cz  Czech      uk  EN

E-mobilita v MHD 2015 – představuje BusPress

Titulka OK

Na konci března 2015 byla zveřejněna k volnému využití aktualizovaná verze studie  „E-mobilita v MHD“ 2015. Tato studie se zabývá stavem a vývojem elektrických autobusů v ČR a ve světě, tj. především bateriových a palivočlánkových elektrobusů a diesel-hybridních autobusů. Jako nových technologií u elektrických autobusů si aktualizovaná verze všímá také plug-in hybridních autobusů a parciálních trolejbusů. Jejím zpracovatelem je firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services a hlavním příjemcem Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR). Studie vznikla v rámci činnosti Pracovní komise pro elektromobilitu při SDP ČR.

Consulting Services logo

Pro-elektrotechniky_OK_mod1
Aktualizovaná verze je obohacena o další poznatky také v analytické a provozní části. Nově jsou zde například uvedeny případové studie ze zahraničního provozu parciálních trolejbusů nebo shrnuty odlišnosti provozu elektrobusů v přírodních parcích oproti MHD. Praktickou pomůcku pro zavádění elektrických autobusů představují nové kapitoly, které názorně ukazují postup přípravy projektů elektrických autobusů krok za krokem, tradiční i méně známé zdroje spolufinancování takovýchto projektů nebo koncept inteligentních měst (smart city) a roli elektrické MHD v jeho realizaci.

Logo Škoda X

generální partner Škoda Electric

Dalšími partnery jsou průmyslové společnosti Cegelec a Volvo a finanční poradenská firma SmartPlan. Mediálními partnery jsou Buspress a Československý dopravák.

Předchozí verze studie z roku 2013 zaznamenala více než pět tisíc zájemců, kteří si ji stáhli z portálu Proelektrotechniky.cz. Dalším desítkám čtenářů – zejména představitelům ministerstev a dalších rozhodujících institucí – byla distribuována přímo nebo skrze partnerské organizace zpracovatelské organizace a našeho portálu. Obsah studie byl publikován jako přednáška na Evropském dopravním kongresu 2013 i jako článek v americkém časopise Journal of Traffic and Transportation. Z této bilance je zřejmé, že o problematiku elektrických autobusů je stále rostoucí zájem mezi dopravci, zadavateli veřejné dopravy, dotčenými ministerstvy, výrobci, školami a dalšími důležitými veřejnými a soukromými institucemi, a to nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Všem těmto zájemcům vychází aktualizovaná verze studie nyní vstříc s novými poznatky. Plánováno je rovněž vytvoření anglicky psaného shrnutí, určeného pro zahraniční čtenáře.

studie v aktuální verzi 2015 v pdf – ke stažení ZDE:

Studie Elektromobilta v MHD 2015

mediální partner projektu E-mobilita v MHD

BusPress_cz

 

 

Komentáře uzavřeny.