cz  Czech      uk  EN

Elektrobus, který na jedno nabití ujel 1 770 km!

Elektrobus Proterra Catalyst E2 (foto: Proterra)

Elektrobus Proterra Catalyst E2 (foto: Proterra)

Světový rekord v dojezdu elektrobusu: 1 770 km na jedno nabití trakčních baterií –

Provozní rekordy zpravidla představují možnosti techniky v ideálních podmínkách a vizionářsky napovídají, kudy by se daná technologie mohla ubírat při využití v běžné provozní praxi a jaké jsou její současné limity. Tak lze interpretovat i rekord v dojezdu elektrobusu na jedno nabití trakčních baterií, které dosáhl elektrobus Catalyst E2 max od amerického výrobce Proterra v září 2017. Tento rekord činil úctyhodných 1 101,2 mil, čili cca 1 770 km.

Rekord byl dosažen na testovací trati Navistar Proving Grounds v New Carlisle ve státě Indiana, a to za ideálních podmínek – provoz bez cestujících, bez zastavení a za mírných povětrnostních podmínek (viz foto níže). Testovací jízda trvala celkem 71 hodin a 34 minut. Elektrobus tedy jel průměrnou rychlostí 25 km/h.

 
 

 

 

Testovacím vozidlem byl elektrobus Proterra Catalyst E2 max, nabízený výrobcem jako součást produktového portfolia těchto elektrobusů. Jde o 12m dvoudveřový elektrobus. Stejně jako všechny modely řady Proterra Catalyst nabízí 40 míst k sezení (viz foto vpravo).

K jeho pohonu slouží 220kW trakční elektromotor s permanentními magnety s dvoustupňovou automatickou převodovkou Proterra. Lithium-titanátové trakční baterie mají celkovou kapacitu 660 kWh a zajišťují výrobcem garantovaný dojezd na jedno nabití 350 mil, tj. 560 km. Baterie se nabíjejí v depu ze zásuvky standardu CCS výkonem 120 kW po dobu cca 5 hodin.

Elektrobusy Proterra Catalyst jsou nabízeny ve více variantách podle kapacity baterií a způsobu dobíjení. Například verze s průběžným dobíjením FC+, nasazená v běžném provozu například u dopravce King County Metro, má kapacitu trakčních baterií 105 kWh (existuje i verze s menší kapacitou baterií a kratším dojezdem). Průběžné dobíjení probíhá u FC+ systémem Proterra Fast Charging s výsuvným ramenem spouštěným do střechy vozidla výkonem 350 kW po dobu 13 minut a výrobcem udávaný dojezd na jedno nabití činí cca 100 km.

Od verze E2 max se verze s průběžným dobíjením pochopitelně liší průměrnou spotřebou energie: Zatímco průběžně dobíjená verze FC+ spotřebuje o málo víc než 1 kWh/km, u verze s maximálním dojezdem udává výrobce spotřebu o téměř 20 % vyšší – tedy cca 1,18 kWh/km.

U rekordní jízdy v ideálních podmínkách činila spotřeba cca 0,37 kWh/km, čili méně než třetinová, což koresponduje s ideálními podmínkami testu. Kromě ideálních okolních podmínek má přitom v praxi na průměrnou spotřebu elektrobusu nezanedbatelný vliv také technika jízdy. Jak potvrzují například zkušenosti Dopravního podniku města Košice s parkem 14 elektrobusů, technika jízdy může ovlivnit spotřebu až o řádově desítky procent.

Jak řečeno na úvod, rekordy v ideálních podmínkách nelze přeceňovat. Dosažený rekord nicméně říká právě tolik, že elektrobusy mají perspektivu a jejich technologie ještě neřekly poslední slovo.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

 

BusPress: aktuální téma elektromobilita ve veřejné dopravě, zajímá vás to také, čtě zde

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.