Zajímavý příspěvek, jak město Kroměříž se brání novým ekologickým autobusům s pohonem na zemní plyn (CNG) nám poslal majitel dopravní společnosti Magic Bus, s.r.o., pan David Petřík. Celou nekrácenou zprávu uveřejňujeme v dolní části. Jenom pro vaši představu náš krátký komentář. Stlačený zemní plyn (CNG) ve veřejné dopravě se v České republice v mnoha městech stal již naprostou samozřejmostí. Provoz takových autobusů je nepoměrně levnější ve srovnání s konvenčními pohony na naftu, je také tišší a hlavně ekologičtější. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Zde je zpráva společnosti E.ON o situaci schválených projektů v loňském roce, oblast Alternativní doprava v 57. výzvě OP ŽP:
- Projekt – Nákup CNG autobusů pro Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova a.s. (dotace 47 113 400 Kč).
- Pořízení autobusů MHD s pohonem na CNG – Brno-město (dotace 394 146 882 Kč)
- Projekt – Autobusy CNG v DPO – Dopravní podnik Ostrava a.s. (dotace 645 671 251 Kč).
- Projekt – Pořízení CNG autobusů – ČSAD Havířov a.s. (dotace 110 665 460 Kč).
- Projekt – Nákup autobusů s CNG pohonem – Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. (dotace 128 787 028 Kč).
- Projekt – Pořízení CNG autobusů – ČSAD Karviná a.s. (dotace 67 431 707 Kč).
- Projekt – Pořízení CNG autobusů – ČSAD Frýdek-Místek a.s. (dotace 96 732 151 Kč).
- Projekt – Zelená Opava – CNG – Městský dopravní podnik Opava, a.s. (dotace 90 881 284 Kč).
Celkové náklady těchto 8 projektů budou více než 2,4 miliardy korun. Podle Českého plynárenského svazu, který sleduje vývoj CNG a pravidelně zpracovává statistická data z této oblasti, jezdí v ČR zatím jen asi 2,5 procenta CNG autobusů ze všech, resp. 512 CNG autobusů v nejméně 35 městech.
Během jednoho roku tak bude v ČR jezdit nejméně 750 CNG autobusů.
BusPress o CNG jsme napsali, již mnoho zajímavého čtěte ZDE
Město Kroměříž řeklo NE ekologické MHD na lince č. 9
Kroměříž 21.12.2014 Proč vlastně soukromá společnost Magic Bus, s.r.o. s ekologickou dopravou v Kroměříži začala? Byla to reakce na neustálé články v novinách (v roce 2012) o tom, jak je nemožné provozovat MHD a peníze nejsou na mzdy, opravy, nové vozy a snad ani na naftu. Při zjištění, že autobusy najezdí cca 300.000km za rok a současný dopravce hospodaří s částkou cca 13 mil. Kč, jsem prohlásil, že tuto dopravu chci od následujícího dne provozovat. To jsem ještě netušil, že z těchto peněz neušetří ani korunu na obnovu vozového parku. Takže to je cca 43kč/km bez obnovy vozového parku (53,- Kč včetně obnovy vozového parku), proti našim nabízeným 35,- Kč včetně obnovy a ochoty investovat do kroměřížské MHD 24 milionů Kč. Myslel jsem si, že je to jednoznačné – nové ekologické autobusy, nižší cena, vyšší kvalita, pravidelnost JŘ, ale narazil jsem na problémy, házení klacků pod nohy a neřešitelné situace a nevěděl proč. Dnes to vím naprosto přesně….
