cz  Czech      uk  EN

Nový městský autobus Mercedes Citaro Euro VI se poprvé představil v Čechách

Citaro Euro VI představila v Čechách společnost EvoBus  Bohemia poprvé na setkání s novináři v pondělí 8. 7. 2013. Nové úspěšné Citaro, které zvítězilo v roce 2013 v soutěži autobus roku „Bus of the Year 2013“, v mnoha ohledech vyniká v technických dokonalostech, které autobus oprávněné řadí v segmentu autobusů pro městskou dopravu na samou špičku.  Autobus navazuje na předchozí úspěšnou řadu autobusů  Citaro, kterých po evropských městech jezdí více než 30 000.

Výrobce deklaruje nové bezpečnostní prvky pasivní ochrany cestujících i řidiče a úplně nová ekologická řešení čištění výfukových spalin motoru, která bohatě přesahují parametry normy Euro VI. Konstruktéři v Mercedesu kladli zejména důraz na ekonomiku provozu, kdy se podařilo snížit při stavbě úplně nové konstrukce motorů spotřebu oproti původním modelům o více než 8%. Pozitivní snížení spotřeby ovlivňuje nejen samotný motor, ale také další zajímavá konstrukční řešení na příslušenství motoru, která uvádí zde uveřejněná podrobná tisková zpráva Mercedes – Benz. V neposlední míře je nutné zmínit více než vydařené estetické ztvárnění vnější části autobusu i interiéru, které plní bezezbytku také veškeré další funkční nároky, kladené na autobusy městské hromadné dopravy.  Již před jízdou jsme zaznamenali kladné reference a ohlasy, vlastní jízda pak naplnila přesně naše očekávání. Vozidlo se na silnici chová velmi kultivovaně, při rozjezdu dynamicky zrychluje díky nastaveným hodnotám vysokého kroutícího momentu již v nízkých otáčkách.  Hladina hluku uvnitř autobusu je proto nízká a do vozidla se nepřenáší žádné vibrace. Automatická převodovka, jak jsme u Citara již tradičně zvyklí, velmi plynule přenáší sílu ve všech režimech jízdy bez jakýchkoliv nepříjemných rázů i při řízení řidičů bez větších zkušeností. Brzdění je citlivé, možná až příliš, jednoznačně však účinné, proto pro větší plynulost využíváme postupné brzdění retardérem, zvláště pak při dlouhých sjezdech s kopce nebo při příjezdu do zastávek. Oceňujeme promyšleně organizované pracoviště řidiče s dobrým výhledem do všech směrů včetně zpětných zrcadel. Ergonomie logického ovládaní  je na mimořádně vysoké úrovni, jako příklad uvedeme dobře nastavenou polohu plynového pedálu. Pro řidiče, který za volantem stráví osm hodin denně, velkou část svého života, jsou všechny tyto zdánlivé detaily důležité.  Citaro je autobus, který prodělal dlouhodobý vývoj a dnes je oprávněně označován za autobus výhodný pro cestující, řidiče, ale i dopravce, za autobus s dobrými jízdními vlastnostmi, s ekonomickým provozem a velkou výdrží v dlouhodobém časovém horizontu. Dodáváme také autobus mimořádně bezpečný a s ekologickým provozem!

text, foto: Zdeněk Nesveda

 

Tisková informace  Mercedes – Benz

Mercedes-Benz Citaro s motory Euro VI

  • Pohon: dvě nově vyvinuté modelové řady motorů
  • S technologií Euro VI až o 8,5 procent nižší  spotřeba
  • Konstrukce: nové řešení zadní části autobusu  Citaro

Mercedes-Benz Citaro potvrdil výjimečnou pozici nové generace motorů ziskem Bus of the Year 2013. Je to první autobus pro městskou dopravu, jehož motory již nyní splňují emisní předpisy Euro VI. Kromě toho obsahuje také nové technické prvky snižující spotřebu paliva a emise CO2. Současně je však kompenzována vyšší hmotnost instalované technologie potřebné pro splnění emisních předpisů Euro VI.

