cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Solaris v hledáčku evropských dopravců

 

Společnost Solaris Bus & Coach představila odbornému publiku na letošním veletrhu CZECHBUS v Praze dva autobusy s elektrickým pohonem. Je nám všem jasné, že e mobilita v dalších období výrazně začne ovlivňovat evropskou produkci autobusů ve prospěch čistě elektrických pohonů a Solaris v tomhle směru není určitě pozadu. Solaris se prezentuje sofistikovaným komplexním řešením v oblasti e mobility včetně studií proveditelnosti s individuálním řešením v konkrétních městských aglomeracích.

  • premiéra hybridního systému Solaris Urbino 12 LE lite
  • premiéra nového designu rodiny Urbino a Trollino nové generace
  • 350 dodaných a objednaných elektrických autobusů Solaris v Evropě
  • Zkušenosti s elektrobusy Solaris, které najely 9 milionů elektrických kilometrů
  • Elektrické autobusy Solaris ve 14 zemích
  • Více než 2 000 dokončených studií proveditelnosti pro provoz elektrických autobusů
  • Komplexní nabídka Solaris v oblasti e-mobility

Během 8. ročníku veletrhu CZECHBUS v Praze představila společnost Solaris dva autobusy. První z nich je nám známý elektrický Solaris Urbino 12, zatímco druhý z prezentovaných vozů je novinkou v nabídce polského e mobilního lídra na trhu – Solaris Urbino 12 LE lite hybrid.

Solaris Urbino 12 LE lite hybrid

Název Lite neboli „nízkokalorické“ vozidlo odkazuje na největší výhodu premiérového autobusu

a tím je nízká spotřeba paliva. Hybrid Urbino 12 LE lite se vyznačuje výrazně nižšími provozními náklady v porovnání s podobnými modely, které jsou k dispozici na trhu. Konstrukčnímu týmu v Solarisu se podařilo snížit hmotnost vozidla pod 9 tun. Celková hmotnost plně obsazeného vozidla cestujícími je 15,5 tun, což má také na celkovou spotřebu značný vliv.

Autobus disponuje motorem Cummins ISBE6 s obsahem pouhých 4,5 litru s emisní normou Euro 6 a výkonem 210 koní a točivým momentem 850 Nm. Dalším prvkem hybridního pohonu Urbino LE Lite je elektromotor o jmenovitém výkonu 11,5 kW. Přední požitá náprava je osvědčený typ ZF RL55 a zadní DANA G150. Ke snížení spotřeby přispívají také použitá lehčí kola s menším průměrem 19,5 palců. Hybridní autobus Solaris Urbino 12 LE lite je k dispozici ve verzi s dvěma dvojicemi dveří v rozvržení  2-2-0.  Autobus může mít na palubě až 85 cestujících, z toho 41 sedících. Přesto, že u  nového hybridního autobusu došlo k celkovému snížení hmotnosti, jsou zde striktně dodržený veškeré evropské standardy týkající se deformací karoserie při převrácení uvedené v předpisech R29 a R66.

Solaris Urbino 12 electric

Solaris se úspěšně prezentuje na poli nejčistší veřejné dopravy úspěšným modelem elektrobusu Solaris Urbino 12 electric, který v roce  2017 získal  prestižní ocenění „BUS OF THE YEAR 2017“.  Celkem dodal Solaris zákazníkům již 200 elektrobusů a dalších 150 je jich v procesu výroby.  Polské elektrobusy jezdí ve 14 zemích, kde najely více než 9 miliónů kilometrů. Více informací

 

Vzdálená diagnostika, blízká realita

Nový diagnostický systém společnosti Solaris s názvem eSConnect zlepšuje a podporuje diagnostické a servisní schopnosti a umožňuje na dálku analýzu specializovaných údajů shromážděných vozidlem. Autobusy vybavené vzdáleným systémem eSConnect umožní výrobci vytvořit základ skutečných provozních dat, důležitých pro další vylepšení již použitých řešení. Diagnostikování vozidel v elektrických flotilách dopravců včas analyzuje problémy nebo případnou závadu. Systém snižuje celkové náklady na provoz i údržbu. Díky nashromážděným informacím se optimalizují procesy cyklu nabíjení baterií, snižuje spotřeba energie. Umožňuje sledovat správné používání vozidel řidičem a vyhodnocuje efektivitu provozu na jednotlivých linkách.

Připravte se na elektromobilitu

Pro většinu měst a dopravců jsou elektrické pohony úplně novým řešením. Solaris dokáže zákazníkům precizně připravit optimální individuální studii proveditelnosti daných linek. Polský úřad pro výzkum a vývoj ve spolupráci s výrobcem najde na základě vygenerovaných vstupních dat nejvhodnější řešení v oblasti e-mobility založené na požadavcích od zákazníka. Určí a zohlední například teplotní rozsahy v daném městě potřebné k odhadu spotřeby energie v různých podmínkách odlišných od normy, ale také v extrémních situacích. Vychází z průměrné rychlosti, topografie oblasti kudy vede určitá linka, z počtu zastávek, toků cestujících, jízdních řádů a z mnoha dalších aspektů. Výsledkem studie proveditelnosti je zpráva doporučující nejlepší technické řešení týkající se elektrických autobusů. Dokument v praxi obsahuje, mimo jiné, velikost a typ baterie, doporučenou nabíjecí infrastruktury, očekávané spotřeby energie a životnosti baterií. Solaris nabízí nejkomplexnější možné sofistikované řešení e mobility se zárukou maximální efektivity v dlouhodobém horizontu..

Zdeněk Nesveda, zdroj Solaris

.

Hybridní městský autobus Solaris Urbino 12 LE lite na veletrhu CZECHBUS 2018 (foto: Solaris)

Hybridní městský autobus Solaris Urbino 12 LE lite na veletrhu CZECHBUS 2018 (foto: Solaris)

.

E BUS3000, téma elektrobusů a e mobility

.

.

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2019

WWW.BUSSHOW.EU

Agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO Nitra 19.2. – 21. 2. 2019

Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky  a

Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky

 

.