Od průzkumu přes zpracování projektu až do současnosti
- po výpočtu kilometrů, složení linek a zajištění finančního rozpočtu jsme provedli průzkum vytíženosti MHD Kroměříž
- oslovili jsme firmu Comett Tábor a.s. (provozuje autobusy na CNG malé, střední i kloubové), která nám dodala potřebné údaje ke zpracování projektu „Zelená MHD v Kroměříži“
- cílem bylo zpracování projektu co nejlevnějšího, nejekologičtějšího a pro cestující nejpohodlnějšího a byl jsem přesvědčen, že když splníme tato kritéria, není o čem diskutovat
- v první fázi jsem okamžitě narazil, když zněly hlasy o tom, že mé výpočty jsou nesmysl, že současné autobusy jsou, jaké jsou, jejich úprava na zemní plyn se nevyplatí, ale ona je technicky neproveditelná, nasazení menších autobusů je nesmysl, protože nebudou stačit atd. Tohle všechno zaznívalo na zasedáních zastupitelstva města Kroměříže
- byl jsem pozván k paní starostce a do rady města Kroměříže, ale po čase jsem zjistil, že to bylo k ničemu
- rozhodli jsme se tedy, že ekologický autobus naše firma koupí a předvede městu Kroměříži, že to jde. Abychom nikomu nelezli do zelí, spojili jsme příjemné s užitečným. Nasadili ekologický, nízkopodlažní autobus s klimatizací a WIFI na linku Bílany – Nádraží – Milíčovo nám. – Nemocnice – Zachar – Vážany – Trávník – Trávnické Zahrádky, kde není zajištěna dopravní obslužnost na tříměsíční zkušební provoz. Při této příležitosti jsme vyzkoušeli i autobusy na CNG jiných výrobců. Protože je to služba pro občany tohoto města, zejména pro přilehlé vesnice, které dlouhé roky o MHD jakožto právoplatní občané Kroměříže o této dopravě jen snili, nemůžeme se jim dnes divit, že sepisují petice pro zachování této linky
- když už jsme tedy dokázali, že to jde – pořídili autobus, dostali licenci na linku č. 9, úspěšně ji již třetí měsíc provozujeme, znějí hlasy o tom, co když nebude město spokojeno s našimi službami. Myslím, že je otázka kvality přepravy občanů. Dovolte mi zmínit, že pokud provozujeme dopravu ekologickým, nízkopodlažním, klimatizovaným autobusem s WIFI, což současné autobusy ani zdaleka nesplňují, nevím, jak může někdo zpochybňovat kvalitu přepravy osob. Co více, při první zimní kroměřížské kalamitě v termínu 1. a 2. 12. 2014 jsme nevykázali ani minutu zpoždění a vozili cestující místo dalších dvou zpožděných autobusů v úseku Vážany – Zachar – Nemocnice – Milíčovo náměstí – Nádraží. Přestože na každém lístku je telefonní číslo a internetové stránky naší společnosti, nepřišla nám za dobu provozu ani jedna stížnost.
- dále jsme po 10ti měsíčním úsilí dostali do Kroměříže čerpací stanici CNG, která brzy spustí svůj veřejný provoz
Co bude dál?
- chceme i nadále službu občanům linkou č.: 9 zajišťovat. Zažádali jsme tedy o poloviční dotaci 10,- Kč/km, proti současnému dopravci více než 20,- Kč/km na neekologickou dopravu, které jsou vybírány z parkovacích automatů, ale v podstatě je to forma dotací. Tato dotace nebyla zastupitelstvem města Kroměříže dne 18.12.2014 schválena.
- chceme co nejvíce rozšířit v Kroměříži počet vozidel využívajících ekologické palivo CNG (v současnosti Česká pošta, Autoškola ABC, Autodoprava Petr Petřík, Mezinárodní doprava Roman Vodica a další) a rád bych tuto službu také nabídnul městu Kroměříž pro jeho služební vozidla.
- čerpací stanice je mobilní a úkolem naší společnosti je zajistit odběr min. 500kg za den, aby nebyla odvezena do jiného města, což je při využití autobusu na linku č. 9 a Českou poštou již nyní zabezpečeno.
- jsme jedno ze dvou měst v ČR, kde probíhá testování ekologických autobusů na CNG (druhé je Trutnov) a se zájmem na konečné rozhodnutí těchto měst čeká vzhledem k současné situaci zvýšených emisních limitů Český plynárenský svaz, který předává podrobné informace o testování a dalším nasazení autobusů Ministru životního prostředí, který chce rozšířit provoz těchto autobusů pokud možno v co nejvíce centrech měst. Kroměříž řekla „NE“ a v podstatě vyhnala ekologický autobus z Kroměříže města zařazeného do světového dědictví Unesco. Jsme prvním městem v ČR a zřejmě i v Evropě, které toto rozhodnutí udělalo a myslím, že se o Kroměříži v souvislosti s tímto krokem bude ještě dlouho hovořit. Navíc při požadované dotaci v poloviční výši než je na naftové autobusy je toto rozhodnutí pro mnohé odborníky nepochopitelné. Také já se společně s občany obcí Bílany, Trávník a Trávnické Zahrádky ptám PROČ?
TZ (nekráceno): David Petřík, Magic Bus, s.r.o.,
Redakce – pro zajímavost požádáme o vyjádření i druhou stranu Městký úřad v Kroměříži.