Pohon: dvě nově vyvinuté modelové řady motorů

Autobus Citaro má nově vyvinuté hnací jednotky. OM 936 a OM 470 jsou řadové šestiválcové motory se zdvihovým objemem 7,7 litrů a 10,7 litrů. Oba typy splňují emisní předpisy Euro VI. Jejich dalším společným charakteristickým rysem je vysoká hospodárnost, vyplývající z jejich provozní životnosti, nízké spotřeby AdBlue a motorového oleje a také dlouhých servisních intervalů filtru pevných částic, které činí 120 000 km nebo dva roky. Tyto motory vynikají svou rychlou reakcí při rozjezdu, výkonem a tichým chodem. Vysoký točivý moment již při velmi nízkých otáčkách je zárukou snadného a úsporného převodu výkonu téměř již od volnoběžných otáček. Vysoký výkon v otáčkách umožnil téměř ve všech případech prodloužit zpřevodování náprav oproti předcházejícím motorům. Výsledkem je značné snížení otáček motoru i jeho hlučnosti. Optimální momenty pro řazení rychlostního stupně jsou již při nízkých otáčkách, což umožňuje úsporný styl řízení, a tím dosažení ještě vyššího jízdního komfortu.

Technická charakteristika nových motorů

Základem nízké úrovně emisí i spotřeby paliva je vysoce účinný proces spalování se vstřikováním common-rail, který určuje nový standard v této oblasti. Další výhody přináší také systém recirkulace ochlazených výfukových plynů. Oba motory používají systém dodatečné úpravy výfukových plynů BlueTec 6, vyvinutý firmou Mercedes-Benz. Tento systém kombinuje filtr pevných částic a osvědčený systém SCR, který byl rovněž vyvinut firmou Mercedes-Benz, a tím zajišťuje optimální účinek.

Detailní pohled na OM 936: kompaktní a výkonný

Vyspělé technologie uplatněné v motoru OM 936 zahrnují VCP (Variable Camshaft Phaser), což je nastavitelný vačkový hřídel ventilového rozvodu, poprvé použitý v dieselovém motoru. Tato technologie usnadňuje regeneraci filtru pevných částic změnami časování výfukových ventilů. Šestiválcový motor je k dispozici ve dvou provedeních podle výkonu.

Výkon Točivý moment
220 kW (299 hp) při 2200 ot/min 1200 Nm při 1200 ot/min
260 kW (354 hp) při 2200 ot/min rpm 1400 Nm při 1200 ot/min

Řadový šestiválec se do autobusu Citaro zastavuje i v horizontálním provedení (OM 936h), které je rovněž k dispozici pro obě verze a speciálně upraveno pro potřeby pravidelné linkové autobusové dopravy. Nehledě na mnoho úprav provedených pro tyto účely zůstává základní motor stejný. Motor s výkonem 220 kW lze objednat také ve vertikálním provedení. Druhá verze motoru s vyšším výkonem 260 kW je v současné době připravena pouze pro model Citaro LowEntry.

Detailní pohled na OM 470: lehký a výkonný

Nový motor OM 470 vychází ze sériově vyráběného motoru pro nákladní vozidla. Se svou hmotností pouhých 990 kg (DIN 70020-A) se ideálně hodí pro použití v kloubových autobusech. Vynikajícím technickým řešením, které bylo uplatněno ve vertikální verzi motoru OM 470, je jedinečný a vysoce flexibilní vstřikovací systém X-PULSE common-rail od firmy Mercedes-Benz s plně elektronickým řízením a posilovačem hydraulického tlaku. Nový motor OM 470 je určen pro pohon kloubových autobusů, které jezdí na linkách v náročných topografických podmínkách. Montuje se ve dvou verzích podle výkonu a točivého momentu:

Výkon Točivý moment
265 kW (360 hp) při 1800 ot/min 1700 Nm při 1100 ot/min
290 kW (394 hp) při 1800 ot/min 1900 Nm při 1100 ot/min

Výkon je přenášen na kola automatickou převodovkou s hydroměničem. Lze volit mezi jednotkami vyrobenými firmou Voith nebo ZF, které jsou pro splnění emisních limitů podle předpisu Euro VI dodávány ve svých nejnovějších verzích. Konstrukce hydroměniče umožňuje v těchto nových motorech řadit rychlostní stupně již při nízkých otáčkách těchto nových motorů.

