cz  Czech      uk  EN

Dva elektrobusy Solaris Urbino 12 electric pro Norsko

Elektrobusy Solaris pro Unibuss s 31 místy k sezení budou vybaveny elektrickým pohonem ZF AVE 130 s elektromotory umístěnými na nábojích kol: foto: Solaris)

Elektrobusy Solaris pro Unibuss s 31 místy k sezení budou vybaveny elektrickým pohonem ZF AVE 130 s elektromotory umístěnými na nábojích kol: (foto: Solaris)

 

Norsko plánuje rozvoj elektrobusů, sází na standard OppCharge

Norsko je jednou z evropských zemí, které aktivně rozvíjejí koncept smart city a čistou městskou mobilitu. Zároveň je to země s velmi proměnlivými klimatickými podmínkami, náročnými na spolehlivost používaných technologií. Smart city Oslo již provozuje park pěti palivočlánkových autobusů v rámci projektu CHIC. Nyní se k nim, jako první počin v oblasti bateriových elektrobusů, připojí také dva elektrobusy Solaris Urbino 12 electric s průběžným dobíjením Siemens podle evropského standardu OppCharge.

Dva elektrobusy Solaris Urbino 12 electric, na něž byla na konci března 2017 podepsána dodavatelská smlouva, budou dodány na podzim 2017. Provozovány budou na frekventované lince 74 městské dopravy v Oslo mezi čtvrtěmi Vika a Mortensrud. Dopravcem bude Unibuss, provozující celkem 750 autobusů na dálkových linkách a v městské dopravě, včetně již zmíněných palivočlánkových autobusů v Oslo (zadavatelem je tamní dopravní úřad Ruter).

 

Na snímku zleva: Lars-Einar Petterson, PR-manažer, Siemens, Øysteina Svendsen, CEO Unibuss, Sverre Skaar, generální ředitel, Solaris Norge AS (foto: Solaris)

Na snímku zleva: Lars-Einar Petterson, PR-manažer, Siemens, Øysteina Svendsen, CEO Unibuss, Sverre Skaar, generální ředitel, Solaris Norge AS (foto: Solaris)

 

Elektrobusy Solaris pro Unibuss s 31 místy k sezení (viz foto úplně nahoře) budou vybaveny elektrickým pohonem ZF AVE 130 s elektromotory umístěnými na nábojích kol, což ušetří prostor pro cestující a značně sníží hmotnost vozidla. Jako zdroj energie budou sloužit trakční baterie o celkové kapacitě 75 kWh.

K průběžnému dobíjení budou sloužit nabíjecí stanice od společnosti Siemens podle standardu OppCharge, tedy automatické čtyřpólové dobíjení pomocí pantografové konzole spouštěné z pylonu na ližiny ve střeše vozidla. Tyto stanice budou umístěny v depu a na konečné zastávce autobusu. Průběžné dobíjení bude používat výkon 300 kW a probíhat bude cca 5 – 8 minut.

Jak patrno, ačkoliv Siemens je mezi českými dopravci populární především díky dvoupólovému dobíjení elektrických midibusů Rampini ve Vídni, z celofiremního a celoevropského pohledu jde spíše o ojedinělý projekt. Siemens nyní zjevně sleduje především systém OppCharge – v současné době jediný konsolidovaný standard pro průběžné dobíjení elektrobusů. Jeho nabíjecí stanice podle tohoto standardu již slouží například ve Stockholmu, Göteborgu nebo Hamburku.

Nasazení stovky elektrobusů s tímto nabíjením v Belgii, využívající technologii podle stejného standardu, ovšem s infrastrukturou dodávanou společností ABB a s vozidly od Volva, tento trend v evropské standardizaci jen potvrzuje: bez povšimnutí nezůstává ani jeho expanze na americký kontinent.  

Plánovaný provoz dvou elektrobusů Solaris je pouhým začátkem postupné elektrifikace parku linkových autobusů v Norsku a jeho cílem je získat praktické zkušenosti z technologie průběžného dobíjení v náročných norských podmínkách. Jen samotné Oslo předpokládá 60 % svého parku městských autobusů provozovat po roce 2025 elektricky. Podobně jsou na tom i ostatní norská města.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Rubrika PROELEKTROTECHNIKY CZ na portálu BusPress, čtěte zde…

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

.

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.