cz  Czech      uk  EN

Evropský standard dobíjení OppCharge dobývá Ameriku

Nova Bus a ABB: evropský standard průběžně dobíjených elektrobusů OppCharge dobývá americký kontinent

Průběžně dobíjené elektrobusy pomocí svrchní výklopné konzole nejsou na americkém kontinentě ojedinělým zjevem – důkazem jsou například elektrobusy amerického výrobce Proterra. Na rozdíl od evropského trendu k univerzální standardizaci průběžného dobíjení se však jedná o uzavřený systém vozidlo-infrastruktura dodávaný na klíč. To se může brzy změnit. Na americký kontinent začíná pronikat systém průběžného dobíjení OppCharge, který je předmětem probíhající evropské standardizace a ve větším měřítku je nyní nasazován například v Belgii. V únoru 2017 ohlásily kanadský výrobce autobusů Nova Bus – jedna z divizí společnosti Volvo, a globální společnost ABB – dodavatel nabíjecích stanic a jeden z iniciátorů zmíněného standardizačního procesu, spolupráci na dodávce systému OppCharge pro elektrické autobusy, prvního na americkém kontinentě.

Nova Bus nabízí elektrobusy typu Nova LFSe (viz foto) jako standardní součást svého výrobkového portfolia. Je to dvanáctimetrový dvoudveřový elektrobus s kapacitou 41 míst k sezení. Je vybaven pohonnou jednotkou TM4 Sumo HD o výkonu 230 kW. Jako zásobník energie slouží lithium iontové baterie, umístěné po dvou na střeše a na zádi autobusu. Výrobce uvádí dojezd na jedno průběžné dobití zvolenou nabíjecí infrastrukturou 15 – 35 km.

Technologie OppCharge od ABB, foto: Zdeněk Nesveda

Technologie OppCharge od ABB, foto: Zdeněk Nesveda

Technologie OppCharge od ABB (viz foto nahoře) umožňuje průběžné dobíjení zvoleným výkonem, zpravidla v rozmezí od 150 kW do 450 kW, z pantografové konzole spouštěné do ližin na střeše. Dobíjení obvykle trvá cca 3 – 4 minuty. Automatická komunikace mezi vozidlem a nabíjecí stanicí během celého nabíjecího procesu probíhá po wi-fi síti. V současné době slouží tento systém ve dvanácti evropských zemích.

Objednávka od Nova Bus zahrnuje jednu kompletní modulární 300kW nabíjecí stanici včetně jejího zprovoznění, plánované na podzim 2017. Předpokládá se, že tato demonstrační infrastruktura a elektrobus Nova Bus poté absolvují „road show“ po USA, kde bude toto řešení nabízeno různým dopravním organizacím.

Pro Nova Bus je tato spolupráce součástí její firemní strategie při prosazování rozvoje bezemisní veřejné dopravy v Kanadě a USA, která reaguje na současné výzvy v oblasti klimatických změn.

Cílem ABB je rovněž rozvíjet standardizované technologie pro ekologickou elektrickou dopravu a v této souvislosti vybudovat ve svém novém areálu v Montrealu severoamerické centrum excelence pro elektromobilitu.

Tento projekt je dalším krokem v průběžné (a úspěšné) spolupráci obou dodavatelů, Volvo a ABB, na standardizovaných systémech průběžně dobíjených elektrických autobusů. Toto řešení se nabízí pro velká i menší města (viz například švédský projekt Värnamo).

Pro odbornou veřejnost je to důležitý signál, že tímto směrem postupuje hlavní proud mezinárodní standardizace průběžného dobíjení elektrobusů. Jiné technologie mohou být neméně oblíbené i funkční, ale nejspíše budou stále více zůstávat na okraji tohoto hlavního proudu, se všemi nevýhodami z toho plynoucími, především v oblasti ekonomie z rozsahu.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

.

Komentáře uzavřeny.