Spotřeba paliva s technologií pro splnění emisního předpisu Euro VI je až o 8,5 procent nižší

I s instalovaným zařízením pro splnění emisnímu limitu Euro VI a sofistikovaným systémem dodatečné úpravy výfukových plynů, který toto zařízení vyžaduje, se v novém autobuse Citaro podařilo dále snížit spotřebu paliva ve srovnání s jeho úsporným předchůdcem, který splňoval emisní limity Euro V. Měření spotřeby provedené v unikátním testu Record Run 2012 prokázalo snížení průměrné spotřeby paliva až o 8,5 procent.

Vysoká hospodárnost díky technickým vylepšením

Vývojový tým nového Citara učinil maximum proto, aby provoz tohoto autobusu byl co nejhospodárnější. Jako příklad můžeme uvést rekuperační modul pro úsporu paliva, instalovaný v autobusech jezdících na pravidelných linkách. V něm je akumulována elektrická energie generovaná bez použití paliva při jízdě na neutrál, a když autobus znovu akceleruje, je tato energie použita pro napájení pomocných spotřebičů, jako ventilátory, osvětlení aj. V režimu rekuperace pracuje také kompresor vzduchu s dvoustupňovým řízením, který při jízdě na neutrál plní nádrže stlačeného vzduchu nad normální úroveň tlaku 10 až 12 bar. Zbytkový stlačený vzduch lze použít pro pomocné spotřebiče v době, kdy autobus znovu akceleruje. To umožňuje zkrátit provozní dobu kompresoru, a tím i spotřebu paliva. Systém řízení baterie je sběrnicí CAN bus propojen se systémem řízení alternátoru, takže oba systémy spolu mohou komunikovat a rovnoměrněji rozdělovat zatížení. Tím se zvyšuje provozní životnost obou těchto jednotek. Poprvé zde byl použit systém sledování tlaku v pneumatikách. Ten průběžně registruje tlak vzduchu v jednotlivých pneumatikách a vydává výstražné hlášení, jakmile zjistí nějakou odchylku. Snížení nástupní plošiny u druhých a třetích dveří ( nebo čtvrtých dveří u kloubového autobusu) o 20 milimetrů, tzn. na 320 milimetrů, zvyšuje pohodlí pasažérů, zkracuje dobu potřebnou pro „pokleknutí” (kneeling) autobusu, a snižuje také potřebu vzduchu, což se opět projevuje značnou úsporou paliva. I přes použití nové generace motorů s dodatečnou úpravou výfukových plynů, která je nezbytná k tomu aby vozidlo splnilo emisní limit Euro VI, se hmotnost nového autobusu Citaro v podstatě nezměnila, takže se nesnížila přepravní kapacita pasažérů. V závislosti na zvolené konfiguraci nabízí autobus v tuhém provedení místo až pro 100 pasažérů.

Konstrukce: nové řešení zadní části autobusu Citaro

Při pohledu na autobus upoutá jeho poněkud zvednutá zadní část a věžové umístění motoru, kterými se nový autobus Citaro, vybavený technologií pro splnění emisních limitů Euro VI, odlišuje od svých předchůdců. Zvýšená zadní část zvlášť vyniká při pohledu na elegantní prvky na bocích vozidla, takže autobus má poněkud zaoblenou a dynamicky působící siluetu. Dalším prvkem upoutávajícím pozornost je tmavý pruh na levém a pravém předním okně. Nižší hmotnost má také příčka oddělující motorový prostor. Ta je nyní tvořena dvěma slisovanými deskami. Zadní světelné jednotky mají nezaměnitelný design a jsou osazeny téměř výhradně energeticky úspornými svítilnami LED s dlouhou životností.

 Věžové uspořádání motoru a chladiče

Věžové uspořádání motoru v zadní části se liší svou velikostí podle toho, zda je ve vozidle instalován motor v horizontálním provedení (OM 936h) nebo vertikálním provedení (OM 936/OM 470). Chladič, stejně jako sací otvor vzduchu do motoru, je umístěn nad motorem, a tedy v dostatečné vzdálenosti, aby do něho nemohlo při jízdě pronikat bláto a stříkající voda. Motorový prostor má izolaci nové koncepce, která je tvořena dvěma vrstvami plechu, mezi nimiž je umístěna izolační sendvičová deska. Tento izolační plášť má na straně do vnitřního prostoru pro pasažéry dekorativní plastový povrch.

