autobusech a nákladních vozech

Cenná pomoc pro požárníky při záchranných činnostech u nehod a při vzdělávání. Poznámka redakce: myslíme si, že příručka je jedinečný nástroj pro vzdělávání nejen záchranářů, ale i samotných profesionálních řidičů autobusů MAN a NEOPLAN. Je to první takový dokument, se kterým se setkáváme. U dopravní nehody skutečně mnohdy zaleží na rychlosti a pohotovosti posádky, za největší problémem  považujeme,  zoufalou bezradnost a neznalost pomoci!  

Nehody se stávají. Záchranné složky dorazí na místo a stojí před úkolem šetrně a rychle vyprostit z vozidla řidiče, spolujezdce a z autobusu i cestující. Požárníci trénují postupy činností, přesto mají spousty otázek: Jak se dostat přes zablokované dveře k raněným? Kde je nejlepší nasadit hydraulické vyprošťovací přístroje? Jak funguje nastavování sedadel?

Odpovědi najdou ve dvou Příručkách pro záchranáře, jejichž autorem je MAN: jedna je pro nákladní vozidla a druhá pro autobusy. Příručky jsou k dispozici ke stažení v angličtině a němčině na internetu na adrese poprodejních služeb „MAN After Sales Portal“ – www.asp.mantruckandbus.com (pod záložkou Information / Service Documents). Pro přístup k dokumentům není nutná žádná registrace.

Příručky pro záchranáře se výborně hodí pro vzdělávání požárníků. Byly vytvořeny s odbornou podporou špičkových expertů na záchranářské práce během nehod z Weber Rescue Team.

Příručka pro záchranáře o nákladních vozidlech vysvětluje krok za krokem techniku záchrany osoby uvízlé v kabině řidiče. Schémata dávají záchranářům informace o ovládání sedadla či o pneumatickém odpružení.

Příručka pro záchranáře o autobusech objasňuje princip konstrukce jednotlivých modelů autobusů MAN či NEOPLAN. S pomocí výkresů dostávají záchranné složky informace o tom, kde se nachází oblouk chránící pasažéry při převrácení, zesílení přední partie vozu či prstencová žebra autobusu. Fotografie a grafiky názorně ukazují, jak mohou být zvenku odjištěny a rozevřeny dveře autobusu. Příručka mimo jiné také zmiňuje zvláštnosti autobusů s motory na CNG a s hybridním pohonem.

ORIGINAL PŘÍRUČKY PRO ZÁCHRANÁŘE  MAN, ke stažení ZDE, klik a jste tam!

TZ: Dr. Zdena Erbenová,  MAN Truck & Bus Czech Republic s.r.o.  Marketing & Communications

 

 

 

 

.

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.