Nový Mercedes-Benz Citaro: charakteristické prvky

Přední část autobusu Citaro má nápadnou masku. Díky velkým předním reflektorům mandlového tvaru a také zaobleným tvarům přední části nepůsobí Citaro tak strohým dojmem jako většina městských autobusů. Hlouběji zapuštěná boční okna dodávají autobusu transparentní vzhled. Dynamický dojem dále zvyšují trojrozměrné podběhy z plastu vyztuženého sklolaminátem. Jedním z vynikajících bezpečnostních prvků v přední části autobusu je ochrana řidiče v případě střetu. Tato ochrana spolu se zesílenými A-sloupky a rámem znamená, že nový Citaro již nyní splňuje připravované předpisy týkající se nárazu do polonápravy. Tato ochrana při střetu vozidla vyhovuje požadavkům normy ECE R 29 a plášť karoserie splňuje také požadavky normy ECE R 66/01 pro odolnost konstrukce při převrácení vozidla, které mají platit až od roku 2017.

 Nižší a dobře osvětlený nástup

Oddělení pro cestující nového autobusu Citaro působí tak, jako by pasažéry přímo zvalo ke vstupu dovnitř. Příjemný dojem začíná už na zastávce, a to díky jasnému osvětlení vstupní a výstupní plochy dveří. Osvětlovací prvky instalované na okraji profilu stropu mohou být dodány již v nové generaci. Tyto svítilny LED vytvářejí příjemně osvětlenou oblast pro cestující i na sedadlech. Dostatečně vysoká úroveň osvětlení snižuje riziko vandalismu a zvyšuje bezpečnost cestujících.

Ergonomicky dokonalé pracoviště řidiče

Pracoviště řidiče v novém Citaru vytváří nové dimenze, pokud jde o snadné ovládání, ergonomiku, přístrojové vybavení a pohodlí. Dveře do kabiny řidiče mají závěs na zadní straně a otevírají se zepředu. Zároveň byly vylepšeny odkládací přihrádky ve dveřích. Oddělovací příčka kabiny řidiče je větší než v dřívějších modelech a také více vyklenuta dopředu. Výhodou pro řidiče je i vyšší poloha sedadla, takže jeho oči jsou ve stejné výšce jako oči nastupujících pasažérů. Palubní deska respektuje všechna nová evropská doporučení pro pracoviště řidiče vozidla. Nový, elegantní tvar vytváří více prostoru pro kolena a povrchová úprava soft-touch vytváří dojem vozidla vyšší třídy. Na palubní desce jsou umístěny velké a přehledné číselníky tachometru a otáček motoru. Mezi nimi je barevný displej, na kterém se zobrazují různé doplňující informace. Jejich přepínání se provádí tlačítky na volantu. Tlačítka a přepínače v kokpitu jsou provedeny podle nejnovějších ergonomických poznatků.

Podvozek autobusu Citaro zvyšuje pohodlí a bezpečnost

Podvozek zajišťuje mimořádně vysoké pohodlí a bezpečností při jízdě díky nezávislému zavěšení předních kol. V novém Citaru byl poprvé v nízkopodlažním městském linkovém autobuse použit elektronický stabilizační program (ESP). Tím byla zahájena nová éra, pokud jde o bezpečnost vozidel tohoto typu.

Funkcionalita: Autobus Citaro má snadnou ovladatelnost a minimální nároky na údržbu

Segmentové provedení bočních panelů se snadno vyměnitelnými komponenty usnadňuje provádění oprav. Unikátní technické řešení představují elektricky ovládané, dovnitř otočné přední dveře, protože se rychle otevírají a poskytují cestujícím dostatečný prostor pro nastupování. Elektricky ovládané, dovnitř otočné dveře se otevírají a zavírají rychle a po zavření jsou bezpečně zajištěny. Elektrické ovládání kazetové rampy pod podlahou druhých dveří ulehčuje práci řidiči. Podrobná technická specifikace zde, klik a jste tam! Tech. spec_Citaro E6 TZ: EvoBus Bohemia

Prezentace Mercedes Citaro Euro 6 2013

Ing. Václav Beránek, EvoBus Bohemia:

   

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.